Mäkké a tvrdé syry, slovenské parenice údené aj neúdené, mäkké, tvrdé či plesnivé na drevenej doske

Syr

Skvele sa hodí samostatne, ale aj ako prísada do iných jedál. Milujeme ho alebo nenávidíme, ale nemôžeme ho ignorovať. Nech už ste akákoľvek skupina, či ho máte radi alebo nie, odporúčam vám prečítať si môj článok. Možno aj vy konečne nájdete syr, ktorý je určený práve pre vás, hoci ste predtým o tom nevedeli. Je to veľmi podobné, ako keď skúšate, aké jedlá vo všeobecnosti vám naozaj chutia. Syrov je toľko druhov, že nepredpokladám, že by ste nenašli konkrétny typ, ktorí chutí práve vám. Samozrejme, platí to len v prípade, že netrpíte jeho intoleranciou alebo nie ste zarytí vegáni.

Pôvod syra:
Neexistujú presné informácie o pôvode syra, ale predpokladá sa, že sa datuje do roku 6000 pred Kristom. Štúdie ukazujú, že už v tom čase sa v Mezopotámii vyrábal syr z kravského a kozieho mlieka.

Výživové vlastnosti syra:
Nutričné údaje syra sa môžu líšiť v závislosti od obsahu tuku, ale vo všeobecnosti možno povedať, že je bohatým zdrojom vápnika, bielkovín a fosforu.

Zubné štúdie potvrdzujú, že syr môže výrazne pomôcť pri prevencii zubného kazu a iných ochorení zubov. Patrí medzi potraviny s najvyšším obsahom vápnika a fosforu, ako aj kazeínu a iných bielkovín, ktoré sú hlavnými zložkami zubnej skloviny, takže konzumácia syra môže napomôcť jej remineralizácii.

Okrem toho majú niektoré mastné kyseliny antimikrobiálne vlastnosti. Mnoho druhov syra tiež stimuluje tok slín, čo pomáha čistiť ústnu dutinu od zvyškov jedla a tiež vyrovnáva kyslé prostredie. Po jedle klesá pH slín, ale vápnik a fosfor v syre tomu pomáhajú predchádzať.

Syry v kombinácii s chlebom sa stávajú vyváženou stravou pre naše zdravie, pretože sa navzájom dopĺňajú, prvý s bielkovinami a lipidmi a druhý so sacharidmi. Je to skvelé jedlo v každom veku.

Druhy syrov:
Čerstvé syry: Sú syry, ktorých výroba pozostáva výlučne zo zrážania a sušenia mlieka. Na tieto syry sa nepoužívajú žiadne ďalšie konzervačné techniky, takže vydržia oveľa kratšiu dobu bez spotreby. S týmito vlastnosťami sa používajú ako prísady do šalátov.

Sušené syry: Konzervovanie syrov spočíva v ich dozrievaní, v procese, pri ktorom sa sušia a používajú sa aj konzervačné techniky, ako je solenie alebo údenie. Potrebný čas je minimálne jeden a pol alebo dva roky. Pre ten istý syr existujú rôzne varianty konzervovania, pričom sa bežne klasifikujú ako jemné, poloúdené a konzervované.

Smotanové syry: Niektoré francúzske syry majú dlhú tradíciu pre svoju krémovú štruktúru; syr Hermelín, Brie alebo smotanový syr, bežne nazývaný Philadelphia. Tieto druhy syra sa bežne konzumujú spolu s chlebom.

Zelené alebo modré syry: Tieto syry sa vyznačujú prítomnosťou plesní, ktoré im dodávajú zelenú alebo modrastú farbu. Je to možno práve druh, ktorý môže na prvý pohľad pripomínať rozklad. Aby sa dosiahlo premnoženie plesní, syry sa musia skladovať na miestach s veľmi vysokou vlhkosťou, bežne okolo 90 %.

Tip č.1: Ak máte radi takéto druhy syrov, odporúčam vám aj článok od marTinky Môžeme zjesť plesnivý syr?

