Čerstvé vajcia

Ako pripraviť vaječné pleťové masky?

V lete zvyčajne používame doma vyrobené ovocné alebo zeleninové masky a v zime, keď ovocie ani zelenina nerastú, používame vaječné pleťové masky. Vaječné bielka sú bohaté na živiny a už po stáročia sa používajú pre svoje vyživujúce vlastnosti.

Zverejnené:

07. január 2023 (sobota) - 12:54 od:  Agata Profi Kuchárka

V zime, keď ovocie ani zelenina nerastú, môžeme si doma pripraviť vaječné pleťové masky. Naopak v lete zvyčajne používame doma vyrobené ovocné alebo zeleninové masky.

Žĺtkovú masku si pripravíme z polovice vaječného žĺtka. Ak máme suchú pokožku, pridáme niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Vaječný žĺtok jemne vtierame do pokožky tak, aby vznikla jemná vrstva. Keď uschne, môžeme natrieť ešte jednu tenkú vrstvu. Nikdy nenanášame na tvár príliš hrubú vrstvu žĺtka, vznikla by tvrdá, veľmi nepríjemná maska. Masku necháme pôsobiť 15-20 minút, potom ju zmyjeme vlažnou a nakoniec studenou vodou. Pri natieraní nezabudnime na oblasť okolo očí a na krk.

Pre dámy vo vyššom veku, ktoré už majú na tvári veľa viditeľných vrások, je vhodná hustá kaša pripravená z vaječného žĺtka a droždia. Touto maskou si potrieme tvár aj krk. Môžeme použiť aj samostatný bielok, ten má tiež dobrý účinok na vyhladenie vrások.

Vaječné bielky sú bohaté na živiny a už po stáročia sa používajú pre svoje vyživujúce vlastnosti. Pôsobia proti starnutiu a pomáhajú eliminovať akné. 

Aké sú výhody masiek na tvár z vaječných bielkov?
Vyživujú pleť: Vaječné bielky sú bohaté na bielkoviny, vitamíny a minerály. Tieto živiny pomáhajú vyživovať pleť. 

Pôsobia proti starnutiu: Pleťové masky s vaječnými bielkami zabraňujú ochabovaniu a pomáhajú pozdvihnúť pleť. Vaječné bielky obsahujú riboflavín, ktorý zvyšuje hladinu kolagénu v tele a pôsobí proti voľným radikálom.

Majú exfoliačný účinok na pleť: Masky z vaječných bielkov pomáhajú regulovať produkciu tuku v pleti. Odstraňujú odumreté kožné bunky a znižujú výskyt pórov a čiernych bodiek. 

Znižujú opuchy: Vaječné bielky môžu pomôcť odstrániť opuchy v oblasti pod očami. Vaječné bielky vypínajú pokožku okolo očí a znižujú výskyt vačkov pod očami. 

Liečia akné: Vaječné bielky obsahujú lyzozómy, ktoré ničia baktérie spôsobujúce akné. Môžu pomôcť predchádzať vzniku výtokov, pupienkov, akné a cýst. 

 

Ako pripraviť vaječné pleťové masky?

Pleťová maska na akné 
Táto maska proti akné obsahuje vaječný bielok, med a citrónovú šťavu. Citrónová šťava sa s obľubou používa ako prírodný bieliaci a zosvetľujúci prostriedok. Kyslý charakter citrónovej šťavy môže spôsobiť podráždenie pokožky, najmä ak máme citlivú pleť. Preto ju používame v malých množstvách (pred použitím si urobíme najprv test na ramene). Citrónová šťava obsahuje vitamín C, ktorý pomáha redukovať hyperpigmentáciu. Med je prírodný zvlhčujúci prostriedok s antimikrobiálnou aktivitou a dokáže redukovať pupienky. Táto maska pomáha ošetrovať pleť so sklonom k akné tým, že ničí baktérie spôsobujúce akné a odstraňuje výsevy, jazvy po akné a škvrny. 

Na prípravu tejto pleťovej masky budeme potrebovať: 1 vaječný bielok, 1 čajovú lyžičku citrónovej šťavy a ½ čajovej lyžičky medu. 

Všetky ingrediencie vyšľaháme v čistej miske na miešanie. Túto zmes nanesieme na tvár. Masku necháme schnúť približne 10-15 minút. Potom masku odstránime vlhkou utierkou alebo vlhkou handričkou. Zvyšky masky opláchneme teplou vodou a tvár osušíme uterákom. Následne použijeme hydratačný krém a prípadne aj krém s ochranou proti UV žiareniu. Túto masku používame dvakrát týždenne. 

Pleťová maska z vaječného bielku na zosvetlenie pleti 
Obsahuje okrem bielku pomarančovú šťavu a kurkumu. Pomaranče sú bohaté na vitamín C, ktorý pomáha rozjasniť pleť tým, že odstraňuje tmavé škvrny a fľaky. Kurkuma má protizápalové, protistarnúce a antimikrobiálne vlastnosti. Dokáže liečiť rôzne kožné ochorenia, napríklad akné, fotostarnutie, atopickú dermatitídu, psoriázu a vitiligo.

Na prípravu tejto pleťovej masky budeme potrebovať: 1 vaječný bielok, 1 čajovú lyžičku pomarančovej šťavy a ½ čajovej lyžičky prášku z kurkumy. 

Bielok šľaháme dovtedy, kým sa neurobí z neho pena. Potom pridáme pomarančovú šťavu a kurkumu. Všetky prísady dôkladne premiešame. Túto zmes nanesieme na tvár. Po zaschnutí masku opláchneme a nanesieme hydratačný krém, aby bola naša pleť hydratovaná a žiarivá. Opakujeme raz týždenne. 

Pleťová maska na suchú pleť
Táto hydratačná maska na tvár z vaječného bielku obsahuje avokádo a jogurt. Avokádo je bohaté na esenciálne mastné kyseliny. Tie pomáhajú hydratovať pokožku, chránia ju pred škodlivým UV žiarením a zmierňujú zápaly. Jogurt obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá je prírodným exfoliantom a pomáha redukovať vrásky. 

Na prípravu pleťovej masky budeme potrebovať: 1 vaječný bielok, ¼ zrelého roztlačeného avokáda a 1 čajovú lyžičku jogurtu. 

Bielok šľaháme dovtedy, kým sa neurobí z neho pena. Potom pridáme roztlačené avokádo a jogurt. Všetky prísady dôkladne premiešame, aby vznikla hladká hmota. Túto pastu nanesieme na tvár. Pred umytím teplou vodou počkáme 15-20 minút. Tento postup vykonávame raz alebo dvakrát týždenne v závislosti od toho, aká suchá je naša pleť. 
 

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#slepačie vajce #vajce #bielkový sneh #žĺtka #žĺtkový krém #avokádo #biely jogurt #jogurt #grécky jogurt #med #citrón #starostlivosť o pleť #pestovanie

----------------------------------------------------------