Kaleráb zasadený v pôde aj s kvitnúcimi listami

Kaleráb

Ak chcete významnejším spôsobom ovplyvniť chod vášho organizmu, mal by sa kaleráb určite stať jednou z TOP zelenín vo vašej kuchyni. Je síce na prvý pohľad nenápadný, ale v skutočnosti je medzi zdravými surovinami naozajstným klenotom. Okrem toho je aj chutný a široko využiteľný v surovom i varenom stave.

Základná charakteristika

Kaleráb alebo Kapusta obyčajná kalerábová (lat. Brassica olerace) je taxón z druhu kapusta obyčajná.

Kaleráb je dvojročná bylina - v prvom roku vytvára hľuzu s listami, v druhom roku kvitne a dosahuje veľkosť od 20 do 90 cm. Vegetačná doba kalerábu je 80 až 150 dní a pestuje sa v troch formách: skorej, poloneskorej a neskorej.

Hlavným charakteristickým znakom všetkých kalerábov je to, že stonka je skrátená a oválna až guľovitá. Nazývame ju hľuza alebo buľva a zvyčajne dorastá do veľkosti 100 až 150 mm. U nás je častejším tzv. kaleráb biely, ktorý má zvrchu zelenú farbu a poznáme aj tzv. kaleráb modrý, ktorý máva farbu fialovú až fialovo modrú. V oboch prípadoch je hľuza vnútri biela.

Pôvod a história

Podľa niektorých zdrojov pochádza kaleráb z oblastí okolo Stredozemného mora. Ako druhá možnosť pôvodu je často udávaná oblasť Tibetu v Číne. A niektoré zdroje zase uvádzajú, že pochádza zo severnej Európy, kde vznikol skrížením kapusty s bielou repou alebo kvakou niekedy v 16-tom storočí. Do Nemecka sa kaleráb dostal v roku 1558 a v USA ho poznajú až od roku 1800.

V súčasnosti sa kaleráb pestuje po celom svete, vrátane pohorí, ktoré sa nachádzajú v trópoch. Hlavné pestovateľské oblasti sú Stredozemné more a západná Európa, najmä Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko, Taliansko a Francúzsko. 

Vo vzhľadovo odlišnej podobe sa pestuje aj na severe indického subkontinentu a v Japonsku.

Využitie v kuchyni

Kaleráb bol aj na Slovensku kedysi základnou potravinou mnohých domácich receptov a vo svojich záhradách ho pestovali už naše staré mamy. Asi aj preto, že jeho pestovanie nie je náročné a v našich klimatických podmienkach sa mu darí dobre. Pre svoju jemnú a mierne ostrú chuť je na Slovensku kaleráb obľúbený aj v dnešných časoch. Hľuza aj listy kalerábu sa dajú použiť surové i tepelne upravené.

Kaleráb sa často používa smažený alebo dusený ako príloha k rybám či mäsu, môžete si ho aj vypražiť v cestíčku. Môžete ním spestriť akúkoľvek polievku, vyrobiť z neho zdravšiu verziu hranoliek, alebo skvelé kalerábové placky. Surový ho môžete použiť do najrôznejších zeleninových šalátov a nápojov.

Ak sa chcete inšpirovať, pozrite si naše Recepty s kalerábom.

Tip: Prečítajte si aj článok Kaleráb - gastro tipy a triky, kde sa okrem iného dozviete aj to, ako ho správne skladovať.

Pozitívne vplyvy na ľudský organizmus

Kaleráb posilňuje imunitný systém, pomáha predchádzať infekciám, posilňuje srdce, stimuluje okysličenie a dýchanie buniek, zlepšuje náladu, pomáha prekonávať stres, pomáha redukovať hmotnosť, zabezpečuje energiu a vitalitu, atď.

Výborný zdroj energie a vitality

Kaleráb je bohatý na draslík, ktorý je veľmi dôležitý pre správne fungovanie našich svalov a nervov. Vysoký obsah draslíka robí z kalerábu výborný doplnok stravy pre našu skvelú formu.

Kaleráb pre zdravé oči

Kaleráb je bohatým zdrojom karoténov, vrátane beta-karoténu, ktorý pôsobí ako antioxidačná zlúčenina v tele, najmä v očnej oblasti. Vitamín A môže pomôcť predísť makulárnej degenerácii a spomaliť alebo eliminovať výskyt šedého zákalu.

Kalerábom proti rakovine

Podobne ako ostatné kapustovité zeleniny, aj kaleráb obsahuje glukozinoláty, ktoré sú zlúčeninami so silnými protirakovinovými vlastnosťami. Tieto zlúčeniny spôsobujú apoptózu (smrť buniek) v rakovinových bunkách. Tiež zabraňujú bunkovým mutáciám, ktoré často vedú k rakovine. Pravidelné konzumovanie kalerábu preukázalo, že do značnej miery znižuje riziko rakoviny ústnej dutiny a pľúc.

Ochrana pred artériosklerózou

Mladý a sladký kaleráb stačí pokvapkať olejom s obsahom vitamínu E. Uvoľnený selén potom ochráni tuky v krvi pred vplyvom voľných radikálov a pomôže predchádzať artérioskleróze.

Lepšie trávenie

Kaleráb je skvelým zdrojom vlákniny, ktorá môže zlepšiť trávenie. Pomáha presúvať potravu črevami, znižuje kŕče a nadúvanie, eliminuje zápchu a vo všeobecnosti zlepšuje kvalitu gastrointestinálneho systému. Zároveň aj maximalizuje účinnosť príjmu živín z potravy.

Kaleráb proti cukrovke

Kaleráb obsahuje vysoké hodnoty polyfenolov a glukozinolátov, ktoré sú protizápalové a negatívne ovplyvňujú diabetes.

Zabraňuje vzniku anémie

Okrem draslíka obsahuje kaleráb aj veľa železa, ktoré pomáha zvyšovať červené krvinky v tele, čo je nevyhnutné na prevenciu anémie (nedostatok železa). Anémia sa vyznačuje slabosťou, únavou, bolesťami hlavy, poruchami žalúdka, dezorientáciou a celkovým zlyhaním imunitného systému.

Pevné kosti

Starnutím sa naše kosti oslabujú a jedným z najlepších spôsobov, ako proti tomu bojovať, je konzumácia surovín bohatých na minerály. A práve takou surovinou je aj kaleráb, vďaka vysokému obsahu mangánu, železa a vápnika.

Kaleráb podporuje metabolizmus

Kaleráb je bohatým zdrojom vitamínov B, z ktorých mnohé hrajú pri enzymatických procesoch v našom tele veľmi významnú rolu.

Zdravšia a krajšia pokožka

Kaleráb nám v 100 g porcii poskytne až 62 mg vitamínu C, ktorý okrem iného podporuje aj tvorbu kolagénu v našom tele. Vďaka tomu pomáha kaleráb spomaliť proces starnutia a vznik vrások.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty

Kaleráb má vysoký obsah vitamínov skupiny B, napr. vitamín B6, biotín, niacín, kyselina nikotínová, pantoténová a listová, vitamín C, vitamín A, vitamín K. Obsahuje tiež veľa vlákniny, je bohatým zdrojom selénu, sodíka, draslíka, horčíka, vápnika, mangánu, železa a fosforu.

100 g kalerábu obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 28 kcal
  • Bielkoviny 2 g
  • Sacharidy 4 g
  • Tuky 0,14 g
  • Vláknina 3 g

Uvedené hodnoty v gramoch sú len približné a môžu sa líšiť v závislosti od odrody kalerábu.

Tip na záver

Kaleráby kupujte čo najčerstvejšie, aby sa dali spotrebovať aj ich mladé listy. Pri nákupe opatrne vyskúšajte kaleráb miernym tlakom nechtu pri koreni. Ak kaleráb povolí, nebude drevnatý.

Fotka od Jonathan Kemper z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor