Domáca proteínová zmrzlina

Čo je proteínová zmrzlina

Proteínová zmrzlina je druh zmrzliny, ktorý bol vyvinutý tak, aby obsahoval vyšší podiel bielkovín, nižší podiel sacharidov a tukov v porovnaní s tradičnou zmrzlinou. Je určená pre tých, ktorí sa snažia zvýšiť príjem bielkovín alebo znížiť príjem cukrov a tukov v strave. Niektoré druhy obsahujú nízkokalorické sladidlá, bielkoviny a pridanú vlákninu alebo prebiotiká. Má probiotická zmrzlina aj nevýhody? Ako ju možno pripraviť doma? Ak si ju kupujeme v obchode, na čo si máme dávať pozor?

Zverejnené:

19. september 2023 (utorok) - 08:40 od:  Agata Profi Kuchárka

Čo je proteínová zmrzlina?
Proteínová zmrzlina sa predáva ako zdravá alternatíva bežnej zmrzliny. Obsahuje viac bielkovín a menej kalórií ako bežná mrazená pochúťka, vďaka čomu je obľúbenou voľbou medzi spotrebiteľmi, ktorí dbajú o svoje zdravie. Väčšina výrobcov používa nízkokalorické sladidlá, ako je stévia alebo cukrové alkoholy, aby sa znížil obsah kalórií a pridaného cukru. Proteínové zmrzliny zvyčajne tiež obsahujú približne 8 až 20 gramov bielkovín na 470 ml zo zdrojov, ako je koncentrát mliečnej bielkoviny alebo srvátková bielkovina. Niektoré druhy navyše obsahujú vlákninu na podporu pocitu sýtosti alebo prebiotiká na rast prospešných črevných baktérií. Proteínová zmrzlina hrá tiež hlavnú úlohu pri budovaní svalov. Aby sme dosiahli optimálne výsledky, odporúča sa konzumovať kvalitný zdroj bielkovín obsiahnutých v proteínovej zmrzline, najmä po záťažovom tréningu.

Aké sú nevýhody proteínovej zmrzliny?

  • Proteínová zmrzlina môže obsahovať pridaný cukor - Väčšina druhov proteínovej zmrzliny obsahuje cukrové alkoholy a prírodné sladidlá, ako je stévia, ktoré pomáhajú znižovať ich kalorický obsah. No v konečnom dôsledku výrobca pridá do proteínovej zmrzliny iný druh sladidla, aby sa vôbec "dala jesť a nebola bez chuti".
  • Proteínová zmrzlina má nízky obsah živín - Proteínová zmrzlina síce obsahuje dostatočné množstvo bielkovín v každej porcii, ale zvyčajne v nej chýba mnoho ďalších dôležitých živín, ktoré sú potrebné pre zdravú výživu.
  • Proteínová zmrzlina môže spôsobiť tráviace problémy - Mnohé druhy proteínovej zmrzliny obsahujú pridané zložky, ktoré by u niektorých ľudí mohli vyvolať tráviace problémy.
  • Proteínová zmrzlina môže podporovať prejedanie - Proteínová zmrzlina sa predáva ako nízkokalorická alternatíva tradičnej zmrzliny a mnohé značky na etikete uvádzajú, že obsahujú relatívne nízky počet kalórií na 430 ml. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že v každom balení sa nachádzajú približne štyri porcie s hmotnosťou 66 gramov (1/2 šálky). To môže podporovať nezdravé stravovacie návyky a prejedanie sa tým, že nás to bude nabádať zjesť celé balenie na jedno posedenie.

Ako si doma sami pripravíme proteínovú zmrzlinu?
Bielkovinovú zmrzlinu si ľahko pripravíme doma len z niekoľkých jednoduchých ingrediencií. Do kuchynského robota stačí pridať 1 mrazený banán, 2 polievkové lyžice (30 g) proteínového prášku a 3 polievkové lyžice (45 ml) mlieka podľa vlastného výberu. Na zvýraznenie chute zmrzliny môžeme použiť aj ďalšie prísady, vrátane mrazeného ovocia, čokoládových lupienkov, vanilkového extraktu alebo kakaových jadierok. Potom zmes jednoducho mixujeme jednu až dve minúty, kým nedosiahneme krémovú, nadýchanú konzistenciu.

Ak nemáme čas pripraviť si proteínovú zmrzlinu doma, na čo si máme dávať pozor v supermarkete?
Ak nás tlačí čas a nemôžeme si proteínovú zmrzlinu pripraviť doma, treba hľadať výrobok  s minimálne 4 gramami bielkovín na porciu a menej ako 5 gramami pridaného cukru, aby sme maximalizovali potenciálne výhody.

Fotka od MrJayW z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáca zmrzlina #zmrzlina #diétne jedlá

----------------------------------------------------------