Kura pokorenené na šaláte obložené čerstvými bylinkami

Kuracie mäso

Kura je najrozšírenejší druh hydinového mäsa na svete. Vďaka relatívnej jednoduchosti a nízkym nákladom na chov kurčiat v porovnaní so zvieratami, ako je hovädzí dobytok alebo ošípané, dominuje kuracie mäso v mnohých svetových kuchyniach. Kuracie mäso sa môže pripravovať rôznymi spôsobmi, vrátane pečenia, grilovania, vyprážania a varenia. V mojom článku sa okrem iného dozviete aj to či bolo skôr kura alebo vajce ;-)

Pôvod a história:
Kurča ako mäso bolo vyobrazené už na babylonských rezbách z obdobia okolo roku 600 pred Kristom. Kuracie mäso bolo v stredoveku jedným z najbežnejších druhov mäsa. Po tisícročia väčšina krajín východnej pologule jedla rôzne druhy kuracieho mäsa.

Moderné kurča je potomkom kurčiat Bankivian džungle a sivých hybridov kurčiat pralesných, ktoré boli prvýkrát chované pred tisíckami rokov v severných častiach indického subkontinentu.

V Spojených štátoch v roku 1800 bolo kuracie mäso drahšie ako iné mäso. Spotreba kurčiat v USA vzrástla počas druhej svetovej vojny v dôsledku nedostatku hovädzieho a bravčového mäsa. 

V Európe v roku 1996 spotreba kurčiat prevýšila spotrebu hovädzieho a teľacieho mäsa v dôsledku informovanosti spotrebiteľov o chorobe šialených kráv.

Odjakživa sa pieklo, grilovalo, dusilo aj varilo. Od druhej polovice 20. storočia sa kuracie mäso stalo jedným zo základných jedál rýchleho občerstvenia. 

Zdravotný prínos:
Kuracie mäso je zdravšie ako červené mäso, pretože má nižší obsah cholesterolu a nasýtených tukov.

Zdravotné varovanie:
Surové kuracie mäso môže obsahovať salmonelu. Minimálna bezpečná teplota varenia je 74 °C, aby sa predišlo chorobám spôsobeným baktériami a parazitmi. 

Kuracie mäso sa môže variť v zmrazenom stave alebo vopred rozmraziť, ale varenie bude trvať asi jeden a pol krát dlhšie. Existujú tri všeobecne uznávané bezpečné spôsoby rozmrazovania mrazeného kurčaťa: v chladničke, v studenej vode alebo v mikrovlnnej rúre. 

Tieto metódy sú schválené ako bezpečné, pretože minimalizujú riziko rastu baktérií. Baktérie prežívajú, ale nerastú pri teplotách pod nulou. Ak však zmrazené varené potraviny nie sú správne rozmrazené a zohriate na teplotu zabíjajúcu baktérie, pravdepodobnosť nákazy chorobou sa výrazne zvýši.

Využitie v kuchyni:
Kuracie mäso sa pripravuje na mnoho spôsobov. Dajú sa z neho pripraviť klobásy, kebab, gyros, burrito či kung-pao, môžeme ho pridať do šalátov, obaľovať a opekať, použiť aj do rôznych kari či varených polievok. 

V kuchyniach rôznych národov existujú značné rozdiely v spôsoboch varenia. Medzi najbežnejšie spôsoby patrí varenie, pečenie, vyprážanie alebo opekanie na panvici a grilovanie. 

V západnej kuchyni rýchleho občerstvenia sa kuracie mäso často vypráža buď celé alebo sa vypražia len kuracie nugetky či krídelká, ku ktorým sa podávajú rôzne sladké či pikantné omáčky. Kura môžete v takýchto omáčkach rovno aj marinovať. Často sa tiež griluje na šaláty alebo do tacos. 

U nás je zase veľmi populárny kurací vývar, perkelt či paprikáš alebo mäsko na spôsob soté. Ale kuracie mäso si dávame aj na pizzu, do cestovín či rôznych šalátov. Pripravujeme ho aj ako kačku - s pomarančmi (ako lacnejšiu náhradu). Dokonca máme radi aj kuracie pečienky, ktoré buď dusíme, restujeme alebo aj vyprážame. A skúsili ste už kuracie srdiečka na smotane? Možnosti na prípravu tohto mäska sú snáď nekonečné.

Tip: Viac gastro tipov a trikov o kuracom mäse sa dozviete v našom článku Kurča.

7 vecí, ktoré zrejme o kurčatách neviete:
1. Sú bystré - Nedávne štúdie ukázali, že kurčatá sú natoľko inteligentné zvieratá, že sú schopné riešiť zložité problémy, chápať príčinu a následok, odovzdávať vedomosti, prejavovať sebaovládanie a starať sa o budúcnosť.

2. Sú veľmi rýchle - Kurčatá môžu dosiahnuť rýchlosť behu až 14 km za hodinu.

3. Majú dobrú pamäť - Kurčatá sú schopné rozpoznať a zapamätať si viac ako 100 rôznych jedincov vrátane ľudí.

4. Môžu sa dožiť vysokého veku - Je dokázané, že kurčatá môžu žiť 5 až 10 rokov v závislosti od plemena.

5. Je ich veľmi veľa - Na svete je viac ako 24 miliárd kurčiat, čo je viac ako ktoréhokoľvek iného druhu vtákov.

6. Ich konzumácia zabraňuje Alzheimerovej chorobe - Pravidelná konzumácia potravín bohatých na niacín, ako je kuracie mäso, chráni pred Alzheimerovou chorobou a zhoršením kognitívnych funkcií, ktoré táto choroba spôsobuje. Výskum ukázal, že niacín, vitamín, ktorý je v kuracom mäse v hojnom množstve, môže výrazne znížiť stratu kognitívnych schopností spôsobenú Alzheimerovou chorobou.

7. Najprv kura alebo vajce - táto kontroverzná otázka „kto prišiel skôr“ bola vyriešená v roku 2010, keď vedci objavili proteín s názvom Ovocleidin-17, o ktorom bolo dokázané, že urýchľuje produkciu vaječných škrupín u kurčiat, takže vajce nie je možné konzumovať. Ovocleidin-17 zase nemožno vyrobiť bez kurčaťa, čím sa dokazuje, že kura bolo prvé.

Fotka od Hayley Ryczek z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor