Dva špekáčiky napichnuté na ražni. Opekajú sa v prírode nad malým ohníkom a chytajú tmavú farbu.

Ako opekať špekačky (originál tradične)

Ako má vyzerať správna opekačka? Starší majú na to recept jednotný. Mladí už opekajú hocičo, kľudne aj marshmallow. Poďme si však povedať ako originál opekať špekačky a masť, ktorá z nich tečie zachytávať na chlebík. Toto je spôsob ako sme opekali od detstva, nikdy nikto to nerobil inak. Je to originálne opekanie špekačiek na ražni.

Zverejnené:

03. apríl 2022 (nedeľa) - 16:57 od:  michal

Príprava ohňa
Na opekačkách oheň zvykli zakladať starší z nás. Je to činnosť, ktorá si vyžaduje mierne skúsenosti. Ja to však skúsim v skratke popísať.
Pred prípravou ohňa si najprv očistíme ohnisko. Na spodok naukladáme pár kusov papiera. Z bokov pridávame suché tenké konáriky. Na spodku musia byť úplne tenké, aby sa stihli rozhorieť, pokým bude horieť papier. Konáriky ukladáme od krajov zo spodku smerom do stredu hore. Mala by nám vzniknúť akási pyramída. Na tenké potom ukladáme hrubšie a nakoniec hrubé drevo dookola. Nakoniec zo spodku zápalkami podpálime papier z viacerých strán.

Príprava ražňa
Pokiaľ sa nám rozhorí oheň, zbehneme do najbližšieho lesa pre správne konáre na prípravu ražňa. Hľadáme vyslovene rovný a nie veľmi hrubý konár, ktorý ešte rastie na strome. Je to preto, aby nebol suchý. Ten by nám mohol počas opekania horieť. Keď sa nám podarilo nájsť správne vetvy, odrežeme ich a prinesieme k ohňu. Konce ražňov obrúsime ostrým nožom. Vo výsledku nechceme mať typický špic, ale skôr posledných 5 cm aby bolo tenkých a ďalších 5 cm o trochu hrubších.

Správne narezať
Špekáčiky sa pred napichnutím na ražeň musia narezať. Urobíme to tak, že konce špekačiek rozrežeme na štyri časti. Narežeme ich do hĺbky približne 2 cm. Špekačky sa nám počas opekania pekne otvoria.

Opekanie špekačiek
Pre správne opekanie by sme najväčší oheň už mali mať za sebou a mal by horieť len jemne. Opekáme nad ohňom približne vo vzdialenosti 5 cm od vrcholu plameňa. Tam je optimálna teplota. Ani nie veľmi horúco a stále dostatočne na prepečenie špekačky až do jej stredu. Nikdy nepečieme priamo v plameni. Špekačky by nám z vonku zhoreli a vo vnútri by ostali surové. Počas opekania pravidelne otáčame ražňom. Vždy, keď nám zo špekačiek začne kvapkať masť, odoberieme ich z ohňa a položíme nad krajec chleba. Chlebík tak bude šťavnatejší. Opekáme približne 20-25 minút, až kým nám konce úplne nestmavnú.

Podávanie
My sme vždy špekačky po dopečení položili na chlebík a veľkú drevenú lopatku. Hodí sa k nim jednoznačne horčica a nakrájaná zelenina.

Prajem príjemný zážitok pri opekaní vašich špekačiek.

----------------------------------------------------------

#špekačky #pečenie #mäso na prírodno #pečenie s deťmi

----------------------------------------------------------