Odkvapkávač na riad plastový plný riadu na kuchynskej linke

3 tipy ako očistiť odkvapkávač na riad

Pri čistení kuchyne by sme nemali zanedbávať odkvapkávač na riad. Plastový odkvapkávač často stojí hneď vedľa drezu a obsahuje čerstvo umytý riad. Ak ho ignorujeme, môže sa stať živnou pôdou pre mikróby a baktérie. Takisto nechceným je usadzovanie vodného kameňa. Našťastie, udržiavať ho v čistote je pomerne jednoduché.

Zverejnené:

15. júl 2022 (piatok) - 08:51 od:  michal

Aj keď umytý riad, ktorý umiestnime na odkvapkávač je technicky čistý, váš odkvapkávač na riad sa môže stále dostať do kontaktu s mnohými vecami, ktoré nie sú. Môžeme naraziť do stojana rukami po manipulácii so surovým mäsom. Prípadne sa nám môže stať, že riad umývame často a odkvapkávač neusušíme. To vo výsledku môže byť živnou pôdou pre plesne. A ak máte tvrdú vodu, po čase na ňom nájdete usadeniny. Je preto rozumné ho často čistiť.

Preventívne opatrenia
Odkvapkávač riadu by sme ideálne mali umývať denne. Alebo aspoň po každom použití. Keď odložíme riad, nezabudnime ho utrieť a osušiť čistou utierkou. To zabráni kumulácii vlhkosti a tým aj tvorbe plesní, či vápenných usadenín. Je to určite dobré preventívne opatrenie a nie je ani časovo náročné.

Dezinfekcia
Pravidelná údržba je nevyhnutnosťou. Rovnako aj občasné hĺbkové čistenie. Dezinfikovať odkvapkávač na riad po každých pár použitiach je asi najjednoduchší spôsob ako zabezpečiť, aby zostal čistý a nehromadili sa na ňom prípadné baktérie alebo plesne. Ak na odkvapkávač použijeme ocot a necháme uschnúť, udrží to plesne a baktérie na uzde. Jednoduché.

Ako zreparovať zanedbaný odkvapkávač
Odkvapkávač riadu vieme vyčistiť asi najjednoduchšie pomocou sódy bikarbóny. Odkvapkávač vložíme do vane, zalejeme horúcou vodou, posypeme obyčajnou sódou a necháme pôsobiť. Potom ho stačí vydrhnúť vlhkou špongiou, prípadne aj starou zubnou kefkou. Nielen, že abrazívna povaha sódy pomôže pri odstraňovaní škvŕn, pomáha tiež odstrániť baktérie a zápach.

Ako vyčistiť veľmi zašpinený odkvapkávač na riad.
Ako posledná a najúčinnejšia forma čistenia nám ostáva kyselina citrónová. Odkvapkávač položíme na rovný povrch. Ideálne do vane, alebo do drezu. Do rýchlovarnej kanvice naberieme vodu (cca. 1 a pol litra) a pridáme 1 PL kyseliny. Dáme zovrieť a necháme vychladnúť na približne 80 °C. Následne ju pomaly vlejeme na odkvapkávač a necháme úplne vychladnúť. To nám mierne rozpustí aj vodný kameň a komplet zabije akékoľvek baktérie. Pozor, nikdy nelejeme na odkvapkávač vodu vriacu. Plast by sa nám pokryvil. Ak je odkvapkávač aj po vychladnutí stále zanesený, proces opakujeme. Počet opakovaní závisí od množstva uloženého vodného kameňa. Nakoniec ručne dočistíme kefou, zubnou kefkou, alebo špongiou.

Prajem príjemné čistenie.

Komentáre


Johana 25. júl 2022 (pondelok) - 18:14
áno, je to pravda, nenechávajte si čistenie na poslednu chvilu, inak sa riadne zapotite. #vlastna-skusenost

----------------------------------------------------------

#čistenie #kyselina citrónová #sóda bikarbona

----------------------------------------------------------