Tamarindová pasta, tamarindový džús

Tamarind

Tamarindová pasta a džús, exotická dvojica, ktorá nenapodobniteľne zvýrazní všetky chute vašich jedál. Neodolateľne sladko-horká pasta, spracovaná z ovocia tamarindovníka, oživí vaše kari, omáčky aj marinády. Tamarindový džús, plný osviežujúcej energie a bohatého citrusového nádychu, dodá šťavu vašim dňom. Ochutnajte toto tajomstvo Ázie a dajte svojmu menu výnimočný exotický nádych!

Tamarind (Tamarindus indica) je vzácny a veľmi cenný strom, ktorý sa pestuje pre svoje plody. Tie majú široké využitie v kuchyni a medicíne. 

Strom, ktorý môže dorásť do výšky až 25 metrov, má silný a rozvetvený kmeň s tmavohnedou kôrou. 

Listy sú striedavé a dvojito zložené. Skladajú sa z 10 až 20 párov lístkov, ktoré sú eliptického tvaru, 2-7 cm dlhé a majú svetlozelenú farbu.

Tamarind má drobné, krémovobiele kvety, ktoré sú združené do voňavých kláskov. Kvety sú samčie a samičie a nachádzajú sa na rovnakom strome.

Plody tamarindu sú podlhovasté a dlhé približne 5-15 cm. Majú tvrdú, hladkú a hnedú škrupinu, ktorá obklopuje vláknitý, sladko-kyslý mäsitý mezokarp, kde sa nachádzajú tvrdé semená.

Pestovanie  
Tamarind je odolný strom, ktorý rastie najlepšie v tropickom a subtropickom podnebí. Potrebuje dobre priepustnú pôdu a zvláda aj obdobia sucha. Dá sa vypestovať zo semien aj zo sadeníc a vyžaduje stredne vlhkú pôdu počas vegetačného obdobia.

Geografický pôvod a dnešný výskyt 
Tamarind pochádza pravdepodobne z Afriky, no už odpradávna sa pestuje v tropických oblastiach Ázie, najmä v Indii a juhovýchodnej Ázii. Za najväčšieho producenta a exportéra tamarindu na svete je považovaná India a ďalšími významnými sú aj Thajsko, Nigéria, Bangladéš, Indonézia a Filipíny. Pestuje sa však aj v niektorých častiach strednej a Južnej Ameriky, Karibiku, Afriky, Austrálie a dokonca aj v niektorých oblastiach južnej Európy. 

Ako sa vyrába tamarindová pasta ? 
Priemyselná výroba tamarindovej pasty a džúsu zahŕňa rôzne kroky od zberu surovín až po balenie hotových výrobkov.

Tamarindový džús a pasta sa vyrábajú zo zrelých tamarindových strukov, ktoré sa očistia od nečistôt a odstránia sa z nich semená, ktoré by mohli ovplyvniť chuť a konzistenciu výrobku. Takto očistené struky sa vložia do nádrží s vodou, kde zmäknú a potom sa rozomelú, aby sa získal tamarindový extrakt.

Tamarindový extrakt sa následne separuje od pevných častí (vlákna, kôstky) a prefiltruje, aby sa odstránili nečistoty. Z prefiltrovaného exktraktu sa ešte odstráni nadbytočná voda a takto koncentrovaný tamarindový extrakt sa v poslednom kroku spracuje na pastu, ktorá potom môže byť použitá pri varení alebo na prípravu džúsu. Výsledné produkty sa balia do vhodných obalov.

Tamarindové produkty v gastronómii 
V indických a stredomorských kuchyniach je tamarindový džús základnou zložkou niektorých chutney omáčok, tradične pripravených z rôznych druhov ovocia, zeleniny, korenín a cukru. Tamarindová pasta sa určite nestratí ani v domácej barbecue omáčke.

Tamarindová pasta alebo džús dodajú charakteristickú kyslosť nielen omáčkam, a preto nájdu uplatnenie aj v iných pokrmoch.

Ak máte radi cestoviny a chuť na "klasiku" s nádychom exotiky, môžete vyskúšať náš recept na Špagety s hovädzím mäsom na ázijský spôsob.

Pridajte tamarindovú pastu do svojho obľúbeného kari jedla, či už ide o kari s kuracím mäsom, rybami alebo zeleninou, určite vám pomôže dosiahnuť vyváženú chuť s kyslosťou.

Tamarindovú pastu môžete pridať do thajskej polievky Tom Yum, aby ste zvýraznili jej charakteristickú kyslosť, prípadne v jednom z najznámejších thajských jedál, Pad Thai, môžete tamarindovou pastou nahradiť ťažšie dostupné ingrediencie a pritom zachovať autentickú exotickú chuť.

Príprava Domáceho tamarindového džúsu je pomerne jednoduchá a pohár tohoto lahodného nápoja vás určite poteší nielen počas horúcich letných dní.

Fotka od jcomp z Freepik

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor