Jesenná fotka plná surovín. V mexiku sa deň mŕtvych oslavuje gastronomicky.

Deň mŕtvych sa oslavuje aj jedlom

Deň mŕtvych, známy aj ako El día de los muertos, sa najčastejšie spája s Mexikom a jedlom. Ako vyzerá chlieb počas Dňa mŕtvych? Aké jedlá sa počas tohto dňa podávajú? Ako sa 2. novembra zdobia cukrovinky v Mexiku?

Zverejnené:

28. október 2022 (piatok) - 18:40 od:  Agata Profi Kuchárka

Deň mŕtvych je v Mexiku 2. novembra. Je známy aj ako El día de los muertos. Oslavuje sa však aj v mnohých iných oblastiach Latinskej a Južnej Ameriky. Tradície sa v jednotlivých krajinách líšia, jedno však majú spoločné. Nie je tu zvykom za blízkymi plakať ako u nás. Tieto národy totiž odjakživa smrť brali ako ďalšie štádium existencie a nie koniec. Počas týchto sviatkov sa tancuje a zabáva, čo symbolizuje, že na zosnulých sa spomína s radosťou. Dokonca sa aj varia ich obľúbené jedlá, kým ešte žili.

Úloha chleba počas Dňa mŕtvych (Pan de muerto)
Existuje niekoľko rôznych druhov pan de muerto. Jednou z najbežnejších mexických odrôd je okrúhly sladký chlieb, ktorý sa ochucuje vodou z pomarančových kvetov a posype cukrom. Tento chlieb sa často zdobí úzkymi tyčinkami z cesta na vrchu. Po upečení tak vzniká dojem kostí. Je známy aj ako pan dulce alebo sladký chlieb.

Jedlá a nápoje počas Dňa mŕtvych
V niektorých mestách, ako je Cuenca so silným katolíckym vplyvom, sa ľudia počas Dňa zosnulých zhromažďujú na cintoríne, aby si uctili blízkych, ktorí odišli do večnosti. 

Počas Dňa mŕtvych sa konzumujú tamales (Mexiko a Latinská Amerika), sladkosti, cukríky, a dokonca aj alkoholické nápoje. Mnohé rodiny umiestnia na oltáre aj obľúbené jedlá alebo pokrmy svojich predkov ako špecifické privítanie rodinných príslušníkov.

Calabaza en Tacha
Na rozdiel od amerických kandizovaných batátov sa calabaza en tacha vyrába z kúskov tekvice, škorice, trstinového cukru piloncillo a/alebo hnedého cukru. Často sa podáva so zmrzlinou alebo smotanou a je to predovšetkým dezertné jedlo.

Calaveras
Calaveras (alebo cukrové lebky), ktoré boli pôvodne obetou boha podsvetia v období Mezoameriky, sú už po stáročia mexickou špecialitou. Vyrábajú sa z cukrovej hmoty. Podobne ako pan de muerto sú vyrezávané do jedinečných tvarov a zdobené výraznými farbami.

Odtiene sú živé, aby zodpovedali radostnej povahe sviatku. Červená znamená krv, fialová bolesť, žltá prírodu a oranžová slnko. Niekedy sa na lebku dokonca vyryje samotné meno zosnulého a položí sa na oltár na jeho počesť ako obeta.

Tamales
Tamales sa vyrábajú tak, že sa do kukuričnej šupky vložia rôzne náplne a uvaria sa v pare. Je to typické mexické jedlo, no varianty sa môžu v jednotlivých lokalitách veľmi líšiť. V Michoacáne sa jedia uchepos (kukuričné tamales) a corundas (trojuholníkové tamales). V južnom štáte Chiapas sa tamales plnia kobylkami, ktoré sa v mexickej kuchyni používajú na nespočetné množstvo spôsobov.

Spolu s kukuričným nápojom Atole (mexický tradičný nápoj a chlieb, ktorý sa v Mexiku pripravuje zo škorice a čokolády) sa tamales pravidelne jedia počas dlhých nocí, ktoré prichádzajú počas osláv El día de los muertos.

Cukrovinky Alegrias
Cukríky alegrias sa často vyrábajú z amarantu, hrozienok, rôznych orechov a medu. Túto sladkú pochúťku možno prirovnať k energetickej tyčinke. Jedia sa po celý rok, ale na Deň mŕtvych sa často formujú do tvaru lebky.

Ďalšou obľúbenou sladkosťou, ktorá sa v tomto období konzumuje, je pepitorias, ktorá sa vyrába z tekvicových semienok a roztopeného cukru. Často ju nájdete na mexických pouličných trhoch. 

Fotka od Sabrina Ripke z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chlieb #bataty #kukurica #tekvica hokaido #škorica #hnedý cukor #med #mexiko

----------------------------------------------------------