Koreň paštrnáka

Ako odlíšiť paštrnák od petržlenu?

Všetci to dobre poznáme: stojíme v hypermarkete pri debničkách s paštrnákom a petržlenom, no nevidíme rozdiel. Paštrnák (Pastinaca sativa) a petržlen (Petroselinum crispum) sú dve odlišné rastliny s podobným vzhľadom, ktoré sa často zamieňajú. Paštrnák má hrubšie a objemnejšie korene, ktoré sú bielofarebné a majú výraznejšiu chuť. Jeho lístky sú zelené a perovitého tvaru. Naopak, petržlen má tenšie a jemnejšie korene s bielou farbou, zatiaľ čo lístky sú jemne zelené a dvojito perovité. Existujú aj rozdiely v rámci používania v kuchyni?

Zverejnené:

29. máj 2023 (pondelok) - 17:04 od:  Agata Profi Kuchárka

Paštrnák a petržlen sú koreňové zeleniny a dvojročné rastliny, čo znamená, že prvý rok rastú listy, stonka a koreň. Druhý rok kvitnú a odumierajú. Obe rastliny získajú sladšiu chuť po zimných mrazoch.

Obe zeleniny sú v strednej a východnej Európe veľmi rozšírené a bežne sa používajú do polievok a dusených pokrmov. Vďaka svojej sladkej chuti a štruktúre sú ideálne do pyré, kaší aj ako zelenina pečená v rúre.

Paštrnák a petržlen sú príbuzné mrkve, feniklu, zeleru a ich korene majú tvar mrkvy, hoci sú väčšie.

Farba koreňa paštrnáka aj petržlenu je biela, sivobiela alebo svetložltá. Paštrnák je zvyčajne väčší ako koreň petržlenu.

Pri pestovaní v záhrade je pomerne ľahké rozlíšiť paštrnák od koreňa petržlenu. Koreň petržlenu má úžasnú petržlenovú vôňu. Ak sa dotkneme listov, zacítime vôňu takmer silnejšiu ako petržlenová vňať. Listy dokonca vyzerajú ako plochá petržlenová vňať. Nechutia však bohužiaľ tak, ako voňajú. Ak by sme ich chceli použiť ako náhradu petržlenu, boli by sme veľmi sklamaní.

Paštrnák má oveľa hrubšie listy, takmer ako zeler, a vôbec nevyzerá ako koreň petržlenu.

Problém s rozlíšením týchto dvoch druhov začína, keď majú odstránené stonky a vidíme len koreň. Keď nájdeme paštrnák a koreň petržlenu v supermarketoch, vyzerajú takmer rovnako, ale je tu jedna výrazná vlastnosť, ktorá nám pomôže ich rozlíšiť.

Koreň petržlenu sa veľmi podobá na mrkvu a stonky vyzerajú ako priame pokračovanie koreňa. Paštrnák však vyzerá trochu inak. Na petržlenovej vňati vyrastajú stonky z vnútornej strany koreňa a vytvárajú okolo vrcholu jamku. Aj keď sa stonky odstránia, jamka zostane, takže je pomerne ľahké rozlíšiť ich.

Ak sa nám paštrnák od petržlenu nepodarí úspešne odlíšiť, nemusíme panikáriť. Paštrnák možno vo väčšine receptov ľahko nahradiť koreňom petržlenu a naopak.

Rozdielne použitie v kuchyni
Paštrnák sa často používa ako zelenina do polievok, dusených jedál alebo ako príloha. Má silnejšiu chuť a zemitú, korenistú arómu. Petržlen sa často používa ako bylinka na dochutenie jedál. Má sviežu a ľahšiu chuť a používa sa najmä na ozdobu, prípravu omáčok a korenistých zmesí.

Botanické rozdiely medzi paštrnákom a petržlenom
Paštrnák patrí do čeľade zeleninovitých (Apiaceae), kde sa radí napríklad aj mrkva a zeler. Naopak, petržlen patrí do čeľade záhradkovitých (Apiaceae), kde sú zaradené aj rastliny ako kôpor a fenikel.

Výživové hodnoty
Paštrnák a petržlen majú podobné výživové hodnoty, len s malými rozdielmi. Obe rastliny sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu. Sú teda zdravými prísadami do nášho jedálnička.

Fotka od  PublicDomainPictures z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#petržlen #petržlenová vňať #zelenina #fenikel #mrkva #zeler #kôpor #koreňová zelenina

----------------------------------------------------------