Horčica

Ako vyvolať vracanie?

Niekedy vznikajú situácie, kedy je potrebné vracanie vyvolať, a nie zastaviť. Ide napríklad o situáciu, ak dospelý človek alebo dieťa prehltne niečo, čo mu môže uškodiť, napríklad liek, huby či iné nebezpečné látky. Aj keď je potrebné v prvom rade privolať rýchlu zdravotnú pomoc, do jej príchodu môžeme skúsiť vyvolať vracanie aj sami doma pomocou nasledovných osvedčených tipov.

Zverejnené:

06. január 2023 (piatok) - 15:06 od:  Agata Profi Kuchárka

Vracanie je obranný proces tráviaceho traktu človeka, ktorého účelom je zbaviť sa škodlivého alebo nadbytočného obsahu v žalúdku. Vzniká silnými sťahmi a obrátením peristaltiky, ktorá vyprázdni obsah žalúdka cez pažerák a ústnu dutinu do vonkajšieho prostredia.

Niekedy nastanú situácie, kedy je potrebné vracanie vyvolať, nie zastaviť. Ide napríklad o situáciu, ak dospelý človek alebo dieťa prehltne niečo, čo mu môže uškodiť, napríklad liek, huby či iné nebezpečné látky. Aj keď je potrebné v prvom rade privolať rýchlu zdravotnú pomoc, do jej príchodu môžeme skúsiť vyvolať vracanie sami doma.

Nápoj z horčice
Do hrnčeka teplej vody zamiešame jednu lyžicu horčice. Tohto nápoja sa napijeme čo najviac a mal by vyvolať vracanie.

Reďkovka, ocot a med
Budeme potrebovať šupku červenej reďkovky, trochu octu a medu. Šupku červenej reďkovky rozomelieme s trochou octu a medu. Túto zmes zjeme.

Soľ a horčica
Ak nás bolí žalúdok a nemôžeme vracať, zmiešame soľ s horčicou a hneď to skonzumujeme.

Ktoré potraviny môžu prirodzene vyvolať vracanie?
Vracanie môže prirodzene vyvolať aj surová a nedostatočne tepelne upravená hydina (kvôli baktériám Campylobacter a Salmonella), zelenina aj listová (špenát, hlávkový šalát, kapusta, zeler a paradajky), klíčky, vajcia a z ovocia najmä melón medový (v dôsledku baktérie Listerie, ktorá sa môže množiť na šupke a šíriť sa do dužiny).

Fotka od Thomas z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#horčica #reďkovka #ocot #med #melón #vajce #zelenina #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------