Chapatis

Chapatis - gastro-tipy a triky

Chapatis sú ploché, okrúhle alebo oválne placky, ktoré majú typicky priemer približne 15 až 20 centimetrov. Ich farba môže byť svetlohnedá alebo zlatohnedá, čo závisí to od stupňa praženia počas pečenia. S čím sa chapatis podáva? Aký je rozdiel medzi chapatis a roti? Možno chapatis grilovať?

Zverejnené:

11. september 2023 (pondelok) - 18:33 od:  Agata Profi Kuchárka

Chapatis je tradičný druh plochého, nekysnutého chleba, ktorý sa konzumuje v rôznych častiach sveta, najmä v Indii, Pakistane, Bangladéši, Srí Lanke a iných ázijských krajinách. Tieto jednoduché chlebové placky sú základnou súčasťou mnohých ázijských jedál a často sa podávajú s rôznymi druhmi omáčok, kari, príloh a ďalšími pokrmami.

Chapatis sa pripravuje z jednoduchého cesta, ktorého hlavnými zložkami sú múka, voda a soľ. Toto cesto sa mieša, potom sa z neho vyvaľká tenký plát a pečie sa na suchej doske alebo panvici, čo sa často nazýva aj "tava". Plochou špachtľou sa jemne pritlačí na tawa, čím sa chapati nafúkne, aby bol ľahký. Pri pečení sa často opačne obracia, aby sa dosiahol rovnomerný výsledok. 

Chapatis je veľmi obľúbený pre svoju jednoduchosť, výživnú hodnotu a schopnosť náhrady ryže alebo chleba v tradičných ázijských jedlách. Tieto placky sú tiež často používané na vytvorenie rolád, ktoré obsahujú rôzne náplne, ako sú zelenina, mäso, syr alebo omáčky. Chapatis je dôležitou súčasťou stravy v mnohých ázijských kultúrach.

Aký je rozdiel medzi chapatis a roti?
Chapatis sa od ostatných plochých chlebov, ktoré sa označujú pojmom roti, líši najmä tým, že sa vyrába len z celozrnnej múky. Podobné chleby chlebu chapatis existujú vo forme variantov roti. Niektoré varianty zahŕňajú missi roti, kde sa na prípravu cesta kombinujú dva alebo viac druhov múky, a bajira roti, kde sa namiesto múky používa proso. Tandoori roti pečené v rúre je totožné s chapati s výnimkou spôsobu prípravy.

Môžeme chapatis grilovať?
Cesto na chapatis sa pred pečením na horúcej panvici vyvaľká do plochých kruhov, ktoré sa môžu v závislosti od regiónu grilovať alebo smažiť. 

S čím sa chapatis podáva?
Chapatis sa ideálne podáva s kari, sabzi a dal. Chapati známe aj ako Roti alebo Fulka sa pripravuje súčasne s prípravou kari alebo sabji.

Fotka od Sandeep Barot z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#indické jedlo #india #chlieb #opečený chlieb #ázijská kuchyňa

----------------------------------------------------------