Syr Brie

Aký je rozdiel medzi Brie a Camembertom?

Brie a Camembert sú francúzske syry podobného vzhľadu aj chuti. Mnohí ľudia tieto syry považujú za rovnaké, avšak medzi Brie a Camembertom je výrazný rozdiel. Ako spoznáme Camembert a ako Brie? V čom tkvie rozdiel medzi týmito dvoma druhmi syra?

Zverejnené:

07. január 2023 (sobota) - 15:16 od:  Agata Profi Kuchárka

Brie a Camembert sú dva druhy mäkkých syrov, ktoré pochádzajú zo severného Francúzska. Oba tieto syry majú podobný vzhľad a trochu podobnú chuť. Mnohí ľudia ich preto považujú za rovnaké, avšak medzi Brie a Camembertom je výrazný rozdiel. Hlavný rozdiel medzi Brie a Camembertom je v tom, že Brie je jemnejší, má maslovú a krémovú chuť, zatiaľ čo Camembert má hlbšiu a zemitejšiu chuť.

Ako spoznáme Camembert?
Camembert je francúzsky mäkký syr. Jeho pôvodom je obec Pays d'Auge v Normandii. Camembert je typický plesňovou kôrou so svetlohnedým mriežkovaním. Syr slamovožltej farby býva rovnomerne zrelý, bez kriedovitovej štruktúry v strednej časti. Camembert má lahodnú bylinkovú arómu bez prímesí s jemnou príchuťou húb. Chuť Camembertu je krémová, komplexná, s čerstvými trávovými tónmi.

Pri výrobe Camembertu sa do ohriateho mlieka pridá syridlo. Mlieko sa asi o hodinu až o hodinu a pol zrazí. Preto je potom syrenina dostatočne pevná, aby sa vkladala do dierkovaných foriem. Syry sa po odtečení naočkujú na povrchu plesňou Penicillium camemberti (tzv. Penicillium candida) a potom sa osolia. Následne syry zrejú v pivniciach s vysokou vlhkosťou.

Ako spoznáme Brie?
Brie má krémovo-mäkkú maslovú štruktúru a jeho domovinou je Francúzsko (oblasť Seine-et-Marne). Vnútro syra má krémovú, kyprú, jedlú kôru z bielej plesne. Brie je produkt kravského alebo niekedy aj kozieho mlieka. Syr má vysoký obsah tuku, vápnika a sodíka. Obsahuje veľa bielkovín a vitamínov A a B-6. Brie možno kategorizovať ako mäkký farmársky syr. Chuť a vôňa syra Brie je s pribúdajúcim vekom stále viac zemitá.

Brie sa predáva v okrúhlych kusoch. Stabilizovaný francúzsky syr Brie sa krája pred dozretím. To zaručuje dlhšiu trvanlivosť.

Tip: Ak vás zaujíma viac informácií a rád o tomto syre, prečítajte si aj Syr Brie - gastro tipy a triky.

Brie verzus Camembert
Brie a Camembert sú mäkké zrejúce syry z kravského mlieka s jedlou bielou plesňovou kôrou. Hoci majú podobnú chuť, Brie je jemnejší, krémový a maslový, zatiaľ čo Camembert má hlbšiu chuť s hubovými tónmi a funkčnejšou vôňou. Camembert obsahuje menej maslového tuku, takže má hustejšiu štruktúru. Brie má vyšší podiel mliečneho tuku ako Camembert a jeho kolieska majú väčší priemer ako kolieska Camembertu.

Fotka od PDPhotos z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#syr #plesnivý syr #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------