Plátky citrónov a hrubozrnná soľ

Citróny (naložené) v soli - gastro-tipy a triky

Citróny naložené v soli sú tradičným konzervovaným pokrmom, ktorý sa používa v kuchyniach na celom svete, najmä v oblastiach s teplým a suchým podnebím, ako je Stredný východ, severná Afrika a juhovýchodná Ázia. Vďaka tomuto procesu konzervácie sa zachováva čerstvá chuť a vôňa citrónov a zároveň sa vytvára silná a aromatická šťava, ktorá je použiteľná v kuchyni na rôzne spôsoby.

Zverejnené:

15. september 2023 (piatok) - 14:09 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak patríte k ľuďom, ktorí vždy siahajú po väčšom množstve citrónovej šťavy a soli, aby si jedlo poriadne ochutili, pravdepodobne milujete konzervované citróny. Konzervované citróny získavajú najvyššie hodnotenie v kategóriách kyslosť, slanosť a pikantnosť a čerstvé citróny sa im jednoducho nevyrovnajú.

Čo sú citróny naložené v soli (konzervované) citróny?
Konzervované citróny sú citróny (zvyčajne celé, rozdelené alebo rozštvrtené), ktoré boli zabalené do soli a naložené vo vode alebo v ďalšej citrónovej šťave - v podstate sú to nakladané citróny. Používajú sa najmä v kuchyni Blízkeho východu, severnej Afriky a južnej Ázie, kde dodávajú pikantný nádych všetkým jedlám od duseného mäsa až po zeleninové dusené jedlá, dresingy a omáčky. V procese solenia sa citróny rozpadajú - kôra a jadro zmäknú a stávajú sa „jedlými“.

Ako sa používajú citróny naložené v soli?
Kým surová citrónová kôra a jadro môžu byť horké, konzervované citróny majú oveľa jemnejšiu chuť. Citrónová kôra sa stáva jedlou a nemusíme ju zdĺhavo lúpať alebo odstraňovať. To znamená, že polovicu konzervovaného citróna môžeme hodiť do duseného pokrmu a nechať ním prevoňať celé jedlo.

Dužina citrónov, ktoré sú pred konzervovaním rozkrojené, absorbuje viac soli ako tie, ktoré sú balené v celku. V mnohých receptoch sa v záujme kontroly slanosti vyžaduje, aby sa dužina, ktorá je veľmi slaná, odstránila a použila sa len kôra, alebo aby sa konzervovaný citrón pred varením opláchol. Obe opatrenia nám pomôžu lepšie kontrolovať ochutenie pokrmu.

Môžeme použiť citróny naložené v soli, ak recept vyžaduje citrónovú pastu?
Ak recept vyžaduje pastu, stačí vziať celé konzervované citróny, odstrániť z nich jadierka a rozmixovať ich v kuchynskom robote alebo mixéri, kým nedosiahneme jednotnú konzistenciu.

Kde by sme mali používať citróny naložené v soli?
Jemne nakrájané konzervované citróny sa pridávajú do výdatných jedál, ktoré potrebujú oživiť.

Svetoví šéfkuchári odporúčajú kombinovať konzervované citróny s rybami tak, že ich treba rozmixovať v masle a pridať na kúsok pečenej alebo grilovanej ryby.

Konzervované citróny sa hodia aj k zeleným olivám, pretože oba druhy sú slané a citrusová chuť zmierňuje olejnatosť olív.

Ak sa rozhodneme variť s nakladanými citrónmi, mali by sme postupovať opatrne. Na začiatok pridať polovicu konzervovaného citróna do polievky alebo duseného jedla a potom podľa potreby upraviť chuť pridaním väčšieho množstva konzervovaného citróna.

Ak chceme pripraviť dezert, do koláča pridáme pretlačené konzervované citróny, ktoré dodajú klasickému koláču zaujímavý nádych slanej chuti.

Ideálnymi tipom je nakladané citróny len jednoducho vytiahnuť z chladničky a použiť ich ako korenie (napríklad ako citróny nakrájané na tenké plátky na syrovom tanieri, vložené do sendvičov alebo rozložené na toastoch či cestovinách).

Konzervované citróny môžeme rozmixovať do pikantnej šalátovej zálievky a potom ňou poliať zeleninu.

Nakladané citróny možno „pretlačiť“ s krémovými mliečnymi výrobkami, ako je Labneh, Feta alebo Ricotta. Možno ich aj rozmixovať s hráškom, pridať do omáčky na cestoviny alebo ich primiešať k pečenej zelenine.

Fermentované citróny možno rýchlo a jednoducho pripraviť a vďaka nim vydrží sezóna citrusov po celý rok. Kúsky citrónov naložené v soli sú chutným spôsobom, ako uchovať citróny pripravené na použitie pri varení, kedykoľvek ich budeme potrebovať.

Fotka od Iren z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#citrón #citrónová kôra #citrónová poleva #citrónové rezy #citrusové plody #konzervovanie #nakladané

----------------------------------------------------------