Miešaný šípkový džem

Ako pripraviť šípky na varenie?

Nie nadarmo sa hovorí, že "zdravie je ukryté v šípkach". Šípky pomáhajú pri nachladnutí, dýchacích problémoch, a taktiež pri zápale močových ciest. Chránia našu imunitu aj organizmus pred rôznymi vírusmi. Šípky sú prírodným liekom proti krvácaniu ďasien a paradentóze. Šípkový čaj pomáha pri problémoch so zápchou a obličkami. Šípkový olej vyhladzuje vrásky, pomáha s kožnými chorobami, vredmi a preležaninami. Zomleté šípky posilňujú sexuálny apetít a potenciu. Šípková omáčka patrí medzi top recepty na svete.

Zverejnené:

28. apríl 2023 (piatok) - 16:52 od:  Agata Profi Kuchárka

Šípky sú prírodným liekom na rôzne neduhy. Ako šípky pripraviť pred varením? Čo všetko treba urobiť, aby sme mohli šípky variť alebo pripraviť iným spôsobom?

Aká je nutričná hodnota šípok a prečo sú šípky liečivé?
Šípky sa už po stáročia používajú v bylinkových čajoch, prírodných doplnkoch zdravia a v rôznych kuchynských receptoch. Majú vysokú hladinu prírodných antioxidantov a vitamínov, vrátane vitamínov C, E, B, F, karotenoidov, flavonoidov a polyfenolov. Šípky obsahujú ešte silnejšie koncentrácie antioxidantov než iné známe ovocie bohaté na antioxidanty, ako sú čučoriedky, čierne ríbezle, bobule hlohu, arónia alebo jarabina. Šípky obsahujú 10 až 40-krát viac vitamínu C ako pomaranče.

Šípky eliminujú zápaly, ničia voľné radikály a oxidačný stres, ktorý je spúšťačom cukrovky, rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, kardiovaskulárnych chorôb, mŕtvice a zápalových porúch. Šípky posilňujú aj náš imunitný systém.

Všetky tieto antioxidanty a vitamíny obsiahnuté v šípkovom oleji (alebo iných produktoch zo šípok) pomáhajú obnovovať vlhkosť, chrániť pred poškodením slnkom, znižovať hyperpigmentáciu, upokojiť začervenanie a ekzémy, bojovať proti akné. Šípky obsahujú retinoidy (kyselina trans retinová), ktoré pomáhajú regulovať tvorbu nových kožných buniek a zabraňujú upchávaniu pórov. Vitamín F (alebo kyselina linolová) pomáha znižovať zápal, dermatitídu a psoriázu.

Ako pripraviť šípky na varenie?
Na šípkach musíme pred prípravou (ako napríklad šípkového želé alebo sirupu) odstrániť dráždivé semienka a chĺpky, ktoré sú vo vnútri. V niektorých receptoch sa uvádza, že semienka/chĺpky možno počas varenia v neporušenom stave ponechať a potom ich precediť. Preto je vždy potrebné starostlivo čítať recept.

Začneme umytím bokov a potom odrežeme konce kvetov aj stonky. Konce kvetov aj stonky sa veľmi ťažko krájajú, preto musíme byť veľmi opatrní a použiť ostrý nôž.

Ďalej rozrežeme boky na polovicu a vydlabeme alebo vyškrabeme chĺpky a semienka. Ak použijeme zaoblenú špičku noža na maslo, pôjde nám to ako „po masle“. Ak nájdeme nejaké kašovité alebo pokazené plody, musíme ich vyhodiť.

Nakoniec šípky opláchneme pod vodou v cedidle, aby sme odstránili všetky zvyšky chĺpkov.

Teraz sú naše šípky pripravené na použitie v akomkoľvek recepte, ktorý vyžaduje čerstvé šípky. 

Fotka od Lebensmittelfotos z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáci džem #džem #marmeláda #želé #šípková omáčka #varenie

----------------------------------------------------------