Sóda bikarbóna

Aký je rozdiel medzi sódou bikarbónou a práškom do pečiva?

Prášok do pečiva a jedlá sóda sú kypriace látky, ktoré síce vyzerajú dosť podobne, ale fungujú rôznymi spôsobmi. A nie sú navzájom zameniteľné. Najmä v kuchyni. Kedy používať pri pečení prášok do pečiva a kedy použiť sódu bikarbónu? Ako dlho vydržia prášok do pečiva a jedlá sóda čerstvé? Je na vyprážanie lepšia sóda bikarbóna alebo prášok do pečiva?

Zverejnené:

30. máj 2023 (utorok) - 17:24 od:  Agata Profi Kuchárka

Prášok do pečiva a jedlá sóda sú kypriace látky. Obsahujú však trochu iné zložky a majú odlišné použitie.

Prášok do pečiva a jedlá sóda sú bežnými kypriacimi prostriedkami na pečenie. Kvások pomáha pečivu, ako je chlieb a koláč, kysnúť pridávaním bubliniek plynu.

Prášok do pečiva a jedlá sóda vyzerajú síce podobne, ale fungujú rôznymi spôsobmi. Nie sú vzájomne zameniteľné.

V tomto článku vysvetlíme rozdiel medzi kypriacim práškom a jedlou sódou v rámci použitia v kuchyni.

Jedlá sóda vs. prášok do pečiva

Jedlá sóda aj prášok do pečiva sú biele prášky, ktoré používajú kuchári a cukrári pri pečení. Oba majú mierne horkú chuť. Majú však odlišné chemické zloženie a použitie.

Jedlá sóda je hydrogénuhličitan sodný. To je zásaditá soľná zlúčenina, ktorá po zmiešaní s kyselinou vytvára plynný oxid uhličitý. Oxid uhličitý spôsobuje, že cesto vykysne.

Prášok do pečiva je hydrogenuhličitan sodný zmiešaný s kyselinou, zvyčajne s vínnym krémom a kukuričným škrobom. Na vytvorenie oxidu uhličitého potrebuje vlhkosť a teplo.

Kedy používať jedlú sódu?
Kuchári zvyknú používať sódu bikarbónu v receptoch s kyslými prísadami, ako je kakaový prášok alebo cmar.

Po pridaní do zmesi sóda bikarbóna interaguje s kyselinou a vytvára oxid uhličitý. Pri pečení v horúcej rúre sa cesto rozťahuje a stúpa, vďaka čomu má hotový výrobok jemnú a nadýchanú štruktúru.

Jedlá sóda tiež pomáha pečivu zhnednúť. Preto sa jedlá sóda často používa na prípravu takých maškŕt, ako sú sušienky.

Ďalšie použitie hydrogenuhličitanu sodného je ako zložka v kozmetike a výrobkoch osobnej starostlivosti, ako sú dezodoranty a zubné pasty.

Niektorí ľudia pijú sódu bikarbónu zmiešanú s vodou, aby dočasne zmiernili reflux kyseliny. Keďže má zásadité PH, neutralizuje kyslosť žalúdka rovnako ako voľne predajné antacidá.

Pred pitím jedlej sódy by sme sa však mali opýtať nášho lekára, pretože môže ovplyvniť spôsob, akým telo absorbuje iné lieky.

Kedy používať prášok do pečiva?
Prášok do pečiva už obsahuje kyselinu. Kuchári používajú prášok do pečiva vtedy, keď recept neobsahuje kyslú zložku.

Vo väčšine prípadov výrobcovia označujú prášok do pečiva ako dvojúčinný. To znamená, že sa aktivuje alebo začne vytvárať oxid uhličitý, keď ho zmiešame s tekutinou. Znovu sa aktivuje, keď sa zmes zahreje alebo uvarí.

Niektoré recepty obsahujú sódu bikarbónu aj prášok do pečiva. To zvyčajne dodáva dodatočnú vzpruhu, keď samotná jedlá sóda nedokáže vytvoriť dostatok oxidu uhličitého na vykysnutie cesta.

Ako dlho vydržia prášok do pečiva a jedlá sóda čerstvé?
Neotvorenú nádobu s jedlou sódou možno skladovať pri izbovej teplote 18 mesiacov. 

Neotvorené balenie prášku do pečiva možno skladovať pri izbovej teplote 6 mesiacov. Po otvorení by sme ho mali uchovávať pri izbovej teplote maximálne 3 mesiace.

Môžeme prášok do pečiva nahradiť v recepte sódou bikarbónou?
Ak nemáme prášok do pečiva, môžeme namiesto neho použiť sódu bikarbónu. Musíme však nahradiť kyslý prvok jedlej sódy. Keď sa kyselina a jedlá sóda zmiešajú, uvoľnia oxid uhličitý, čím napodobnia účinok prášku do pečiva.

V nasledovných riadkoch uvádzame niektoré náhrady za 1 čajovú lyžičku prášku do pečiva:

Cmar: 1/4 lyžičky sódy bikarbóny a 1/2 šálky kyslého mlieka alebo cmaru. Mali by sme znížiť objem ostatných tekutín v recepte o rovnaké množstvo cmaru, ktoré pridáme.

Ocot alebo citrónová šťava: 1/4 polievkovej lyžice jedlej sódy plus 1/2 lyžičky octu alebo citrónovej šťavy zmiešanej s mliekom na 1/2 šálky. Štipka cukru môže vyvážiť akúkoľvek chuť octu. Keďže citrónová šťava a ocot majú výraznú chuť, táto možnosť je najlepšia pre recepty, ktoré vyžadujú len malé množstvo prášku do pečiva.

Je na vyprážanie lepšia sóda bikarbóna alebo prášok do pečiva?
Štipka sódy bikarbóny môže pomôcť vytvoriť chrumkavé vyprážané potraviny. Reaguje s kyselinou v cestíčku a vytvára bublinky oxidu uhličitého. Tie vytvárajú vzdušné cesto a chrumkavejší a nadýchanejší výsledok.

Fotka od NatureFriend z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#sóda bikarbona #cesto #cmar #ocot #citrón

----------------------------------------------------------