Šampiňón záhradný (Agaricus hortensis)

Šampiňóny

Šampiňón (lat. Agaricus) je rod húb. Názov huby je doslovný preklad z francúzskeho champignon, slovo, ktoré označovalo všetky huby predtým, než boli oddelené do jednotlivých skupín. Vo varení sa hojne využíva šampiňón, jeden z nutrične najhodnotnejších. V prírode je zriedkavý, ale aktívne sa pestuje v špeciálnych skleníkoch.

História
Šampiňóny ako prví ochutnali Európania a lásku k týmto hubám si od nich osvojili aj iné krajiny. Ľahko sa pestujú: v stredoveku sa opustené lomy, pivnice, bane, stodoly používali ako skleníky na pestovanie týchto húb. Stačilo, aby bolo možné udržiavať tam stálu vlhkosť a teplotu. Vedci už roky píšu monografie o pestovaní šampiňónov, vykonávajú šľachtiteľské práce, menia zloženie pôdy, v ktorej rastú. Výsledkom je, že dnes vo svetovej produkcii húb pripadá 75-80 % z celkového objemu na šampiňóny.

Zloženie a účinok na ľudský organizmus
Šampiňón obsahuje cenné bielkoviny, sacharidy, organické kyseliny, minerály a vitamíny: PP (kyselina nikotínová), E, ​​D, vitamíny skupiny B, železo, fosfor, draslík a zinok, užitočné pre imunitný systém organizmu. Obsahom fosforu môžu šampiňóny konkurovať rybacím výrobkom.

Nie nadarmo sa šampiňóny stali najobľúbenejšími hubami vo varení. Neobsahujú prakticky žiadne toxické látky a v porovnaní s inými hubami sú maximálne bezpečné. Jediný plesňový toxín, agaritín, sa ničí skladovaním húb v chladničke, mrazením a sušením. Použitie šampiňónov má pozitívny vplyv na činnosť nervového systému, zlepšuje metabolizmus. Zloženie huby však obsahuje ťažko stráviteľný chitín. Používať šampiňóny vo varení sa teda neoplatí tým, ktorí majú tráviace problémy.

Ako chutia?
Surový šampiňón je chuťovo skôr neutrálny, s výraznou hubovou arómou. Potom všetko závisí od spôsobu prípravy a korenia. Štruktúra huby je hustá a elastická.

Ako ich pripraviť?
Zo šampiňónov sa pripravujú hubové polievky, šaláty, občerstvenie a kebab. Poznáme ich varené, vyprážané, pečené, solené a marinované.

Pred varením je potrebné ich dôkladne vyčistiť. Šampiňóny je možné vyčistiť od zeme a nečistôt nožom, potom ich rýchlo opláchnuť pod tečúcou studenou vodou, ale nie namočiť - huby absorbujú vodu, ostanú bez chuti a vodnaté.

Smažte šampiňóny maximálne 20 minút (celkový čas) do zlatista.

Ako a koľko šampiňóny skladovať?
Huby zo skleníkov sa uchovávajú v chladničke až 5 dní v krabici na zeleninu. Lesné šampiňóny nevydržia ani v mraze dlhšie ako jeden deň.

Zaujímavé fakty
Pri pestovaní šampiňónov na špeciálnom substráte môžete na jeden štvorcový meter nazbierať až 15 kg húb. Substrát tvorí slama a konský hnoj.

Ak je šampiňón úplne otvorený a sploštený do plochého stavu, huba je zatuchnutá.

Huby je najlepšie nenamáčať: absorbujú vodu ako špongia. Potom bude ťažké uvariť niečo chutné s týmito vodnatými hubami.

Šampiňónová kaša sa používa ako výživná kozmetická maska.

Fotka od ❤ Monika 💚 💚 Schröder ❤ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor