Melón červený nakrájaný aj vo veľkej polke vykrojené srdiečko

Melón

Melón je obľúbenou potravinou hlavne v horúcich letných dňoch. Obsahuje až 90 % vody a preto vždy osvieži. Hoci je sladký, neobsahuje veľa kalórií, čím poteší aj milovníkov zdravého stravovania sa.

Základná charakteristika:

Vodný melón je jednoročná bylinná rastlina z čeľade tekvicovitých. Má tenké, dlhé plazivé stonky, dlhé až 4 metre alebo viac. Mladé stonky sú husté s mäkkými chĺpkami. Listy na dlhých stopkách, drsné, chlpaté, v obryse trojuholníkovo vajcovité, veľké, s perovito členitými lalokmi. Kvety jednopohlavné, jednotlivé, veľké asi 2,5 cm, na chlpatej stopke. Plody sa bežne označujú ako bobule (čo je z botanického hľadiska nesprávne, pretože melón je v skutočnosti šťavnatá tekvica). Buničina ovocia je červená alebo ružová, šťavnatá a voňavá, sladkej chuti. Veľkosť a tvar plodov sa líši podľa odrody. Semená sú ploché, rôzne sfarbené.

História:

Vodný melón pochádza z Južnej Afriky, púšte Kalahari a severného Sudánu. Stále sa tu vyskytujú divoké, ale jedlé formy vodného melónu. V Indii sa táto kultúra objavila pred viac ako 3 000 rokmi. Vodný melón sa spomína dokonca aj v Biblii v Knihe čísel ako veľmi bežná kultúra pred 4 000 rokmi v Egypte.

Zo strednej Ázie sa melón do európskej časti dostal po prvé počas nájazdov stredoázijských nomádov, po druhé pri obchodných stykoch medzi Slovanmi a Východom a po tretie počas križiackych výprav.

V súčasnosti sú vodné melóny bežné a pestujú sa v Číne, Turecku, Iráne, Brazílii, USA, Egypte, Mexiku, Uzbekistane.

Zloženie a priaznivé účinky na ľudský organizmus:

Dužina melónu obsahuje cukry (glukózu, sacharózu, fruktózu), pektíny, bielkoviny, vápnik, draslík, horčík, sodík, fosfor, železo, vitamíny (tiamín, niacín, riboflavín, karotén, kyselinu listovú a askorbovú). Semená obsahujú mastný olej.

Dužina zrelého melónu je dobrým diuretikom a choleretikom. Vodné melóny sú užitočné pri artritíde, dne, ateroskleróze. Diéta z vodných melónov a čierneho chleba pomáha pri zvýšenej kyslosti žalúdočnej šťavy. Vodné melóny sa odporúčajú používať pri ochoreniach pečene, žlčníka, hypertenzii, ateroskleróze, anémii, srdcových chybách, dne, krvácaní z nosa, Botkinovej chorobe a obezite. Raz týždenne môžete zjesť 3 kg dužiny vodného melónu počas dňa. Pravidelná konzumácia vodného melónu pomáha čistiť obličky, odstraňovať z nich piesok a drobné kamienky.

Čaj vyrobený zo suchých alebo čerstvých šupiek melónu omladzuje telo, zlepšuje pleť a dodáva pokožke pružnosť. Z melónových šupiek sa vyrábajú aj pleťové masky. Emulzia semienok eliminuje pehy a čierne bodky.

Tip: Určite si nezabudnite prečítať aj článok Prečo je vodný melón liečivý, v ktorom sa o tejto téme dozviete ďalšie zaujímavé informácie.

Využitie v kuchyni:

V sezóne, keď sa začína hromadný zber tekvicových plodín, sa melón najčastejšie konzumuje čerstvý. Všetci majú radi šťavnatú, chutnú dužinu: malí aj veľkí.

Gurmáni vyrábajú obohatené osviežujúce šťavy z vodných melónov - čerstvo vylisovaných štiav. Môžu to byť ľahké nápoje z jedného vodného melónu alebo s pridaním inej zeleniny a ovocia. Môžete experimentovať s rôznymi príchuťami a kombináciami. Príjem takýchto nápojov je pre zdravie veľmi prospešný.

Ovocné a zeleninové šaláty s prídavkom nasekanej dužiny melónu sú medzi zástancami správnej výživy veľmi obľúbené. Zloženie sa môže meniť. Najčastejšie používaným dresingom je jogurt. Olivový olej, citrónová šťava, zelenina podľa chuti sa pridávajú do zeleninových šalátov s vodným melónom. Do jedál sa môžu pridávať aj mäkké syry vyrobené z kravského alebo kozieho mlieka.

Fotka od congerdesign z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor