Ružičky kelu na bielom tanieriku aj na drevenej doske

Kel ružičkový

Ružičkový kel - hlúbová zelenina s charakteristickou korenistou a horkastou chuťou, ktorá nie každému vyhovuje. Asi najväčší odpor voči tejto zelenine majú deti, no napriek tomu ide o veľmi zaujímavú potravinu, ktorú by sme mali svojmu telu dopriavať pravidelne. Obsahuje totiž kombináciu skvelých látok, ktoré nám dokážu pomôcť v rôznych oblastiach a posilniť náš organizmus aj imunitu celej rodiny. Navyše, ak sa pripraví správnym spôsobom, môže jeho chuť vás a aj vaše deti veľmi príjemne prekvapiť.

Základná charakteristika
Ružičkový kel (lat. Brassica oleracea var. gemmifera) je taxón z druhu kapusta obyčajná, ktorý sa pestuje vo všetkých oblastiach sveta, ale asi najväčší význam získal v strednej a západnej Európe, Japonsku a Severnej Amerike.

Rastie na hrubých a vysokých stonkách v podobe cca 2-3 cm veľkých guľôčok, ktoré sú zložené z drobných lístkov a práve tieto guľôčky nazývame ružičkami. Majú špecifickú korenistú a horkastú chuť, ktorá je spôsobená nižším obsahom vody, než je typické pre iné druhy zeleniny. 

Rastlina je odolná voči mrazu, čo umožňuje jej čerstvú konzumáciu aj počas chladnejších mesiacov.

Pôvod a história
Ružičkový kel bol vyšľachtený z iných odrôd kelu. Prvé pokusy so šľachtením robili Belgičania okolo roku 1 785 na divej hlúbovej zelenine. Preto sa zo začiatku aj nazýval Bruselskou kapustou. Potom sa ružičkový kel postupne rozšíril do Európy a Severnej Ameriky. Obľúbený je aj v Japonsku.

Pestovanie a zber
Ružičkový kel patrí medzi hlúboviny, ktoré sú náročnejšie na výživu, a preto by sa mal pestovať na pôde výdatne vyhnojenej maštaľným hnojom alebo kompostom. 

Rast ružičkového kelu môžete podporiť aj tým, že k nemu vysadíte rozmarín alebo kôpor. Vyhýbajte sa však susedstvu s paradajkami, paprikou alebo zemiakmi.

Ružičky sa tvoria v pazuchách listov rozmiestnených po celej dĺžke hlúbu a na jednej rastline ich môže byť 20 až 60. Zberajú sa podľa odrody od septembra počas celej zimy, keď dosiahnu priemer aspoň 1,5 cm. 

Ružičkový kel neznesie dlhodobejšie skladovanie pri izbovej teplote, takže ho treba zberať priebežne podľa potreby. Pre pohotovostnú zásobu ružičkového kelu zberáme celé rastliny a zakladáme ich v pivnici do piesku, pričom odstránime listy a hornú listovú ružicu. Po vychladení obalíme ružičky fóliou a takto ich môžeme v chladničke skladovať až dva mesiace.

Kel  v našej kuchyni 
Azda žiadna iná zelenina nerozdeľuje názory ľudí tak ako ružičkový kel. Ale ak sa pripraví správnym spôsobom, môže byť nielen zeleninou do polievok a skvelou prílohou k hlavným jedlám, ale môže aj spestriť akýkoľvek šalát. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel.

 1. Nákup - pri výbere je lepšie uprednostniť čerstvý ružičkový kel pred mrazeným, nakoľko jeho zamrazovanie dokáže zničiť obsiahnuté vitamíny, napríklad vitamín B1. Pri nákupe čerstvého kelu platí pravidlo, že čím sú ružičky zelenšie, tým sú čerstvejšie a obsahujú viac zdraviu prospešných látok.
 2. Spracovanie - pri spracovávaní čerstvého ružičkového kelu je dôležité na začiatku odstrániť škvrnité alebo nahnité lístky. Následne ružičky poumývame a opláchneme.
 3. Tepelná príprava - kel nevaríme a nedusíme príliš dlho, a to z dvoch dôvodov:
 • aby sme zachovali jeho skvelé zloženie, a aby po uvarení ostal chrumkavý;
 • pri dlhom varení sa z ružičiek uvoľňuje sírny zápach, ktorý potom spôsobuje horkejšiu, niekedy až nepríjemnú chuť. 

Prínos pre ľudský organizmus

 1. Zlepšuje trávenie a odstraňuje zápchu, podporuje chudnutie.
 2. Spevňuje väzivové tkanivá, posilňuje vlasy, pokožku aj nechty.
 3. Podporuje okysličovanie buniek, pomáha proti únave.
 4. Posilňuje imunitu.
 5. Podporuje duševnú sviežosť, dodáva energiu a elán.

Nepriaznivé účinky a alergény
Ružičkový kel sa neradí medzi alergény, ale u niektorých ľudí môže mať nafukovacie účinky, vo vzácnych prípadoch môže vyvolať slabšie bolesti brucha.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
V ružičkovom keli nájdeme hlavne vitamín C -  na 100 g až 110 mg, čo je najviac zo všetkých druhov kapusty. 

Ďalej sú to vitamíny A a E, draslík, mangán, železo, vápnik. 

Nechýba ani vláknina, ktorá prospieva tráviacemu ústrojenstvu.

100 g čerstvého ružičkového kelu obsahuje cca: 

 • Energetická hodnota  54 kcal
 • Bielkoviny 4 g
 • Sacharidy 6 g
 • Tuky 0,4 g
 • Vláknina 4 g

100 g mrazeného ružičkového kelu obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 34 kcal
 • Bielkoviny 3 g
 • Sacharidy 5 g
 • Tuky 0,2 g

Uvedené hodnoty sú približné a môžu sa líšiť v závislosti od výrobcu.

Fotka od Valentin Balan z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor