Krásne oranžové marhule na konári marhuľového stromu so zelenými lístkami

Marhule

Marhule sú obľúbeným ovocím pre deti aj dospelých. Majú výbornú chuť. Sú bohaté na vitamíny a minerály. Majú širokospektrálne využitie, môžeme sa s nimi stretnúť nielen v kuchyni, ale aj v kozmetike, farmácii, či pri ľudovom liečiteľstve.

Základná charakteristika:

Marhuľou (z lat. Prúnus armeniaca) sa bežne nazývajú ovocné stromy z čeľade Rosaceae a plody tohto stromu. Plody marhule majú zvyčajne okrúhly, mierne pretiahnutý tvar s pozdĺžnou ryhou rozdeľujúcou plody na dve polovice.

Farba marhúľ sa mení od jasne žltej po šťavnatú oranžovú. Spravidla sú marhule na jednej strane tmavšie. Šupka ovocia je pokrytá drobnými chĺpkami, niekedy sú hladké.

Marhuľa má jednu hladkú kôstku, ktorej jadrá sa dajú jesť, no v niektorých odrodách sú horké.

Marhule majú mäsitú, stredne šťavnatú dužinu sladkej chuti s miernou kyslosťou. Plody sú veľmi voňavé.

História:

Marhule pochádzajú z Číny. Začali ich pestovať starí Peržania a Arméni (odtiaľ pochádza latinský názov stromu - Prúnus armeniaca, arménska slivka). Marhule priniesli do Európy starí Gréci pred viac ako dvetisíc rokmi.

Zloženie:

Marhule, najmä tie sušené, obsahujú pomerne veľa cukru a vlákniny. Obsahujú škroby, tuky, bielkoviny a kyseliny. Z vitamínov sú marhule bohaté najmä na betakarotén a vitamín C. Z minerálov a stopových prvkov obsahujú draslík, sodík, horčík, vápnik, síru, kremík a fosfor.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus:

Konzumácia marhúľ počas sezóny pomáha zvyšovať hladinu hemoglobínu v krvi, posilňuje ochranné vlastnosti organizmu, je prevenciou vzniku ochorení štítnej žľazy. Prítomnosť horčíka robí ovocie veľmi užitočným pri akýchkoľvek poruchách kardiovaskulárneho systému v dôsledku normalizácie práce srdcového svalu.

Marhule pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, zabraňujú tvorbe cholesterolových plakov na stenách ciev, podieľajú sa na metabolických procesoch a aktívne ovplyvňujú odstraňovanie toxínov z tela.

Využitie v kuchyni:

Marhule sa rýchlo kazia. Preto sa často konzervujú (celé, polovice aj kocky, vo vlastnej šťave aj v sirupe), lisujú sa z nich šťavy, vyrába sa víno. Robia sa z nich džemy, marmelády, pridávajú sa do šalátov, polievok, výborne sa hodia k mäsu.

Marhule sa sušia niekoľkými spôsobmi: celé s kôstkami, celé bez kôstok alebo nakrájané na polovice, bez kôstok.

Z vyšľahaných a sušených marhúľ si môžete pripraviť aj marshmallow a z našľahaných marhúľ pita chlieb.

Upozornenie: podiel uhľohydrátov v sušených marhuliach je vyšší ako v čerstvom ovocí - v súlade s tým je aj ich obsah kalórií vyšší. Ak sa pri varení používajú sušené marhule, vopred sa namočia do teplej vody na dve hodiny.

Marhule sú jedným z mála ovocia, ktorého kôstky sú jedlé. Niekedy sa používajú na lekárske účely, na prevenciu a liečbu rakoviny. Kôstky jedzte striedmo a v malých množstvách. Majú podobnú chuť ako mandle, a tak sa z nich vyrába marcipán.

V niektorých krajinách z nich robia likéry.

Zaujímavosť:

V stredovekej Európe boli marhule považované za silné afrodiziakum, ako sa spomína v Shakespearovej hre Sen noci svätojánskej.

Fotka od 夏 沐沐 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor