Zelený hrášok

Hrach

Hrach - chutný a zdravý zároveň. Poznáme ho z rozprávky O princeznej na hrášku aj zo záhradky u starej mamy. Mrazíme ho, aby sme ho uskladnili na dlhšie, ale aj sušíme. Obsahuje mnoho bielkovín a vitamínov. Vedeli ste ale, že niekedy bol potravou chudobných ľudí? Alebo že po uvarení s ďalšími surovinami pôsobí ako afrodiziakum?

Základná charakteristika:
Hrach (lat. Písum) je rod jednoročných a viacročných bylinných rastlín z čeľade bôbovitých. Široko používaný ako potravinárska a kŕmna plodina. Listy sú perovité a končia sa rozkonárenými úponkami, ktorými priľnú k iným rastlinám. Palisty sú obzvlášť veľké. Kvety majú korunu podobnú motýľom. Typickým poznávacím znakom kvetu je trojrebrový stĺpik s drážkou na spodku a chumáčom chĺpkov navrchu. Plodom je plochý dvojchlopňový struk so semienkami hrachu. Hrach má zvyčajne guľovitý alebo trochu hranatý tvar.

Pôvod:
Hrach sa používal už od staroveku. Jeho semená sa našli v jaskyniach z doby bronzovej a dokonca aj z doby kamennej. V starovekej Indii a starovekej Číne bol hrášok symbolom bohatstva a plodnosti. V starovekom Grécku ho za taký skvelý nepovažovali, lebo bol hlavnou potravou chudobných ľudí.

Využitie v kuchyni:
Hrášok sa konzumuje aj surový, pretože je tak tiež veľmi chutný. Zozbierané struky hrachu sa zle skladujú, najlepšie je uskladniť ich sušením, zaváraním alebo mrazením do niekoľkých hodín po zbere.

Čerstvý hrášok sa často konzumuje ako príloha, varený a ochutený maslom. Z čerstvého hrášku sa robia aj šaláty, pridáva sa do ryže alebo zemiakov so zeleninou. 

V Spojenom kráľovstve sa sušený žltý hrášok používa na výrobu hrachového pudingu alebo hrachovej kaše. 

Hrášok sa varí a používa sa na polievky a jedlá, ako je hrachová kaša.

V súčasnosti sa hrášok zvyčajne varí alebo dusí. Teplo rozkladá bunkové steny, robí hrach sladším a jeho živiny dostupnejšie. V Severnej Amerike je rovnako tradičným jedlom hrachová polievka. Tá sa konzumuje v mnohých iných častiach sveta vrátane severnej a strednej Európy, Ruska, Iránu, Iraku a Indie.

V Maďarsku a Srbsku sa hrachová polievka často podáva s knedľou a štipľavou červenou paprikou.

V Anglicku je obľúbené jedlo známe ako „soft peas“. Na jeho prípravu vezmeme sušený hrášok, namočíme ho a premiešame na konzistenciu pyré. Toto jedlo, ktoré bolo pôvodne známe iba na severe Anglicka, sa teraz podáva všade v Anglicku s rybami a hranolkami (fish and chips) alebo mäsovými koláčmi. Na zmäkčenie hrášku sa niekedy pridáva hydrogénuhličitan sodný. 

Priaznivé účinky na organizmus:
Zelený hrášok má vysoký obsah bielkovín, vlákniny a minerálnych látok, vysoké percento sacharidov a bielkovín, obsahuje aj vitamín C a niacín. Vyniká aj tým, že je jednou z potravín s najvyšším množstvom vitamínov K, B5 a B9.

Zaujímavosti:
Poznáte rozprávku O princeznej na hrášku, ktorá cítila jeden jediný kúsok hrachu pod kopou ťažkých perín a duchien? Tomu sa u nás hovorí princezná :-)

V roku 2005 prieskum medzi 2000 ľuďmi zistil, že hrášok je siedmou najobľúbenejšou zeleninou Veľkej Británie.

Jedna porcia hrášku obsahuje toľko vitamínu C ako dve veľké jablká a viac vlákniny ako krajec celozrnného chleba.

Janet Harrisová zo Sussexu je držiteľkou svetového rekordu v jedení hrášku paličkami. Zjedla 7 175 guličiek hrášku za minútu.

Verí sa, že hrášok, ktorý sa uvarí s cibuľou a okorení škoricou, je silné afrodiziakum.

Fotka od Rachael Gorjestani z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor