Konzumácia surovej mrkvy na zapálené ďasná

Čo mám jesť, ak mi krvácajú ďasná?

Krvácanie ďasien môže byť príznakom ochorenia parodontu alebo ďasien. Hoci pri pohľade na krvácavé ďasná nás hneď napadne návšteva zubára, zavedenie niektorých jedál v zvýšenej miere do nášho jedálnička môže ďasná vyliečiť a zlepšiť celkové zdravie ústnej dutiny. Vedeli ste, že aj konzumácia surovej zeleniny pomáha liečiť krvácajúce ďasná?

Zverejnené:

30. máj 2023 (utorok) - 17:08 od:  Agata Profi Kuchárka

Krvácanie z ďasien je spôsobené nahromadením zubného povlaku v oblasti ďasien, čo vedie k zápalu ďasien alebo gingivitíde. Ak chceme zápal ďasien vyliečiť alebo aspoň zmierniť, mali by sme denne konzumovať nasledovné potraviny:

Potraviny, ktoré liečia krvácajúce ďasná

Potraviny bohaté na vitamín C
Krvácanie ďasien často spôsobuje nedostatok vitamínu C. Do svojho jedálnička by sme preto mali zaradiť veľa citrusových plodov, ako sú pomaranče a citróny. Tak udržíme v ústnej dutine zdravé tkanivo a podporíme aj jeho hojenie. Zelenina ako kapusta a brokolica sú tiež bohaté na vitamín C.

Marhule
K bolestivým a krvácajúcim ďasnám môže prispieť aj nedostatok vitamínu A. Marhule sú dobrým zdrojom betakaroténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Marhule môžeme pridať do obilnín a šalátov, čím zvýšime príjem vitamínu A. Dobrým zdrojom betakaroténu je aj špenát a mrkva.

Mlieko
Na posilnenie ďasien je potrebné neustále dopĺňať zásoby vápnika v našom organizme. Aby sme predchádzali krvácaniu ďasien, je potrebné vypiť každý deň aspoň dva poháre mlieka.

Surová zelenina
Konzumácia surovej zeleniny zlepšuje prekrvenie ďasien, a tým znižuje ich krvácanie. Ideálne je každý deň pridať ku svojmu jedlu misku zeleninového šalátu.

Uhorka
Konzumácia uhorky pomáha udržať rovnováhu kyselín v ústach, aby sa naše ústa mohli začať hojiť. Ideálne je pridať niekoľko plátkov uhorky do šalátu alebo pridať uhorku ako prílohu k mäsu či rybám.

Brusnice
Brusnice vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam čistia ďasná od prebytočných baktérií. A konzumácia brusníc môže byť dobrým spôsobom, ako zastaviť krvácanie ďasien.

Fotka od svklimkin z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zelenina #uhorka šalátová #brusnice #marhule #čerstvé mlieko #citrusové plody #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------