Momos s omáčkami

Čo sú momos?

Momos, známe aj pod názvom Dim Sum, sú knedle z múky so slanou plnkou, ktoré sú najobľúbenejšie v Nepále. Čo sú momo hrnce? Môžeme si pripraviť doma momos, ak momo hrnce nemáme? Ako sa varia momos v pare? Z akej múky sa pripravuje cesto na momos?

Zverejnené:

26. jún 2023 (pondelok) - 16:25 od:  Agata Profi Kuchárka

Spomedzi rôznych druhov nepálskych jedál je momo jedným z najobľúbenejších. Momos sú obľúbeným pouličným jedlom v severných častiach Indie. Sú známe aj ako Dim Sum a sú to v podstate knedle z múky so slanou plnkou. V Nepále je momos taký obľúbený, že ho na svojom jedálnom lístku ponúka takmer každá reštaurácia. Knedličky na pare sa v krajinách Karákorámu a v oblastiach Himalájí pripravujú najčastejšie ako vegetariánska pochúťka s mangoldom alebo kapustou.  

Čo je to „momos“?
Momos je knedľa z hladkej múky, ktorá sa plní buď mäsom, alebo zeleninou. Toto jedlo je inšpirované tibetskými knedľami a je veľmi obľúbeným nepálskym pouličným jedlom.

V Nepále sú najbežnejším typom momos buff momos (byvolie) a potom kuracie. Niekoľko reštaurácií ponúka aj špeciálne momos, napríklad tekvicové momos alebo špenátovo-syrové momos, ale stále obľúbené sú aj bezvaječné momos.

Ako si môžeme pripraviť momos doma?
Výroba momos pozostáva z troch krokov: najprv je potrebné pripraviť náplne, potom obaly a nakoniec ich môžeme uvariť. Príprava momos nám teda zaberie trochu viac času, najmä ak recept nepoznáme, ale konečný výsledok stojí za to.

Čím sa plnia momos?
Momos sú knedle z múky plnené slanou plnkou, ktorú možno pripraviť zo zeleniny, morských plodov, kuracieho mäsa alebo paneeru (tvarohu). Obľúbená je zmes kapusty, mrkvy, francúzskej fazule, papriky a cibule. Niekedy aj v pikantnej verzii.

Z akej múky sa pripravuje cesto na momos?
Cesto na knedle sa pripravuje z hladkej múky. Cesto však môžeme pripraviť aj z celozrnnej múky.

Ako sa pripravujú momos?
Momos sa môžu variť v pare, piecť alebo vyprážať. Ideálne je variť momos na pare.

Ako sa varia momos v pare?
Po naplnení obalov momos náplňou, je potrebné jeden okraj obalu pritlačiť k druhému okraju a potom ho stočiť. Takto postupujeme, kým nie je náplň zakrytá (dbáme na to, aby obal úplne zakryl náplň, inak by sa momos mohli pri varení v pare zlomiť). Dno parného hrnca potrieme olejom. Zabránime tak prilepeniu momos. Momos ukladáme systematicky tak, aby sa navzájom nedotýkali. V pare ich varíme 20 - 30 minút.

Čo sú momo hrnce? Môžeme si pripraviť doma momos, ak momo hrnce nemáme?
Na prípravu momos na pare sa používajú takzvané „momo hrnce“. Momo hrnce sú niekoľkoposchodové skladačky, ktoré pozostávajú na dne z hrnca s vriacou vodou, nad ktorým sú priestory s dierovanými vrstvami pre uloženie momos. Všetko je priklopené tzv. pokrievkou. Ak nemáme doma momo hrnce, môžeme si prípravu zjednodušiť navrstvením naparovacích košíčkov z bambusu, ktoré si môžeme zadovážiť z ázijských obchodov.

Fotka od Kaustav Bhattacharyya z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#knedličky #celozrnná múka #pikantná omáčka #netradičné jedlo

----------------------------------------------------------