Pokrm obalený a vypražený v panko strúhanke

Čo je to panko strúhanka?

Panko strúhanka je špecifický druh strúhanky, ktorý pochádza z japonskej kuchyne. Panko sa líši od tradičnej západnej strúhanky tým, že je hrubšia, vzdušnejšia a má tendenciu tvoriť väčšie, nepravidelné a chrumkavé drobky. Čím možno panko strúhanku nahradiť?

Zverejnené:

18. september 2023 (pondelok) - 16:52 od:  Agata Profi Kuchárka

Panko strúhanka je druh japonského suchého chleba alebo strúhanky, ktorá sa používa na obaľovanie a smaženie rôznych jedál, ako sú ryby, kurča, krevety, hranolky a ďalšie. Táto špecifická strúhanka sa vyrába z bieleho chleba bez kôrky, ktorý je najskôr upečený a potom zbavený kôrky. Po zbavení kôrky sa chlieb narezáva na tenké plátky a suší, často pomocou elektrických ohrevových vápenných pecí.

Ako vyzerá panko strúhanka?
Textúra: Panko má hrubšiu textúru a je krehkejšia ako tradičná strúhanka. Má tendenciu vytvárať kôrku, ktorá je chrumkavá. Po smažení je pokrm krehký a chutný. 

Chuť: Panko strúhanka má neutrálnu chuť, čo umožňuje vyniknúť chuti jedla.

Absorbcia oleja: Panko strúhanka má tendenciu absorbovať menej oleja ako tradičná strúhanka, čo môže viesť k menej mastnému výsledku, keď sa jedlo smaží.

Panko strúhanka je obľúbená nielen v Japonsku, ale aj v rôznych častiach sveta pre svoju schopnosť vytvoriť chrumkavú kôrku. Často sa používa pri príprave pokrmov ako katsu (smažený rezeň), tempura a rôznych druhoch smažených jedál. Panko sa dá tiež použiť ako náhrada za tradičnú strúhanku.

Čím nahradiť panko strúhanku?
Hoci sa panko tradične používa na dodanie štruktúry japonským jedlám, ako je kuracie katsu, a bežná strúhanka je známa ako spojivo v jedlách, ako sú domáce mäsové guľky, oba druhy strúhanky sa môžu používať ako vzájomné náhrady. Hoci rozdiely medzi panko a bežnou strúhankou trochu zmenia pokrm, obe môžu slúžiť na účely zvýraznenia textúry.

Nahradiť jeden druh strúhanky druhým je jednoduché, pretože zvyčajne možno použiť rovnaké množstvo jedného druhu strúhanky ako druhého. Mnohé jedlá, ktoré si vyžadujú strúhanku, však vyžadujú také množstvo, aké máme radi alebo aké potrebujeme na pokrytie určitej plochy. Napríklad pri jedlách, ktoré obaľujeme (ako rybie prsty) alebo posypávame (ako napríklad zapekané jedlá či koláče s mrveničkou), môžeme jednoducho posypať toľko panko alebo bežnej strúhanky, koľko potrebujeme.

Panko strúhanku možno nahradiť nasledovnými potravinami:

  • Podrvené cereálie - Nie, nehovoríme o raňajkových cereáliách s cukrom. Obyčajné nemrazené kukuričné vločky môžu byť skvelou bezlepkovou náhradou za panko strúhanku. Kukuričné vločky sú v podstate len chrumkavou, suchou sladkou kukuricou. Rozdrvené kukuričné vločky sú skvelou náhradou strúhanky panko, pretože podobne ako panko majú relatívne neutrálnu chuť a zároveň poskytujú maximálne chrumkavú štruktúru. Kukuričné vločky sú bezlepkové a majú nízky obsah sodíka. 
  • Podrvené krekery
  • Podrvené čipsy
  • Suchá klasická strúhanka - Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale suchá strúhanka sa veľmi dobre hodí ako náhrada strúhanky panko. Ak máme zvyšky bieleho alebo kváskového chleba, stačí ho rozdrobiť (vynechať kôrku) a niekoľko minút opekať, aby sme dosiahli veľmi podobný konečný výsledok. Ideálne je opekať pri nižšej teplote približne šesť alebo sedem minút.
  • Podrvené tyčinky
  • Nasekané orechy
  • Maces - Podobne ako krekery, aj macesy sú suchou, nekvasenou, chlebovou náhradou panko strúhanky. Ak chceme použiť maces namiesto panko, je lepšie, ak si sušienky rozdrvíme sami. 
  • Opražené kokosové vločky
  • Pražená mandľová múčka
  • Bezlepková strúhanka

Fotka od Son Tung Tran

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#strúhanka #bravčové v trojobale #trojobal #vyprážané #vyprážaná ryba #vyprážané rezne #vyprážaný karfiol #vyprážaný rezeň #vyprážaný syr

----------------------------------------------------------