Čerstvé nektárinky

Aký je rozdiel medzi broskyňami a nektárinkami?

Už na prvý pohľad je nám všetkým jasné, že broskyne a nektárinky nie je to isté ovocie. Aj napriek tomu, že majú veľa spoločných vlastností, ide o dva odlišné druhy ovocia s viacerými rozdielmi, vrátane využitia v kuchyni. V tomto článku sa dozviete porovnanie výživových hodnôt, chute, textúry a kulinárskeho využitia broskýň a nektáriniek.

Zverejnené:

29. máj 2023 (pondelok) - 17:13 od:  Agata Profi Kuchárka

Broskyne a nektárinky sa vďaka svojej šťavnatosti, chuti a výživovým hodnotám tešia veľkej obľube po celom svete. Hoci majú veľa podobností, ide o dva odlišné druhy ovocia s genetickými a kulinárskymi rozdielmi.

Porovnanie vzhľadu a genetickej podobnosti broskýň a nektáriniek
Broskyne aj nektárinky sú kôstkové ovocie z čeľade ružovitých. Kôstkové ovocie sa vyznačuje veľkými, tvrdými kôstkami.

Broskyne (Prunus persica) môžu rásť v rôznych klimatických podmienkach od tropických až po mierne. Voľnokôstkové broskyne obsahujú kôstky, ktoré sa dajú ľahko odstrániť, zatiaľ čo kôstky priľnavých broskýň sa ťažko oddeľujú od dužiny. Broskyne s polokôstkami sú krížencom voľnokôstkových a clingstone broskýň. Broskyne majú bielu alebo žltú dužinu a chlpatú šupku. Nektárinky (Prunus persica var. nucipersica) sú druhom broskýň. Majú genetickú mutáciu, vďaka ktorej majú hladkú šupku namiesto charakteristickej chlpatej šupky broskýň. Inak sú z genetického hľadiska takmer identické.

Rovnako ako všetky broskyne, aj nektárinky môžu mať voľnú, priľnavú alebo poloprázdnu kôstku, ako aj žltú alebo bielu dužinu.

Porovnanie výživových hodnôt broskýň a nektáriniek
Broskyne a nektárinky majú podobný nutričný profil. Obsahujú prírodné cukry, vlákninu, niekoľko vitamínov a minerálov. Jedna 150 gramová broskyňa obsahuje približne 63 kalórií, zatiaľ čo jedna nektárinka rovnakej hmotnosti obsahuje 55 kalórií. Hodnoty vitamínov, minerálov, cukru, soli a bielkovín sú takmer rovnaké.

Porovnanie chute, štruktúry a veľkosti broskýň a nektáriniek
Nektárinky sú menšie ako väčšina broskýň. Majú tiež tenšiu, hladšiu šupku a pevnejšiu dužinu. Broskyne majú hrubšiu a chlpatejšiu šupku a jemnejšiu dužinu.

Pojem „nektár“ označuje sladké tekutiny vylučované rastlinami. Preto mnohí ľudia tvrdia, že nektárinky sú sladšie ako broskyne, napriek tomu, že majú o niečo nižší obsah cukru.

Pokiaľ ide o sladkosť, ide vždy o druh dužiny a celkovej zrelosti. Biele broskyne aj biele nektárinky sú sladšie ako žlté, pretože majú nižšiu kyslosť. Ich sladkosť sa zvyšuje so zrelosťou.

Zrelé broskyne a nektárinky sú na dotyk mierne mäkké.

Porovnanie kulinárskeho využitia broskýň a nektáriniek
Broskyne a nektárinky sú výborné na občerstvenie a chutné aj v surovom stave. Oba druhy ovocia majú vďaka rôznej textúre a chuti široké kulinárske využitie.

Keďže nektárinky sú pevnejšie, sú vhodnejšie na varenie. Grilované nektárinky sú obľúbeným letným pokrmom, ktorý môžeme pridať do šalátov alebo dezertov.

Broskyne sú vhodnejšie na pečenie a na jedlá s mäkkou textúrou, ako sú koláče, salsy, džemy a omáčky.

Biele odrody sú sladšie, preto by sme na to mali myslieť, ak ich pridávame do jedál.

Fotka od Guilherme Trucollo z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #broskyne #zavárané broskyne #nektárinka #varenie #pečenie #grilovanie #koláč #džem

----------------------------------------------------------