Flambované banány na liatinovej panvici

Ako flambovať banány

Naučiť sa flambovať banány je zábavná a pôsobivá zručnosť, ktorú môžete pridať do svojho kulinárskeho repertoáru. Kombinácia karamelizovaných banánov, sladkej omáčky a dramatického výbuchu plameňov vytvára nezabudnuteľný dezert, ktorý je ideálny na zábavu. Zozbierajte si teda ingrediencie, postupujte podľa nasledujúcich krokov a pripravte sa na to, že svojich hostí najbližšie oslníte práve touto lahodnou pochúťkou.

Zverejnené:

07. február 2024 (streda) - 08:09 od:  Agata Profi Kuchárka

Flambované banány je dezert, ktorý vyzerá, akoby mal vzplanúť a je plný vône banánov varených v rume a cukre. Flambované banány sú pôsobivou prezentáciou, ktorá najlepšie vynikne pri zhasnutých svetlách, kedy sa rum rozhorí. Tento honosný banánový dezert nemusí byť obľúbený len vo francúzskom Karibiku. Flambované banány si s pomocou našich gastro-tipov a trikov môžete ľahko pripraviť aj sami doma.

Príprava flambovaných banánov trvá zvyčajne menej ako 30 minút. Ide o lahodný dezert na špeciálnu príležitosť alebo dokonalé zakončenie romantickej večere vo dvojici. Banány sa rozrežú na polovicu, opečú na panvici a uvaria v rume a cukre s trochou limetkovej šťavy. Potom sa flambujú a podľa želania môžeme pridať kopček domácej vanilkovej zmrzliny, ktorá je dokonalou ozdobou tohto dezertu. 

Flambované banány chutia najlepšie vtedy, ak sa pripravujú čerstvé. Neodporúča sa ich pripravovať vopred. Pred podávaním flambovaných banánov je vhodné počkať niekoľko minút, kým banány trochu vychladnú (nechceme si spáliť jazyk), ale podávame ich ešte teplé.

Aký likér je najlepšie použiť na flambovanie banánov?
Ideálne je použiť tmavý rum, pretože sa hodí k chuti zrelého karamelizovaného banánu. Môžeme však použiť aj brandy.

Obsahuje likér na flambovanie lepok?
Tvrdý alkohol neobsahuje lepok. Lepok sa odstráni v procese destilácie. Takže flambované banány môžu pokojne konzumovať aj celiatici.

Ako dlho vydržia flambované banány?
Flambované banány dokážu vydržať v chladničke čerstvé aj 4 dni.

S čím sa flambované banány dobre kombinujú?
Po ustálení plameňov sú banány pripravené na podávanie. Flambované banány ako dezert sa najlepšie podávajú s omáčkou, ktorú je dobré preliať kopčekom vanilkovej zmrzliny. Tak dosiahneme nádherný kontrast horúceho a studeného. Pre extra chuť a vôňu môžeme vrch posypať škoricou.

Ako banány flambovať bezpečne?
Keď banány flambujeme, tmavý rum sa ešte viac vyvarí. Ak chceme, aby flambovanie banánov prebehlo bezpečne, je potrebné pridať rum a potom panvicu mierne nakloniť, aby sa rum v banánoch dostal do plameňa. (Na zapálenie plameňa môžeme použiť aj dlhú krbovú zápalku).

NIKDY nelejeme alkohol do panvice z fľaše. Je to nebezpečné. Odmerané množstvo alkoholu nalejeme do malej misky, a až potom ho nalejeme do panvice, v ktorej flambujeme. Alkoholu je tak málo, že veľmi rýchlo vyhorí už za 3-4 sekundy.

Tip: Ak vás tento tip zaujal, pri príprave banánov sa môžete inšpirovať aj našim videoreceptom na banán s čokoládou pražený na rume, kde vám kuchárka viki presne ukáže ako na to.
 
Fotka od Aline Ponce z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#na panvici #banán #banány #škorica #rum

----------------------------------------------------------