Krevety

Krevety

Vždy, keď počujem alebo vidím slovo "kreveta", okamžite sa mi pred očami vybaví černoch z filmu Forrest Gump, Benjamin Buford "Bubba" Blue a jeho slová: „Ako som už hovoril. Krevety sú plody mora. Môžeš ich grilovať, variť, smažiť, piecť, pražiť, robia sa ako kebab na kreolský spôsob, krém z kreviet, so smotanou, s majonézou, s olejom, krevety s ananásom, s citrónom, kokosom, na korení, polievky, dusené krevety, šaláty, so zemiakmi, do hamburgerov, do sendvičov. A to je asi tak všetko.“ Asi nikto sa o masovú popularizáciu kreviet nepričinil tak ako Bubba, ale aj tak si myslím, že nám o nich mohol povedať aj viac.

Krevety (Caridea) sú podskupina desaťnohých kôrovcov, ktorý zahŕňa asi 2 500 druhov. Žijú v slaných aj sladkých vodách po celom svete, okrem Antarktídy. 

Majú fylobranchiátne žiabre a prvé dva páry kráčavých končatín sú modifikované na klepetá, filtračné vejáriky či kefky. Majú dlhý rovný zadoček a valcovitý pancier vybiehajúci do ostrého nosa, zvaného rostrum, ktorý krevetám často slúži na odvrátenie predátorov.

Čo sa týka ich veľkosti, veľmi sa líšia: pri najväčších krevetách sa nám do 1 kilogramu vojde cca 20 kusov a zase tie najmenšie môžu mať v kilograme aj 100 kusov alebo viac.

Krevety spolu s hmyzom a pavúkmi patria do kmeňa článkonožcov, teda medzi živočíchy s článkovaným telom aj končatinami. Keď sa kreveta vyzlieka, odhadzuje nielen starý pancier pokrývajúci jej telo, ale aj jemnú kutikulu chrániacu jej tykadlá a oči.

Farba kreviet je určená ich prirodzeným prostredím. Niektoré poddruhy dokážu zmeniť farbu, aby splynuli s okolím.

Zaujímavosti

Po celom svete je 39 reštaurácií Bubba Gump Shrimp Co. (názov inšpirovaný filmom Forrest Gump), kde sa krevety ponúkajú v najrôznejších úpravách.

Krevety Mantis sú známe svojou pozoruhodnou silou a vyslúžili si označenie „rozdeľovač palca“, kvôli bolestivým rezným ranám, ktoré dokážu spôsobiť pri neopatrnom zaobchádzaní.

Úlomky pancierov kreviet sú hlavným zdrojom hluku v morskom svete. Ich prítomnosť môže narúšať sonar a komunikáciu ponoriek.

Krevety v gastronómii

Ako už povedal slávny černoch Bubba z filmu Forrest Gump, krevety sa dajú variť, dusiť, grilovať, smažiť, piecť aj pražiť. Sú často používanou ingredienciou do rôznych šalátov, sendvičov a burgerov. Môžeme z nich robiť rôzne polievky, krémy či pasty a v Ázii sa niektoré druhy kreviet konzumujú aj surové. V Japonsku sa ikry z kreviet považujú za pochúťku a nazývajú sa „ebiko“. 

Pozitívne účinky na ľudský organizmus

 1. Antioxidačné účinky. Okrem zinku a selénu obsahujú krevety aj astaxantín - karotenoid so silnými antioxidačnými účinkami, ktorý chráni bunky pred starnutím, bojuje proti zápalom a podporuje funkcie mozgu.
 2. Chudnutie. Krevety sú vítanou súčasťou stravy pri chudnutí, pretože sú nízkokalorické, obsahujú minimum sacharidov, len málo tuku a naopak veľké množstvo bielkovín. Ide naozaj o skvelú diétnu potravinu, ktorá nám však poskytne mnohé vitamíny a minerály.
 3. Kvalita pokožky a vlasov. Okrem vitamínu E a viacerých vitamínov skupiny B sú to aj nutrične významné prvky selén, zinok a jód, ktoré majú značný pozitívny vplyv na kvalitu našej pokožky a vlasov.
 4. Zdravie a sila kostí. Konzumáciou kreviet môžeme podporiť aj dobrý stav našich kostí. Pričinia sa o to nielen bielkoviny, ale aj vápnik, fosfor a vitamín D. Nedostatok týchto látok sa totiž môže, okrem iného, prejaviť aj väčšou náchylnosťou k zlomeninám alebo zvýšenou kazivosťou zubov.
 5. Plodnosť. Krevety sú výdatným zdrojom selénu a zinku. Tieto látky majú pozitívny vplyv na činnosť pohlavných orgánov a tvorbu hormónov a vďaka tomu aj na celkovú plodnosť. 

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty

 1. Krevety sú skutočným veľkoskladom cenných bielkovín. Koncentrácia užitočných mikro a makroelementov v krevetách je desaťkrát vyššia ako v iných druhoch mäsa. 
 2. Ďalej krevety obsahujú veľký počet nutrične významných prvkov Mendelejevovej periodickej tabuľky, ktoré nášmu telu poskytnú prísun životne dôležitej energie: selén, zinok, sodík, horčík, draslík, fosfor, síra, vápnik, železo, meď, mangán, jód, fluór, chróm, kobalt, nikel...
 3. Krevety majú aj bohaté vitamínové zloženie, obsahujú totiž vitamíny E, C, A, H, PP a vitamíny skupiny B - B1, B2, B3, B6, B9, B12.

100 g varených kreviet obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 111 kcal
 • Bielkoviny 24 g
 • Sacharidy 0,41 g
 • Tuky 1 g

100 g grilovaných kreviet obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 165 kcal
 • Bielkoviny 34 g
 • Sacharidy 2 g
 • Tuky 2 g

100 g kreviet vysmážaných v trojobale obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 308 kcal
 • Bielkoviny 8 g
 • Sacharidy 28 g
 • Tuky 19 g
 • Vláknina 0,7 g

Fotka od Daniel Klein z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor