Kuriatka (huby)

Kuriatko jedlé

Huba Cantharellus cibarius, známa aj pod názvom Kuriatko jedlé, je jednou z najobľúbenejších a najchutnejších jedlých húb na Slovensku. V tomto článku sa pozrieme na jej botanický popis, výskyt, pôvod, charakteristiku chuti, využitie v kuchyni a možnú zámenu s inými hubami.

Botanický popis
Kuriatko jedlé patrí do čeľade Cantharellaceae a rodu Cantharellus. Má charakteristický vzhľad a nie je ľahko zameniteľné s inými hubami. Hlavička huby je tvarom podobná poháru alebo kužeľu s hrbolčekmi, pričom farba je jasne žltá až oranžová. Okraj hlavičky je nepravidelne zvlnený. Celková veľkosť kuriatka jedlého je približne 2 až 10 cm v priemere. Mladé exempláre majú svetlejšiu farbu, ktorá sa neskôr stáva tmavšou a sýtejšou. Stopka je žlto-oranžová, hladká, dutá a môže dosahovať dĺžku až 5 cm.

Výskyt kuriatok na Slovensku
Kuriatko jedlé sa vyskytuje vo veľkej časti Európy, vrátane Slovenska. Je typickou hubou listnatých a zmiešaných lesov, najmä vďaka vzájomne prospešnej symbióze so stromami, tzv. mykoríze. Preferuje vlhké podmienky a najčastejšie ho môžeme nájsť na humóznej pôde pod dubmi, bukmi, smrekmi aj inými drevinami, hlavne ju však treba hľadať pri koreňoch. Výskyt kuriatka jedlého je sezónny, začína v júli, no najčastejšie ho môžeme nájsť od augusta do novembra.

Charakteristika chuti
Jedným z hlavných lákadiel Kuriatka jedlého je jeho vynikajúca chuť. Má jemnú orechovú arómu, ktorá sa výborne hodí do mnohých jedál a jeho "mäso" je šťavnaté, jemné, lahodné a mierne pikantné.

Možná zámena s inou hubou
Aj keď je Kuriatko jedlé relatívne ľahko rozpoznateľné, môže sa vyskytnúť zámena s niektorými nejedlými druhmi, ako je napríklad Kuriatko dubové (Cantharellus tubaeformis), ktoré je jedovaté a jeho konzumácia môže spôsobiť zdravotné problémy.

Ak si nie ste istí svojou schopnosťou rozlíšiť Kuriatko jedlé od podobných druhov, odporúča sa vyhľadať pomoc skúseného hubára.

Zdravotné benefity
Huby všeobecne posilňujú celkovú imunitu organizmu, znižujú vysoký krvný tlak, bojujú s cholesterolom aj s vysokou hladinou cukru v krvi. Podľa viacerých zdrojov môžu pomôcť aj pri dýchacích problémoch či šeroslepote.

Kuriatka patria medzi najbohatšie prírodné zdroje vitamínu D a obsahujú aj vysoké množstvo vitamínov A a C, ale aj draslíka. 

Ako jeden z mála druhov húb sú kuriatka veľmi odolné voči červom a iným škodcom, vďaka čomu sa predpokladá, že obsahujú biologicky aktívne zlúčeniny s antiparazitickými vlastnosťami. Rôzne zdroje uvádzajú, že existuje približne 2000 druhov parazitov, ktoré môžu žiť v ľudskom organizme a práve kuriatka nám vraj môžu pomôcť očistiť (odčerviť) náš organizmus.

Kuriatka je možné konzumovať aj v surovom stave a práve takéto sú vraj v boji proti parazitom najúčinnejšie. V lekárňach a e-shopoch sú už bežne dostupné kapsule s práškom z kuriatok, ten si však môžete pomerne ľahko vyrobiť aj sami: stačí pokrájať, usušiť a pomlieť 3-4 kuriatka a potom ich vo forme prášku pridávať do hotového jedla ako soľ alebo korenie. Liečebný proces môžete vykonávať v 10-dňových cykloch, počas ktorých môžete konzumovať kuriatka vo forme prášku alebo aj surové. Tento spôsob vraj eliminuje nielen parazitov, ale aj ich larvy, ktorých najväčším problémom je inkubačná doba. Chemické metódy zbavujú organizmus hlavne parazitov, ktoré sa ale opäť rozmnožia z lariev. Kuriatka jedlé riešia tento problém komplexne.

Napriek tomu, že sa kuriatka už oddávna využívajú v tradičnej medicíne a bylinnej terapii na rôzne účely, vedecké štúdie o ich konkrétnych antiparazitických účinkoch zatiaľ nie sú známe. 

Využitie kuriatok v kuchyni
Kuriatko jedlé je v tradičnej slovenskej kuchyni mimoriadne obľúbené. Môže sa používať na prípravu rôznych jedál, ako sú napríklad Krémové rizoto s kuriatkami, rôzne omáčky, polievky, dusené mäso alebo aj zemiakové prílohy. 

Vynikajúci je aj recept na Panenku s kuriatkovou omáčkou a gratinovanými zemiakmi.

Kuriatka sa často sušia, aby sa predĺžila ich trvanlivosť a mohli sa využívať aj mimo sezóny - sušené kuriatka je možné neskôr namočiť do vody, čím opäť nadobudnú svoju plnosť a chuť.

100 g kuriatok obsahuje cca 

  • Energetická hodnota - 45 kcal
  • Bielkoviny- 1,5 g
  • Sacharidy- 7 g
  • Tuky - 0,5 g
  • Vláknina - 3,8 g

Fotka od Barbroforsberg z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor