Syr Brie

Syr Brie – gastro tipy a triky

Brie je mäkký, krémový, maslový syr, ktorý pochádza z Francúzska. Vyrába sa z kravského alebo kozieho mlieka na celom svete. Čím možno nahradiť syr Brie? S čím možno kombinovať Brie a ako ho skladovať? Môžem jesť kôru syra Brie?

Zverejnené:

07. január 2023 (sobota) - 12:58 od:  Agata Profi Kuchárka

Brie je mäkký, krémový, maslový syr, ktorý pochádza z Francúzska a vyrába sa z kravského mlieka na celom svete. Má krémový vnútrajšok s mäkkou, kyprou, jedlou kôrou z bielej plesne. Brie sa tradične vyrába z kravského mlieka, ale môže sa vyrábať aj z kozieho mlieka. Syr má vysoký obsah tuku a je bohatý na vápnik s pomerne vysokým obsahom sodíka. Je tiež dobrým zdrojom bielkovín a vitamínov A a B-6.

Ako sa vyrába Brie?
Brie sa vyrába z pasterizovaného alebo nepasterizovaného surového kravského mlieka. Pridávajú sa doň enzýmy a syridlo, ktoré pomáhajú zahusťovať a zrážať mlieko. Syrenina sa nakrája a naberá do okrúhlych foriem a srvátka sa odsaje. Syr sa nasolí a potom sa nechá týždeň odpočívať, aby vznikla kôra. Brie zvyčajne dozrieva štyri týždne.

Čím možno nahradiť syr Brie?
Brie sa môže nahradiť iným krémovým syrom s mäkkou zrelou kôrou, napríklad Camembert, Saint-André, Brillat-Savarin alebo Mt Tam. Syry Brie a Camembert možno navzájom nahrádzať v receptoch, v ktorých sa vyžaduje tavený mäkký zrejúci syr typu Brie. 

S čím možno kombinovať Brie?
Brie sa najlepšie podáva pri izbovej teplote spolu s ovocím, orechmi, plátkami bagety a krekrami. Brie sa dobre pečie aj samotný alebo zabalený v pečive; podáva sa s chlebom a ovocím. Plátky alebo kúsky syra Brie môžeme rozpustiť v zapekaných múčnikoch, nákypoch, omáčkach, sendvičoch so zapekaným syrom, panini alebo na pizzi a chlebíkoch.

Ako Brie uskladňovať?
Brie skladujeme v chladničke v pôvodnom obale až do momentu konzumácie. Syr necháme približne hodinu, aby dosiahol izbovú teplotu, čím sa dosiahne najlepšia chuť a štruktúra. Po otvorení ho zabalíme do pôvodného obalu alebo voskovaného papiera a potom ho pevne zabalíme do plastového obalu alebo fólie na dobu až dvoch týždňov.

Pred konzumáciou je potrebné syr Brie skontrolovať. Jeho kôra by mala vyzerať sviežo a bielo. Pozor na mokré, slizké alebo hnedé škvrny. 

Brie sa dá aj zmraziť, a to až na tri mesiace. Ak chceme syr zamraziť, pevne ho zabalíme do plastovej fólie a uložíme do vreciek uzatvárateľných na zips, pričom všetok vzduch musí byť stlačený. Pred použitím do dvoch dní necháme syr cez noc rozmraziť v chladničke. Konzistencia syra Brie sa môže mrazením mierne zmeniť, preto je potom lepšie použiť ho do varených jedál.

Môžem jesť kôru syra Brie?
Odpoveď je jednoznačne áno. Na Brie sa vytvorí biela, mäkká kôra, ktorá je prirodzeným výrastkom plesne - formy penicilínu (zvyčajne Penicillium candidum). Táto pleseň vytvára na vonkajšej strane charakteristickú kôru syra Brie. Kôra je jedlá, chutná a považuje sa za delikatesu, ktorá sa zvyčajne konzumuje. Je sladká a mäkká, dobre dopĺňa syr. Práve kôra dodáva syru všetku jeho syrovosť. Živá kôra rozkladá tuky a bielkoviny v syre, čím sa časom vytvára čoraz krémovejšia až tekutejšia štruktúra.

Syry vyrobené z pasterizovaného mlieka sú inokulované, aby sa v nich vypestovala pleseň. Zrenie syra trvá od jedného do troch mesiacov v závislosti od veľkosti plochých kotúčov. Pri správnom dozrievaní je stred syra mäkký a sype sa, akoby bol zohriaty.

Fotka od lee_2 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#syr #plesnivý syr #uskladnenie #francúzsko

----------------------------------------------------------