Trdelníky obalené v práškovom a škoricovom cukre

Ako upiecť trdelník doma?

Trdelník je sladký kysnutý koláčik pochádzajúci zo Záhoria. Ako upiecť trdelník doma? Ako nahradiť trdlo na trdelník? Čo obsahuje základné cesto na trdelník? V čom možno obaliť trdelník?

Zverejnené:

29. december 2022 (štvrtok) - 13:36 od:  Agata Profi Kuchárka

Trdelník je sladký kysnutý koláčik pochádzajúci zo Záhoria. Pomenovaním Skalický trdelník možno označiť iba trdelníky vyrobené v tomto regióne. Výroba trdelníkov začala už na konci 18. storočia vďaka kuchárovi grófa Jozefa Gvadániho.

Ako vyzerá klasický trdelník?
Kysnuté cesto sa navíja na valček z bukového dreva. Valčeky môžu mať priemer od 5 do 10 centimetrov a nazývajú sa „trdlo“. Cesto sa potiera tukom alebo bielkom. Na vrch cesta sa nanášajú zvyčajne orechy alebo škoricová náplň. Klasický trdelník sa za stáleho otáčania pečie nad tepom horúcej pahreby. Nakoniec sa bohato posype práškovým cukrom.

Ako upiecť trdelník doma?
Horúci vzduch z pahreby nahradí v našich domácich podmienkach rúra. Trdlo možno nahradiť viacerými spôsobmi. 

Ako nahradiť trdlo na trdelník doma?
Môžeme si kúpiť formu na pečenie trdelníkov v rúre.  Ide o zostavu dvoch valčekov a kovového držiaka, ktorý udrží trdelníky vo vzduchu.

Ďalšou alternatívou je kúpiť si drevené valčeky priamo na trdelníky. Alebo si drevený valček na cesto, ktorý máme doma, zabalíme do hliníkového alobalu a potrieme ho olejom. Cesto potom navinieme na tento obalený drevený valček. Rúčky valčeka položíme na okraje hlbšieho plechu. To pomôže udržať trdelník vo vzduchu.  

Namiesto dreveného valčeka môžeme použiť aj tvrdší výkres alebo kartón, ktorý zrolujeme do tvaru valca. Okraje prilepíme a obalíme do hliníkového alobalu.

Ďalšou možnosťou je použiť pohár. Cesto namotáme na olejom potreté poháre na zaváranie. Potom cesto pečieme v rúre tak, že poháre postavíme na stojato.

Cesto musíme na valčeku otáčať aspoň 3-krát a pečieme ho pri teplote 180 °C približne 20 minút.  

Čo obsahuje základné cesto na trdelník?
Trdelníkové cesto neobsahuje nič špeciálne. Ide o klasické, sladké kysnuté cesto. Jedinečný je skôr spôsob prípravy.

Základné cesto na trdelník by malo obsahovať: 500 g hladkej múky, 50 g práškového cukru, 2 žĺtky, 125 g masla, polovicu kocky čerstvého droždia, 250 ml vlažného mlieka a soľ.

Cesto možno dochutiť lyžičkou rumu, citrónovou kôrou, medom alebo perníkovým korením.

V čom možno obaliť trdelník?
Klasické trdelníky sa obaľujú v orechoch, ale môžeme ich obaliť aj v škoricovom či vanilkovom cukre. 

Fotka od Denny Hell z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#škorica #práškový cukor #orechy #kysnuté cesto #domáci recept #tradícia

----------------------------------------------------------