Ríbezle červené, biele aj čierne, ktoré sa sypú z pohárov

Ríbezle

Ríbezľa je rod ovocných krov. Existuje približne 150 druhov. Medzi najznámejšie patria ríbezľa biela, ríbezľa čierna, ríbezľa červená, ríbezľa zlatá a egreš. V nasledujúcich riadkoch nájdete užitočné informácie ako napríklad možnosti využitia ríbezlí v kuchyni, obsiahnuté vitamíny, minerály, stopové látky či alergény, nutričné hodnoty a kalórie, alebo vplyv a priaznivý účinok ríbezlí na náš organizmus.

Ríbezľa (lat. Ribes) je rod ovocných krov z čeľade egrešovité. Ľudové názvy sú: ribezľa (-le), ribezla (-le), ribízla (-le), ribizla (-le), ribajzle, níbrzla (-le), líbrz (-ze), víbrzla (-le), hríbezľa (-le), ribíz, recko, viňičky, veňičky, kvasnice, porka (-ky), ploštičke, ptačovinky, pánské hrozínko.

História:
Vedci tvrdia, že ríbezle boli objavené v 11. storočí. Ako prvá sa objavila kultúra ríbezlí, ktorá, mimochodom, nebola známa v starovekom Grécku a Ríme, pretože krík rastie vo vlhkých a chladných podmienkach. V Európe sa kríky pestovali pri kláštoroch. Hľadali ich v lese, vykopali a presadili k plotu.

V európskych krajinách sa táto kultúra začala pestovať v polovici stredoveku. Bola privezená z Ázie. Ako prvé boli prinesené červené druhy. Čierne sa ujali oveľa neskôr. Francúzi spočiatku pestovali kríky na liečebné účely a až časom dokázali primerane oceniť chuť bobúľ. Z Európy sa ríbezľa dostala do Ameriky, ale tam sa, žiaľ, nedokázala zakoreniť. Je zaujímavé, že za celý čas, odkedy začali pestovať túto divokú rastlinu, sa toho veľa nezmenilo. V súčasnosti rastú v lesoch aj kríky, najmä čierne a červené druhy, ale ich plody sú menšie a aj menej rodia. Inak sú rovnaké ako pestované odrody.

Druhy ríbezlí:
Najznámejšie sú dva druhy ríbezlí – čierne a červené. Hlavným rozdielom medzi nimi, okrem farby bobúľ, je to, že listy a bobule čiernych ríbezlí sú nezvyčajne voňavé. Je to spôsobené prítomnosťou éterického oleja uzavretého v špeciálnych žľazách, husto pokrývajúcich najmä spodnú časť listov.

Zloženie a účinky:
Vďaka prítomnosti mnohých biologicky aktívnych látok v ríbezliach sú ríbezle široko používané v medicíne. Na liečebné účely sa používajú plody aj listy ríbezlí.

Plody ríbezlí obsahujú obrovské množstvo vitamínu C, karotén, vitamíny K, E, B, B2, PP, sacharidy, vlákninu, organické kyseliny (citrónová, jablčná, jantárová, vínna, salicylová, fosforečná), pektíny, triesloviny a farbivá, minerálne látky. Bobule červených ríbezlí obsahujú podstatne viac vitamínu A ako čierne ríbezle.

Bobule čiernych ríbezlí sa používajú ako tonikum, sú užitočné pri prechladnutí, infekčných chorobách, gastritíde, žalúdočných a dvanástnikových vredoch.

Bobule červených ríbezlí sú bohaté na vitamín A, preto by sa mali používať v strave detí.

Sušené plody čiernych ríbezlí odstraňujú z tela ortuť, olovo, cín, kobalt a rádioaktívne prvky. Infúzia plodov čiernych ríbezlí je užitočná pri bolestiach v črevách a žalúdku, vracaní, dysbakterióze, enterokolitíde, zápche a hemoroidoch.

Pri nedostatku vitamínov a skorbute sú užitočné bobule ríbezlí, ako aj infúzia listov rastlín. Odvary a infúzie listov ríbezlí sú užitočné pri hypertenzii a ateroskleróze, hemoragickej diatéze, kožných ochoreniach, ochoreniach močového mechúra, cystitíde, obličkových kameňoch. Prípravky z listov ríbezlí odstraňujú z tela kyselinu močovú a šťaveľovú, zmierňujú zápaly obličiek.

Využitie v kuchyni:
Čierne aj červené ríbezle si našli cestu k vareniu. Z voňavých bobúľ sa vyrábajú džemy, lekváre, sirupy, želé, kompóty, šťavy. Ríbezle sa konzumujú čerstvé, sušené, mrazené, pripravuje sa surový džem (nastrúhané bobule s cukrom), ktorý si čo najviac zachováva vitamíny. Vo Francúzsku sa vonné likéry vyrábajú zo šťavy z čiernych ríbezlí.

Fotka od klimkin z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor