Zrejúce bochníky syra

Syr – gastro tipy a triky

Syr má vysoký obsah vápnika a je dobrým zdrojom bielkovín, ale má aj vysoký obsah tuku. Je teda zdravý alebo nie? Prírodný syr sa vyrába z mlieka, soli, prospešných baktérií a enzýmu nazývaného syridlo. Aké druhy syra poznáme? Čo je to sedem druhov syra? Môžeme jesť syr každý deň? Môžu ľudia s celiakiou jesť syr? Ako sa skladuje? Čo treba robiť, aby sa syr pri vysmážaní neroztiekol?

Zverejnené:

06. október 2022 (štvrtok) - 14:15 od:  Agata Profi Kuchárka

Syr je potravina plná protikladov. Má vysoký obsah vápnika a je dobrým zdrojom bielkovín, ale má aj vysoký obsah tuku. Je teda zdravý alebo nie?

Prírodný syr sa vyrába z mlieka, soli, prospešných baktérií a enzýmu nazývaného syridlo. Syr sa vyrába už viac ako 4 000 rokov, no jeho presný pôvod je trochu nejasný. 

Aké druhy syra poznáme? 
Existuje osem všeobecných kategórií, do ktorých sa syry zaraďujú:

  • Modrý (príklad: Gorgonzola)
  • Tvrdý (príklad: Parmezán)
  • Pasta filata (príklad: Mozzarella)
  • tavený (príklad: Americký syr)
  • Polotvrdý (príklad: Čedar)
  • Polomäkký (príklad: Havarti)
  • Mäkký a čerstvý (príklad: Ricotta)
  • Mäkký a vyzretý (príklad: Brie)

Čo je to sedem druhov syra?
Čedar, Americký syr, Ricotta, Havarti, Gorgonzola, Mozzarella a Parmezán je sedem obľúbených druhov syra, ktoré sa vyrábajú v mnohých variantoch vrátane strúhaného, plátkového a drveného. 

Môžu ľudia s celiakiou jesť syr? 
Áno, ale nie každý druh syra je vhodný. Väčšina syrov je prirodzene bezlepková, ale je potrebné skontrolovať etiketu na obale syrov, aby sme sa uistili, že do nich neboli pridané zložky pochádzajúce z pšenice, jačmeňa alebo raže.

Prečo je syr dobrý pre naše zdravie? 
Syr znižuje riziko cukrovky 2. typu, pomáha predchádzať vzniku zubného kazu a pozitívne ovplyvňuje metabolizmus. Syr pôsobí preventívne aj pred zhoršovaním sa kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom. Ak ho však zjeme priveľa, môže to viesť k zvýšeniu hmotnosti a srdcovým problémom, pretože obsahuje nasýtené tuky.

Môžeme jesť syr každý deň? 
Syr by sa mal konzumovať s mierou. Denne by sme mali zjesť tri porcie mliečnych výrobkov (napríklad syr, jogurt, mlieko). Syr obsahuje množstvo prospešných minerálov, ale má aj vysoký obsah nasýtených tukov a sodíka. Tieto účinky môžeme eliminovať tak, že si budeme kupovať syry so zníženým obsahom tuku.

Ako sa skladuje syr? 
Syr sa najlepšie skladuje vo vlhkej pivnici. Keďže ju v dnešnej dobe má len málokto, musíme syr odkladať do chladničky. Pred uskladnením do chladničky syr zabalíme do vlhkej utierky, aby predčasne nesplesnivel alebo nevyschol. Zopár hodín alebo aspoň minút pred podávaním syr vyberieme, aby sa zohrial na izbovú teplotu.

Čo treba robiť, aby sa syr pri vysmážaní neroztiekol? 
Vysmážaný ementál či iný obaľovaný syr sa vydarí len vtedy, ak sa „obal“ neporuší. Syr preto starostlivo obalíme a dbáme na to, aby nemal „diery“.

Tip: Okrem toho by vás mohli zaujímať aj naše ďalšie články týkajúce sa syra:
Naučme sa ochutnávať syr
Môžeme zjesť plesnivý syr?
Aký syr sa hodí k akému vínu?

Fotka od Anthony Arnaud z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#balkánsky syr #grilovaný syr #kozí syr #nastrúhaný syr #ovčí syr #plesnivý syr #smotanový syr #syr #syridlo #syrová hrudka #syrová nátierka #syrová omáčka #tvrdý syr #vyprážaný syr #údený syr #syrové nite

----------------------------------------------------------