Indický naan

Aký je rozdiel medzi naan a roti?

Roti a Naan sú dva najznámejšie chleby v Indii. Hoci sú tieto dva výrobky vzájomne zameniteľné, majú odlišné vlastnosti. Tieto rozdiely medzi naanom a roti vyplývajú z použitých surovín, ako aj zo spôsobu prípravy.

Zverejnené:

11. marec 2023 (sobota) - 19:04 od:  Agata Profi Kuchárka

Indická kuchyňa je rovnako bohatá ako jej kultúra a dedičstvo. Indovia milujú korenie. Okrem teplých jedál a pokrmov sa veľká pozornosť venuje aj pečivu, ako je chlieb. Turisti, ktorí navštívia Indiu, môžu potvrdiť, aký dobrý je tamojší chlieb, najmä ich ploché chleby naan a roti.

Čo je to Naan?
Naan je druh indického plochého chleba, ktorý sa vyznačuje hustou štruktúrou a konzistenciou pripomína takmer žuvačku, podobne ako chlieb focaccia. Podáva sa teplý a zvyčajne sa skladuje v chladničke, aby sa predĺžila jeho trvanlivosť. Naan sa vyrába z maidy, indického druhu bielej múky, ktorá je sypká a jemná. Naan sa pripravuje v peci tandoori, aby sa dosiahla aj vonkajšia chrumkavosť. Tento chlieb sa zvyčajne dochucuje semienkami nigella pre ich trpkú chuť, ktoré sa obvykle zamieňajú za cibuľové semienka alebo čiernu rascu.

V pekárňach sa cesto hádže na stenu pece, kde sa prilepí. Chlieb sa potom pečie, kým nezhnedne a nie je chrumkavý. Naan má aj iné druhy s príchuťou, ako je obyčajný, maslový, plnený a cesnakový.

Čo je Roti?
Ďalším známym plochým chlebom v Indii je roti alebo chapati. Vyrába sa z kamennej celozrnnej múky, ktorá sa tradične nazýva atta. Roti sa zvyčajne konzumuje ako hlavné jedlo spolu s mäsom a zeleninou. Na rozdiel od Naanu je Roti nekvasený a pripravuje sa na plochom rošte. Roti má tiež niekoľko druhov, vrátane nadýchaného tandoori roti a roomali roti. Nadýchaná odroda sa pripravuje v tandoori, čo sa takmer podobá štruktúre naanu, roomali však slúži ako obal na kebabové rolky. Obe sú neuveriteľne chutné a sýte.

K ďalšej odrode Roti patrí Phulka, ktorá je čiastočne uvarená a potom opečená na ohni.

Aké sú rozdiely medzi Naanom a Roti?
Chlieb je skvelým zdrojom sacharidov, ktorý dodáva telu potrebnú energiu počas celého dňa. V Indii sú najrozšírenejšími druhmi chleba roti alebo chapati, ako ich nazývajú. Ploché chleby ako roti, naan a dosa sú neoddeliteľnou súčasťou indickej kuchyne. Niektoré chleby sa pečú alebo smažia, ale môžu byť aj dusené, kysnuté alebo plieskané po stenách tandoori.

Každý plochý chlieb sa líši od severnej po južnú Indiu a každý región má svoj vlastný typ múky, ktorý sa na prípravu chleba používa. Chleby majú príjemnú textúru a chrumkavosť.

Prvým a hlavným rozdielom medzi týmito dvoma chlebmi je cesto. Naan používa kysnuté cesto, ktoré vykysne pomocou kvasníc alebo kvásku. Cesto Roti nie je kysnuté a vyrába sa z celozrnnej múky.

Čo sa týka štruktúry, Naan je mäkší a žuvačkovitý, najmä vďaka kvasniciam, zatiaľ čo Roti je hrubší a menej pružný, ale tiež žuvačkovitý. Naan je hrubší, zatiaľ čo Roti je tenší.

Fotka od Adrega z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chlieb #domáci chlieb #india #indické jedlo

----------------------------------------------------------