Nakrojené mango - kráľovskéhé ovocie. Za nimi celé mangá.

Mango

Mango - kráľ ovocia. Táto plodina sa na svete stala najpopulárnejším ovocím. V celosvetovom rebríčku predbehlo dokonca aj jablko a banán. Od Alexandra Veľkého po mughalského cisára Jehangira. Posadnutosť mangom zjednotila kráľovstvá, upevnila obchodné vzťahy, ovplyvnila mýty a folklór. Je ťažké si predstaviť čo i len jedno ovocie, ktoré je aspoň z polovice také populárne.

Zelené nezrelé plody obsahujú veľké množstvo škrobu, ktorý sa počas dozrievania mení na jednoduché sacharidy: sacharózu, glukózu a maltózu. Nezrelé mango je navyše cenným zdrojom pektínu, no po vytvorení tvrdej kôstky v ovocí sa jeho množstvo výrazne zníži. Vďaka obsahu kyseliny citrónovej, šťaveľovej, jablčnej a jantárovej je nezrelé ovocie chuťovo veľmi kyslé. Zelené mango je tiež bohaté na vitamín C (dvakrát viac ako limetka), sú v ňom ďalšie vitamíny ako B1 a B2. Mango je aj národným ovocím Indie, Pakistanu a Filipín. Dužinaté, šťavnaté a delikátne mango je skutočnou hviezdou leta.

Veľký poľnohospodársky význam má druh mango indické (Mangifera indica). V poľnohospodárstve na celom svete sa pestuje viac ako 300 odrôd tohto druhu. (Do roku 1969 bolo známych asi 200 odrôd.) Jedným z najväčších exportérov tohto druhu manga je India. Jedna z najznámejších odrôd v Indii je „Alfonso“. Plody manga indického majú vláknitú štruktúru a sladkastú chuť. Šupka je sfarbená do tónov červenej, zelenej alebo žltej. Dužina je žltá alebo oranžová. V Európe sa mango pestuje najmä na Kanárskych ostrovoch v Španielsku.

História
Mango je jedným z najstarších druhov ovocia, ktoré India pozná. Legendy tvrdia, že sa prvýkrát pestovalo v Indii pred viac ako 5000 rokmi. Presné údaje o pôvode manga nie sú známe. Mango indické pravdepodobne pochádza z južnej Ázie, z územia od Pakistanu po Indonéziu. Podľa legendy, boh Šíva pestoval tento strom pre svoju milovanú. Mango je medzi Indmi považované za posvätné ovocie a symbol lásky. Existuje o ňom veľa mýtov a legiend. Obyvatelia východu tradične zasypávajú nevestu a ženícha listami manga so želaním lásky a šťastia. Pri sobáši nosia Indovia na hlavách vence vyrobené z listov tohto stromu. Ázijskí šejkovia mali tradíciu posielať mango priateľom ako darček a mangové háje mali na svojich panstvách. Hovorí sa, že bohatá a dužinatá chuť ovocia zaujala aj Alexandra Veľkého, ktorý si po návrate do Grécka viezol so sebou veľké množstvo manga. V starovekej Indii boli mangovníky symbolom prosperity. Hsiun-Tsang, jeden z prvých spisovateľov a cestovateľov do starovekej Indie, vo svojich správach spomínal, ako starí indickí vládcovia vysádzali mangovníky pozdĺž ciest ako symbol prosperity.

Využitie
Zrelé ovocie chutí veľmi sladko a má príjemnú sladkastú vôňu. Má veľa vitamínov a cukrov, ale málo kyselín. Aby ste vstrebali maximálne množstvo živín obsiahnutých v mangu, mali by ste dlho žuť a držať pyré v ústach. Okrem toho, že mango sa konzumuje jednoducho ako čerstvé ovocie, pečie sa s mäsom, dusí sa s rôznou zeleninou a ovocím, pridáva sa do šalátov, pečiva, dezertov a kokteilov.
Plody manga sa často používajú na varenie džemu, kompótov, marmelády, ale aj na prípravu jogurtu alebo sa z neho dá pripraviť diétne pyré. Toto kráľovské ovocie sa hodí ku kuraciemu mäsu, rybám, mäsovým jedlám. Pridáva sa do šalátov, omáčok, teplých jedál a všetkých druhov občerstvenia. Mango je ideálne na prípravu rôznych dezertov, koktejlov, ale samozrejme aj čerstvé má nezabudnuteľnú jasnú chuť.

Pár zaujímavostí o mangu
V Indii, na Filipínach a na Haiti je mango (druh indického manga) považované za jednu z národných rastlín.

V južnej Indii sa mango označovalo ako aam-kaay. Niekde sa začalo označovať ako manga. Avšak nakoniec mu práve Portugalci dali súčasný názov „mango“ a všade ho spopularizovali.

Mango má pre budhistov obrovský význam. Považujú ho za posvätné, pretože Budha bol zvyknutý odpočívať v bujných mangových hájoch. Mango sa tiež považovalo za jeden z najlepších darov, ktoré sa dali vymieňať medzi sebou. Budhistickí mnísi so sebou na dlhé výpravy nosili aj niekoľko kusov manga, čím toto ovocie spopularizovali.

Legenda o princeznej
Hinduistické spisy sú plné folklórov a legiend okolo manga. V jednom z najstarších mýtov sa o mangu hovorí, že je dcérou boha Slnka Suryu. Jedného dňa po páde na Zem sa mango zmenilo na krásnu princeznú Surya Bai. Kráľ, očarený jej krásou a milosťou, sa do nej zamiluje a prisahá, že sa s ňou ožení. Pri pohľade na novomanželský pár kráľova prvá manželka prekliala a zmenila princeznú na popol. Hovorí sa, že z popola vstal ďalší nádherný mangovník. A keď jeden z plodov spadne na zem, princezná sa reinkarnuje. Kráľ tiež spozná princeznú ako svoju nevestu z predchádzajúceho narodenia a pár sa dá znovu dokopy.

Fotka od Yasser Al-Mulqi z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor