Vyrezávaný vodný melón

Ako sa vyrezáva z melóna?

Melón nemusí byť pastvou len pre naše chuťové poháriky, ale aj pre naše oči. Vyrezávané melóny sú vyhľadávanou ozdobou najmä na oslavách či svadbách. Aromatický ovocný vyrezávaný výtvor je zvyčajne ozdobou celého stola, no jeho vyrezávanie je náročné na čas, trpezlivosť aj pozornosť. Ak si chcete vyskúšať vyrezávanie melónu aj sami doma, stačí vám ostrý nožík, melón a tento návod. Určený je pre začiatočníkov a počas vyrezávania treba dodržiavať hlavne jedno pravidlo: pozor na prsty, aby ste sa neporezali.

Zverejnené:

29. apríl 2023 (sobota) - 11:44 od:  Agata Profi Kuchárka

Z cukrového melónu možno vytvoriť rôzne tvary a ozdoby. Postup je v niektorých aspektoch veľmi podobný. My sme pre vás pripravili postup na vyrezávanie melónového žraloka. Ak si chcete vytvoriť iné zvieratko, či ozdobu, stačí postup v niektorých krokoch mierne upraviť.

Krok 1: Melón umyjeme a osušíme
Pred začiatkom vyrezávania melón umyjeme, osušíme utierkou a jeho povrch dôkladne preskúmame. Snažíme sa nájsť stranu s najmenším počtom škvŕn a najlepšou farbou, ktorá bude vrchom melónového žraloka. Značka, kde sa stopka pripája k melónu, bude odrezaná ako súčasť úst, takže budeme krájať z druhého konca.

Krok 2: Jeden koniec melóna odrežeme pod uhlom
Ostrým nožom urobíme šikmý rez od konca melóna. Tento uhlový rez nakloní melónového žraloka, keď bude vo vzpriamenej polohe, preto je potrebné nájsť taký smer rezu a stranu, ktorá bude smerovať nahor. Potom pomocou suchej stierateľnej fixky naznačíme ústa. Rozrezaný melón postavíme do zvislej polohy a na hornú časť melóna naznačíme okolo značky stopky na šupke obrys úst.

Krok 3: Otvor melóna odoberieme
Špičkou noža urobíme malý rez na obryse a potom pozdĺž obrysu odrežeme klinovitý kus melóna. Vlhkou handričkou očistíme prebytočnú suchú stierateľnú fixku.

Krok 4: Ústny otvor pre zuby orežeme
Malým nožom vyrežeme plytký obrys (15 mm) okolo ústneho otvoru, pričom sa zelenú kôru snažíme preraziť tak, aby sme nezasiahli bielu kôru melóna. Urobíme rez kolmo na prvý rez z vnútornej strany úst do bielej kôry, rez do bielej kôry a postupujeme podľa obrysu úst, aby sme sa napojili na prvý rez a odstránili pás zelenej kôry. Tento pás bielej kôry nakrájame na zuby.

Krok 5: Melónové vnútro vydlabeme
Pomocou príborového noža zarežeme okolo ústneho otvoru do vnútra melónu a potom opatrne vydlabeme melónové vnútro. Vo vydlabávaní pokračujeme dovtedy, kým nie je dutina prázdna, pričom si necháme asi centimeter od dna. Ak necháme dno neporušené, melónová dužina bude slúžiť ako prirodzená miska na šťavu.

Krok 6: Odrežeme zuby
Do bielej šupky okolo úst vyrežeme nožom vrúbkovaný vzor, ktorý vytvorí zuby. Začneme veľkými zubami v strede, potom zuby zmenšujeme smerom ku kútom úst.

Krok 7: Vytvoríme plutvy z odrezkov
Plutvu pre melónového žraloka možno vyrobiť buď z odrezku úst, alebo z uhlového rezu zo spodnej časti. Plutvu pripevníme k zadnej časti melónového žraloka pomocou špáradiel.

Krok 8: Vyplníme ústny otvor a vytvoríme oko žraloka
Melónovú dužinu nakrájame na kocky. Nakrájaným melónom naplníme ústny otvor žraloka. Nakrájanú dužinu môžeme zmiešať aj s obľúbeným ovocím alebo dobrotami (napríklad zelené a čierne hrozno). Z melónovej kôry vydlabeme očnú jamku. Oko umiestnime blízko kútika úst.

Fotka od Suanpa z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#melón #oslava #rodinná oslava #ovocie #dovolenka #tipy pre začiatočníkov

----------------------------------------------------------