Mandarínky

Mandarínky

Vedeli ste o tom, že pri trávení citrusov sa netvorí žiaden škodlivý odpad? Ľudský organizmus potrebuje na ich spracovanie len 30 minút, takže ak náhodou netrpíte alergiou na citrusy, môžete ich pokojne jesť vo veľkých množstvách aj každý deň.

Základná charakteristika
Mandarínkovníky majú pôvod v  juhovýchodnej Ázii. Ide o skupinu druhov z rodu citrónovník (citrus). Taxonómia mandaríniek je dosť problematická. Kvôli prehľadnosti sa mandarínky zaraďujú do nasledujúcich "skupín", z ktorých niektoré sa často považujú aj za "druhy":

 1. unshiu (satsuma) - Citrus unshiu
 2. king - Citrus nobilis
 3. stredozemná skupina - Citrus deliciosa
 4. drobnoplodé mandarínkovníky a príbuzné druhy
 5. ostatné mandarínkovníky, vrátane tangerínok

Pozitívne účinky

 1. Tráviaca sústava. Mandarínky obsahujú rozpustnú vlákninu (pektín), ktorá pozitívne vplýva na celú tráviacu sústavu. Pomáhajú aj udržiavať správny tok tráviacej šťavy a rovnováhu medzi nadbytkom kyseliny a žlče, zmierňujú nadúvanie.
 2. Chrípka a nádcha. Mandarínky treba konzumovať počas nádchy a chrípky. Synefrín, ktorý uvoľňuje upchatý nos, obsahujú mandarínky až sedemkrát viac než ostatné citrusy. 
 3. Antioxidačné účinky. Mandarínky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý nášmu organizmu poskytuje perfektné antioxidanty.
 4. Koža, vlasy a pleť. Vďaka obsahu vitamínu A sú mandarínky dobrou voľbou aj pri liečbe kožných problémov, rán, odrenín a iných poškodení kože. Vitamín A môže byť veľkou pomocou aj v boji s príznakmi starnutia pokožky, ako sú jemné vrásky či matná pokožka. Vitamín B12 znižuje vypadávanie vlasov a spomaľuje proces šednutia. Vitamín C zase pomáha pri tvorbe kolagénu, ktorý je rozhodujúci pre rast vlasov. Pre zdravé a lesklé vlasy môžete k oleju na vlasy primiešať šťavu z mandarínok. Ak si chcete udržiavať hladkú a mladistvú pleť, potom vitamín C môže významne pomôcť, nakoľko stimuluje produkciu kolagénu, ktorý je zodpovedný za to, aby vaša pleť bola vláčna.
 5. Pektín a hemicelulóza obsiahnuté v mandarínkach obmedzujú absorpciu cholesterolu v črevách, čo znižuje riziko obezity.
 6. Mandarínkový silicový olej je vynikajúci antiseptický a baktericídny prostriedok na liečbu sepsy - obávanej infekcie, ktorú spôsobuje baktéria Staphylococcus aureus. Sepsa môže viesť k opuchu rany, tvorbe hnisu a akútnej bolesti. Pokiaľ sa o ranu nestará, môže sa sepsa rozšíriť aj do iných častí tela.

Nákupné tipy
Mandarínky, ktoré kupujete, by mali mať sýtooranžovú farbu a mali by byť na omak pevné, maximálne polomäkké. Určite sa vyhýbajte mandarínkam, ktoré majú matnú či hnedú farbu, alebo mäkké až mokvajúce škvrny.

Mandarínky pred šúpaním vždy umyte. Môžu totiž obsahovať fungicídy, ktoré sa pri šúpaní dostanú na vaše na ruky a následne aj na kúsky mandarínky, ktoré smerujú do vašich úst a žalúdka. Či sú mandarínky ošetrené fungicídmi zistíte zvyčajne podľa toho, že ich koža je príliš lesklá - navoskovaná.

Aby vám mandarínky vydržali pevné a pekné čo najdlhšie, skladujte ich oddelene od iných druhov ovocia, v tmavej miestnosti pri teplote do 8 °C.

Využitie v kuchyni
Mandarínky sú veľmi chutné samotné, ale môžu sa pridávať aj do rôznych koláčov či tort. Okrem toho sa z nich robia kompóty, džúsy, šťavy, džemy, sirupy a hodia sa napríklad aj do punču.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Mandarínky sú bohatým zdrojom vitamínov C, A, B1, B2, B3, B5, B6, B12 a betakaroténu.

Ďalej obsahujú draslík, horčík, fosfor, sodík a vápnik.

100 g čerstvých mandarínok obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 43 kcal
 • Bielkoviny 0,72 g
 • Sacharidy 12 g
 • Tuky 0,3 g
 • Vláknina 2 g

100 g mandarínok v sladkom náleve obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 61 kcal
 • Bielkoviny 0,5 g
 • Sacharidy 16 g

Fotka od Дарья Яковлева na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor