Čaj Yerba Mate

Čím nahradiť kávu?

Niektorí ľudia nemôžu piť z rôznych dôvodov kávu a hľadajú viaceré možnosti, ako si dobiť svoju energiu. Tieto náhrady kávy sú nielenže chutné, ale obsahujú aj veľa druhov zdraviu prospešných látok. Určite vyskúšajte zlaté mlieko, čaj yerba mate či citrónovú vodu.

Zverejnené:

15. január 2023 (nedeľa) - 16:13 od:  Agata Profi Kuchárka

Káva je pre mnohých ranným nápojom, zatiaľ čo iní ju z rôznych dôvodov nepijú. U niektorých môže vysoké množstvo kofeínu - 95 mg na jednu porciu - spôsobiť nervozitu a rozrušenie, iným môže káva spôsobovať tráviace ťažkosti a bolesti hlavy. Mnohým ľuďom jednoducho vadí jej horká chuť.

Máme pre vás niekoľko chutných alternatív kávy, ktoré sú nielenže jej výbornou náhradou, ale navyše obsahujú veľké množstvo zdraviu prospešných látok.

1. Citrónová voda
Citrónová voda je bez kalórií a kofeínu, dodáva nášmu telu dostatočnú dávku vitamínu C. Tento vitamín je antioxidant, ktorý zohráva veľmi dôležitú úlohu v našom imunitnom systéme a chráni našu pokožku pred poškodením slnkom. Je nevyhnutný na tvorbu kolagénu, bielkoviny, ktorá zabezpečuje základnú štruktúru našej pokožky, šliach a väzov. Na spestrenie chuti môžeme pridať aj iné ovocie a bylinky - obľúbené sú uhorky, mäta, melón a bazalka.

2. Zlaté mlieko
Zlaté mlieko je výbornou náhradou kávy bez kofeínu. Tento teplý nápoj obsahuje povzbudzujúce korenie, ako je zázvor, škorica, kurkuma a čierne korenie. Medzi ďalšie ingrediencie, ktoré môžeme pri príprave zlatého mlieka použiť patrí kardamón, vanilka a med.

Okrem toho, že kurkuma dodáva tomuto nápoju krásnu zlatistú farbu, obsahuje veľmi účinnú chemickú látku kurkumín, ktorá ma silné protizápalové vlastnosti.

Nápoj si môžeme pripraviť aj sami doma za 2 minúty: v hrnci zmiešame 1 šálku mlieka alebo nemliečnej alternatívy s 1/2 čajovej lyžičky mletej kurkumy, 1/4 čajovej lyžičky škorice, 1/8 čajovej lyžičky mletého zázvoru a štipkou čierneho korenia. Prípadne pridáme med podľa chuti. Zmes zohrejeme na miernom plameni a vychutnávame si ho ako kávu po dúškoch.

3. Čakanková káva
Podobne ako kávové zrná, aj koreň čakanky možno upražiť, pomlieť a uvariť z neho lahodný horúci nápoj. Chuťovo sa veľmi podobá káve, ale neobsahuje kofeín. Je tiež bohatým zdrojom inulínu. Táto rozpustná vláknina môže napomáhať tráveniu a podporovať zdravé črevá tým, že podporuje rast prospešných baktérií - najmä bifidobaktérií a laktobacilov. Okrem toho môže stimulovať pečeň, aby produkovala viac žlče, čo môže byť prospešné pre trávenie tukov.

Koreň čakanky sa dá zohnať už pomletý a pražený, takže sa dá ľahko pripraviť. Čakanku jednoducho uvaríme ako bežnú mletú kávu - vo filtrovacom kávovare, french presse alebo kávovare na espresso. Hoci je inulín skvelý pre naše zdravie, môže mať vedľajšie účinky, ako je nadúvanie a plynatosť. Čakankovému koreňu by sa mali vyhýbať aj tehotné alebo dojčiace ženy.

Tip: Viac o rôznych spôsoboch prípravy čakanky sa dozviete, keď si prečítate článok Čakanka - gastro tipy a triky.

4. Matcha čaj
Matcha je druh zeleného čaju, ktorý sa vyrába naparovaním, sušením a mletím listov rastliny Camellia sinensis na jemný prášok.

Na rozdiel od vareného zeleného čaju sa konzumujú celé listy. Z tohto dôvodu získame oveľa koncentrovanejší zdroj antioxidantov - najmä epigalokatechín galátu. Pravidelná konzumácia zeleného čaju môže znížiť riziko vysokého krvného tlaku. Zelený čaj prispieva k zníženiu hmotnosti a telesného tuku a znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.

5. Yerba maté
Yerba maté je bylinný čaj s prirodzeným obsahom kofeínu, ktorý sa vyrába zo sušených listov juhoamerického stromu lex paraguriensis. Ak hľadáme náhradu kávy, ale nechceme sa rozlúčiť s ranným kofeínom, yerba mate je dobrou voľbou.

Jedna šálka (237 ml) obsahuje približne 78 mg kofeínu, čo je podobný obsah kofeínu ako v priemernej šálke kávy. Yerba maté má dokonca vyšší obsah antioxidantov ako zelený čaj. Okrem toho obsahuje niekoľko minerálov a vitamínov vrátane riboflavínu, tiamínu, fosforu, železa, vápnika a vitamínov C a E. Tradičným spôsobom sa yerba maté pripravuje v tykvi yerba maté a konzumuje sa cez kovovú slamku. Počas pitia sa pridáva voda.

6. Rooibos čaj
Rooibos alebo tzv. červený čaj je nápoj bez kofeínu, ktorý pochádza z Južnej Afriky. Napriek nízkemu obsahu tanínov rooibos obsahuje veľké množstvo iných antioxidantov. Rooibos má dlhšiu dobu namáčania ako väčšina čajov a nadmerné namáčanie nemá za následok horkú chuť. Namiesto toho má rooibos mierne sladkú, ovocnú chuť.

Fotka od Dominik z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#čaj #citronáda #citrón #plnotučné mlieko #káva #moderné stravovanie

----------------------------------------------------------