Využitie v kuchyni:
Syry sa samozrejme dajú konzumovať samostatne, s pečivom, hroznom alebo k vínu aj vo forme syrových mís. Ale používajú sa aj na prípravu rôznych omáčok, či hotových jedál. Hlavne na Slovensku je veľmi obľúbený vyprážaný, v cestíčku či najnovšie už aj grilovaný syr s hranolkami alebo zeleninovým šalátom. Dajú sa s ním posypať cestoviny, rizotá, ale aj rôzne polievky - u nás hlavne paradajková je s Parmezánom veľmi obľúbená.

Tip č.2: Ak chcete vedieť, ako pripraviť syr, aby sa pri vyprážaní neroztiekol a zaujímajú vás aj ďalšie rady, ktoré s touto surovinou súvisia, nájdete ich v článku Syr - gastro tipy a triky.

Syrové zaujímavosti:
- Na svete existuje viac ako 2000 druhov syrov, pričom Čedar, Parmezán, Mozzarella a Brie patria k najkonzumovanejším na svete.

- Výroba syra v starom Ríme bola braná veľmi vážne. Boli tam veľké domy, známe ako "careale", oddelené od kuchyne, výlučne na výrobu syra a údenie.

- Kruhový tvar syra má svoje vysvetlenie, a to je spôsob, ktorým v minulosti možnosť rolovania umožňovala jednoduchú prepravu.

- Grécko je krajinou, kde sa spotrebuje najväčšie množstvo syra na obyvateľa, okolo 27,3 kila syra ročne. 75 % z tohto množstva zodpovedá syru Feta.

- Existuje množstvo syrov vyrobených z ľudského mlieka, ktoré vytvoril newyorský šéfkuchár Daniel Angerer. Na svojom blogu vysvetľuje proces výroby. Pre pokoj mnohých spresňuje, že v jeho reštaurácii ho nikdy nepoužili.

- Okrem neobvyklého syra vyrobeného z ľudského mlieka uvedeného v predchádzajúcom bode, môže byť syr vyrobený z akéhokoľvek druhu mlieka: kravského, ovčieho, kozieho, byvolieho, ťavieho, oslieho, konského, losieho, atď.

- Odhaduje sa, že na celom svete sa každý rok vyrobí asi dvadsať miliónov ton syra, pričom toto číslo sa zvyšuje s rastúcim dopytom na trhu.

- Prvá syráreň na svete bola založená vo Švajčiarsku v roku 1815. Masová výroba však bola založená v Spojených štátoch až v roku 1851.

- Na výrobu 450 gramov syra je potrebných približne 5 litrov mlieka. To v prípade kravského alebo kozieho mlieka. Potrebné množstvo mlieka sa líši v závislosti od zvieraťa, pretože niektoré druhy, ako napríklad ovčie, obsahujú viac tuku.

- Najdrahším syrom na svete je Pule. Vyrába sa v Srbsku, v oblasti Balkánu, z oslieho mlieka. Liter mlieka stojí okolo 40 eur a na kilo syra Pule treba 25 litrov. To znamená 1 000 eur za kilogram syra Pule.

- Milovníci syra nazývajú kuriózne - turófilos. Slovo pochádza z gréčtiny: Tyros (syr) a Philos (milenec).

- Keď máme syr v chladničke a chceme ho skonzumovať, musíme ho vybrať a nechať temperovať, aby bol v optimálnom stave. Ideálna teplota je medzi 18 °C a 20 °C v prípade mäkkých syrov a medzi 22 °C a 24 °C v prípade tvrdých alebo polotvrdých syrov.

- Pleseň alebo huba rastúca na syre nemusí vždy znamenať, že sa pokazil. To je normálne a prijateľné pre vyzreté tvrdé syry, ako je Parmezán alebo Pecorino, alebo pre polotvrdé syry, ako je Gruyere či Ementál. Ak sa vyskytne v mäkkých syroch ako Edam, Brie či Mozzarella, je lepšie ich nekonzumovať.

- Spojené štáty americké vyrábajú viac syra ako ktorákoľvek iná krajina na svete, pričom ročne vyprodukujú 10 miliárd libier syra.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor