Kokosové guľky pripravené zo zvyškov jedla

Ako využiť zvyšky jedla tak, aby sme ich nevyhodili?

Napadlo by vás niekedy, že kokosové guľky či syrová omáčka sú pripravené zo zvyškov jedla? Využívanie zvyškov jedla pri varení nám nielenže šetrí peniaze, ale prospieva aj nášmu životnému prostrediu. Tvorivosť je zároveň aj liekom pre našu dušu.

Zverejnené:

05. september 2022 (pondelok) - 17:09 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak máme zvyšky jedla a nevieme čo s nimi, existuje množstvo kreatívnych spôsobov, ako ich využiť. Využívanie zvyškov jedla nám nielenže ušetrí peniaze, ale je prospešné aj pre naše životné prostredie či tvorivosť. 

Polievkový vývar môžeme zamraziť v malých až stredne veľkých porciách a neskôr ho znovu použiť podľa potreby.

Z prezretých banánov sú najlepšie smoothies. A keďže hnedé banány sú oveľa sladšie ako nezrelé, nemusíme už do smoothie pridávať žiadne ďalšie sladidlo.

Ak nám stvrdli okraje syra, pokrájame ho na kúsky a tie necháme roztopiť v krémovej bešamelovej omáčke alebo horúcom dipe.

Zvyšky chipsov a nesladených cereálií rozdrvíme a uložíme do vzduchotesných pohárov, aby sme ich neskôr mohli použiť do trojobalu na vyprážané kurča alebo bravčové rezne.

Uvarené zemiaky a opečená zelenina, ako sú huby, špargľa či paprika, sú chutným doplnkom náplne do omelety.

Zvyšky zeleniny (tekvica, brokolica, karfiol, paprika) môžeme zmraziť a neskôr z nich pripraviť pyré.

Zvyšky ryže a zeleniny môžeme zmiešať a pripraviť z nich vyprážanú ryžu. 

Rozlomené kúsky sušienok, ktoré sa nahromadia na dne vrecka, môžeme rozmixovať a pripraviť z nich sušienkový základ na koláče. Sušienkové omrvinky sú chutné aj vtedy, ak ich použijeme na vrch zmrzlinových pohárov, do jogurtu či ako ovocné parfaite (zmrzlinový dezert).

Avokádo, ktoré ešte nie je zhnednuté a kašovité, zmiešame s majonézou, nasekanou zelenou cibuľkou, kvapkou citrónovej šťavy a nakrájanými paradajkami. Tak vznikne nátierka na sendviče alebo zeleninový dip, ktorý uložíme do vzduchotesnej nádoby a vložíme do chladničky.

Zvyšky koláča a sušienok vložíme do mixéra, pridáme mascarpone, arašidové maslo alebo Nutellu a pripravíme si kokosové guľky. Zo zmesi vytvarujeme okrúhle guľôčky a obalíme ich v kokose alebo v nasekaných orechoch. Hotové guľky zabalíme do papiera a zamrazíme. Tak máme pripravenú časť vianočného pečenia.

Zvyšky vareného kuracieho mäsa nakrájame, pridáme majonézu, kari korenie, soľ, čierne mleté korenie, cibuľu, zeler, nasekané vlašské orechy a hrozienka. Pripravíme si tak náplň do sendvičov alebo tortilly.

Fotka od Juli Lianna

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zvyšky #koláč z keksov #bešamel #syrová omáčka #omeleta #kuracie mäso #varené zemiaky #avokádo #ryža

----------------------------------------------------------