Umývanie a čistenie mikrovlnnej rúry

Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru?

Vďaka mikrovlnným rúram je ohrev zvyškov jedla jednoduchý a rýchly. Mikrovlnnú rúru možno vyčistiť niekoľkými jednoduchými trikmi naozaj dokonale. A ani by vás nenapadlo, aké domáce či prírodné čistiace prostriedky môžete použiť.

Zverejnené:

03. august 2022 (streda) - 18:08 od:  Agata Profi Kuchárka

Mikrovlnné rúry patria k základnej výbave každej modernej domácnosti. Vďaka nim je ohrev zvyškov jedla jednoduchý a rýchly. Na rozdiel od čistenia bežnej rúry sa mikrovlnná rúra dá vyčistiť niekoľkými jednoduchými trikmi. Pomocou mojich trikov vyčistíte svoju mikrovlnnú rúru nielen dokonale, ale predĺžite aj jej životnosť.

Metóda vlhkých papierových utierok

Ak naša mikrovlnná rúra nevyzerá ako po jadrovom výbuchu, postačí na jej vyčistenie zopár vlhkých papierových utierok. Stačí ich vložiť do mikrovlnnej rúry a spustiť ju na najvyšší výkon približne na 5 minút. Tento trik vytvorí paru, ktorá nám pomôže odstrániť nežiaduce nečistoty a kontaminanty v našej mikrovlnke. Zároveň odstráni aj prilepené potraviny na povrchu mikrovlnnej rúry.

Používanie mydla na riad

Postup je podobný ako v prípade metódy vlhkých papierových utierok. Naplníme misku vhodnú do mikrovlnnej rúry vodou a tekutým mydlom na riad. Vložíme ju do mikrovlnnej rúry. Spustíme mikrovlnnú rúru na 1 minútu na vysokú teplotu a potom misku vytiahneme. Pomocou špongie utrieme vnútro aj dvierka mikrovlnnej rúry.

Sila jedlej sódy

Pripravíme si pastu zo sódy bikarbóny a vody. Nanesieme ju na akékoľvek stvrdnuté jedlo, ktoré uviazlo v mikrovlnnej rúre. Roztok necháme pôsobiť aspoň 5 minút a potom ho zotrieme vlhkou špongiou alebo uterákom. Postup môžeme v prípade potreby viackrát opakovať.

Roztok octu a vody

Zmiešame jednu šálku vody a octu v rovnakom pomere. Ak chcete, môžete pridať jednu kvapku obľúbeného esenciálneho oleja, aby ste zmiernili zápach octu. Nádobu vložíme do mikrovlnnej rúry. Zapneme mikrovlnnú rúru na najvyšší výkon na päť minút. Ďalších pätnásť minút neotvárame dvierka mikrovlnnej rúry, aby všetky zapečené nečistoty zmäkli. Potom nečistoty utrieme čistou handrou.

Použitie citróna na osvieženie mikrovlnnej rúry

Podobne ako ocot, aj citrón je prírodným dezinfekčným prostriedkom pre mikrovlnnú rúru. Stačí rozkrojiť jeden citrón na polovicu a položiť ho rozrezanou stranou nadol na tanier do mikrovlnky. Pridáme niekoľko čajových lyžičiek vody a vložíme tanier do mikrovlnnej rúry, kým sa nevytvorí para. Vyberieme tanier a zotrieme prebytočnú tekutinu vo vnútri mikrovlnnej rúry. Zapneme mikrovlnnú rúru na najvyšší výkon na päť minút. Vyberieme otočný tanier a mikrovlnku utrieme čistou handrou.

Čistenie pomocou čistiaceho prostriedku na okná

Vezmeme si misku vhodnú do mikrovlnnej rúry a nastriekame do nej asi desať pumpičiek čističa na okná. Potom pridáme asi šálku vody. V prípade, že sú v mikrovlnnej rúre aj pripečené veľké škvrny, jej vnútro ešte dodatočne postriekame čističom na okná. Misku vložíme do mikrovlnky a zapneme ju na najvyšší výkon asi na päť minút. Počkáme ďalších päť minút a misku opatrne vyberieme. Mikrovlnnú rúru utrieme najprv vlhkou papierovou utierkou a potom suchou.

Fotka od Liliana Drew

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#mikrovlnka #čistenie

----------------------------------------------------------