Quinoa v čiernych miskách s drevenou lyžicou

Quinoa

Bola jednou z najdôležitejších potravín Indiánov. Inkovia ju nazývali „zlaté zrno“. Nutričné ​​vlastnosti quinoy však už takmer pred štvrťstoročím pritiahli pozornosť aktivistov zdravej výživy na celom svete. Preto sa zvýšil dovoz quinoy do západnej Európy a Spojených štátov amerických. Zároveň sa začali hľadať riešenia, ako ju pestovať aj v iných podmienkach, ako sú v jej pôvodnom pôsobisku - v najdlhšom horskom pásme na svete - Andách.

Základná charakteristika:
Quinoa (lat. Chenopōdium quīnoa) je obilnina patriaca do pseudocereálie (anglicky Pseudocereal), jednoročná rastlina, druh rodu Chenopodium z čeľade Amaranthaceae, rastúca na svahoch Ánd v Južnej Amerike.

Tradičnou oblasťou rozšírenia sú údolia a terasy horských svahov v nadmorskej výške 3 000 – 4 000 metrov nad morom, teda oblasti s chudobnými pôdami a drsnými klimatickými podmienkami. 

Jej vlasťou sú brehy najvyššie položeného splavného jazera na svete - Titicaca.

História:
V civilizácii Inkov bola quinoa jednou z troch základných potravín spolu s kukuricou a zemiakmi. Preto ju nazývali „zlaté zrno“.

Quinou prvýkrát pestovali obyvatelia Ánd asi pred 3 000 rokmi. V živote národov Ánd to bola hlavná surovina a zároveň zostala mimo Ánd málo známa. 

Quinoa je prastarého pôvodu a bola jednou z najdôležitejších potravín Indiánov. 

Inkovia, ktorí verili, že semená quinoy sú posvätné, ju volali chisaya mama, čiže „matka všetkých semien“, a vládcovia Inkov tradične sledovali vyrastanie prvých klíčkov. 

Španielski dobyvatelia v Južnej Amerike quinoou opovrhovali, považovali ju za „jedlo pre Indiánov“ a dokonca pri špeciálnych obradoch ničili polia pre ich náboženský význam. Conquistadori dočasne obmedzili pestovanie quinoy a prinútili Inkov pestovať namiesto toho pšenicu.

Rozšírenie do sveta:
Quinoa sa dlho pestovala iba v Andách. Vysoká nutričná hodnota quinoy a jej prispôsobivosť horskému podnebiu však ponúkajú skvelé vyhliadky na rozšírenie tejto plodiny do iných častí sveta. Prebieha najmä aktívne a úspešné pestovanie quinoy v Tibete a Himalájach, ktoré schválil dalajláma. Quinoa tiež dobre rastie na morských pobrežiach a v džungli.

V polovici roku 2000 pritiahli nutričné ​​vlastnosti quinoy pozornosť aktivistov zdravej výživy na celom svete, čo viedlo k zvýšeniu dovozu quinoy do západnej Európy a Spojených štátov amerických, ako aj k výraznému zvýšeniu cien.

Zloženie:
V súčasnosti je považovaná za superpotravinu, ako aj mnohé ďalšie zdraviu veľmi prospešné potraviny.

Quinoa obsahuje viac bielkovín ako ktorákoľvek obilnina a približne rovnako ako iné podobné pseudocereálie amarantu a pohánky. Priemerne 16,2 %. Niektoré odrody quinoy obsahujú viac ako 20 % bielkovín. Na rozdiel od pšenice a ryže, ktoré obsahujú málo lyzínu, zloženie aminokyselín proteínov quinoy je veľmi vyvážené a blízke mliečnym proteínom; aminokyselín je až 20 typov.

Okrem bielkovín obsahuje quinoa aj sacharidy, tuky (s vysokým obsahom lecitínu), vlákninu, minerály a vitamíny skupiny B. Quinoa je tiež bohatá na fosfor, železo, vápnik, zinok.

Quinoa je bezlepková a možno ju použiť ako výživový doplnok pri celiakii a Crohnovej chorobe.

Využitie v kuchyni:
Zrná quinoy sa používajú po namočení alebo vypláchnutí horkých saponínov, ktoré obsahujú.

Kaša z uvarených zŕn chutí ako nelúpaná ryža.

Múka získaná z quinoy sa používa na výrobu cestovín, chleba a iných jedál.

Quinoa sa pridáva do polievok, šalátov, pečiva a dezertov.

Pridaním vody a cukru do quinoy získate nealkoholický nápoj.

Zo semien sa získava výživný produkt blízky orechovému oleju.

Po zmiešaní so šťavou z marakuje sa získa produkt podobný nektáru.

Zaujímavosť:
Valné zhromaždenie OSN na svojom 66. zasadnutí vyhlásilo rok 2013 za Medzinárodný rok quinoy. A to ako uznanie skutočnosti, že domorodé obyvateľstvo Ánd vďaka svojim tradičným znalostiam a zručnostiam života v súlade s prírodou zachovalo quinou pre súčasné a budúce generácie. Cieľom Medzinárodného roku quinoy je upriamiť pozornosť svetového spoločenstva na úlohu quinoy v potravinovej bezpečnosti a výžive.

Fotka od we-o_rd35ghczdq1090c5m z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor