Mladá žena sa už nemôže pozerať na to množstvo alkoholu. Ako zvládnuť alkohol

5 tipov ako piť alkohol tak, aby som zvládol cestu domov

Niekedy nie je nič lepšie ako noc plná alkoholu a zábavy. No poznáme to. Chystáme sa na oslavu a bude sa veľa piť. Každý bude núkať a my nechceme byť abstinent, no zároveň sa chceme zabaviť. Ako to zvládnuť? Ako sa neopiť a zároveň zabaviť? Toto je návod, ako dokázať vypiť aj väčšie množstvo alkoholu a byť na druhý deň fit.

Zverejnené:

31. júl 2022 (nedeľa) - 16:01 od:  michal

V prvom rade chcem poukázať na fakt, že alkohol nepodporujeme.

Slovensko je krajina, kde je alkohol verejne dostupný. Legálny je pre všetkých občanov starších ako 18 rokov. Myslím, že ak niekto číta tento článok, určite sa už s alkoholom stretol, alebo stretáva. Pravdepodobne chce vedieť ako sa dá pitie zvládnuť.

Tu je pár tipov, ako udržať alkohol na uzde. Ak vopred vieme, že sa zúčastníme párty, kde budú osoby, ktoré nás budú vyzývať piť alkohol, dodržíme pár základných pravidiel. To nám môže zachrániť povesť a aj nepríjemný pocit na druhé ráno.

Pravidlo 1 - prídeme pripravení.
Snažme sa nikdy nepiť na lačný žalúdok. Konzumácia výdatného jedla bohatého na bielkoviny pred pitím môže výrazne znížiť riziko "opice". Tučné jedlo spomaľuje vstrebávanie alkoholu do vášho systému. Predtým ako pôjdeme na párty, by sme v sebe mali mať dostatočné množstvo tukov. Tie nám pomáhajú, pretože alkohol na seba viažu. Alkohol sa tak bude do tela vylučovať postupne tak, ako sa vylučujú tuky. Ak vypijeme dva alebo tri panáky na lačný žalúdok, alkohol bude v tele badateľný za 10 minút. Zatiaľ čo pri tučnom jedle to trvá asi 30 alebo aj 40 minút.

Pravidlo 2 - zajedajme
Pri požívaní alkoholu nám zväčša hostiteľ ponúka aj občerstvenie. Nie je hanba sa občerstviť, dokonca tým ukazujeme hostiteľovi úctu a on sám sa teší. V momente, keď si doprajete trochu vína, likéru, alebo inak sladkého alkoholu, odporúča sa občerstviť sa aspoň raz za polhodinu.

Pravidlo 3 - veľa zapíjajme
Je všeobecne známe, že alkohol dehydruje organizmus. V prípade, že máme pred sebou tvrdý alkohol, je jednoznačne vhodné zapíjať ho. Odporúča sa zapíjať takým veľkým množstvom, ako sa len dá. Alkohol sa potom viacej riedi a uvoľňuje sa pomalšie. Zároveň eliminujeme po-opičnú dehydratáciu.

Pravidlo 4 - vyhnime sa sladkému
Siahnuť po sladkom studenom drinku môže byť v letných horúčavách lákavé, no môže to našu opicu ešte zhoršiť. Pretože pečeň spracováva cukor z alkoholu, ktorý konzumujeme, hladina cukru v krvi klesá aj na celé hodiny. Opica býva spájaná s nízkou hladinou cukru v krvi, čo je známe ako hypoglykémia. Hoci hypoglykémia nie je hlavnou príčinou opice, môže prispieť k príznakom, ako je slabosť a bolesť hlavy. Ak máme možnosť si vybrať, vyvarujme sa sladkým nápojom a sladkostiam.

Pravidlo 5 - pred spánkom sa najesť
Jedlo je vo všeobecnosti dôležitou prípravou na večerné pitie. Ale načasovanie je kľúčové. Jesť pomáha pred začatím pitia, počas pitia alebo veľmi krátko po skončení pitia. Ak sme sa teda počas pitia dostatočne neprikrmovali, teraz je ten čas. Zmyslom jedenia je najmä spomaliť rýchlosť vstrebávania alkoholu. Odporúčané sú potraviny s vyšším obsahom tuku a bielkovín, ako napríklad údeniny a syry. Ak však pociťujeme nevoľnosť, toast alebo iné ľahko stráviteľné jedlo môže pomôcť upokojiť žalúdok.

Pamätajme aj nato, ako dôležité je pre organizmus vyspať sa.

Tak čo, chystáte sa aj vy na nejakú žúrku? =)

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#alkohol

----------------------------------------------------------