Čerstvé egreše

Egreše - gastro tipy a triky

Egreše boli veľmi populárnou ingredienciou už aj v stredoveku, najmä keď sa podávali v podobe egrešového vína alebo sa z nich robil ostrý džús. Ako zbierať egreše a ako ich variť? K čomu sa egreše hodia?

Zverejnené:

28. apríl 2023 (piatok) - 17:30 od:  Agata Profi Kuchárka

Egreše nie sú krásne ovocie. Bobule sú priesvitné a vypuklé, so žilkami prebiehajúcimi zhora nadol. Surové egreše majú zelenú hroznovú farbu, ale bez akejkoľvek sladkosti spojenej s hroznom. Sú štipľavé a kyslé. Z nesprávne uvarených alebo neuvarených egrešov by nás poriadne rozbolelo brucho. Ak ich však správne uvaríme a trošku osladíme, ich chuť je nádherne štipľavá - s rebarborovou ostrosťou a suchou, hroznovou príchuťou.

Prvýkrát sa egreše začali pestovať v šestnástom storočí a často sa používali na liečenie – chorým na mor sa v skutočnosti odporúčalo jesť egreše. Z kulinárskeho hľadiska boli egreše veľmi populárnou ingredienciou aj v stredoveku, najmä keď sa premenili na egrešové víno alebo sa z nich urobil druh džúsu na pridanie ostrej chute do mäsových prívarkov alebo marinád.

Ako zbierať egreše?
Sezóna egrešov je pomerne krátka a závisí od slnečného počasia – bobule sú často najzrelšie tesne pred dozrievaním jahôd. Egreše nie je zábavné vyberať. Rastliny majú ostne s hrotmi - preto je vhodné nosiť záhradnícke rukavice alebo si aspoň dávať dobrý pozor, aby sme predišli zraneniam.

Ak je dobrá sezóna, egreše sú široko dostupné v júni a júli. Veľkej obľube sa tešia aj mrazené egreše a konzervované egreše v sirupe.

Ako variť egreše?
Egreše sú najlepšie, keď sú mierne osladené a uvarené. Môžu sa variť v rúre v strúhanke. Alebo môžu byť uvarené na varnej doske do kompótu. Tak či onak, egreše zostanú textúrované – s odhaliteľnou šupkou a jadierkami.

Ak chceme vytvoriť pyré s jemnejšou textúrou, uvarené egreše rozmixujeme a prepasírujeme ich cez sitko. Do kokteilov sa dobre hodí aj riedke pyré z egrešov, ktoré sa dá použiť na dochutenie želé alebo sorbetov.

Egreše znesú pomalé varenie a sú obľúbenými základnými ingredienciami pre džemy alebo chutney.

K čomu sa hodia egreše?
Egreše sú samé o sebe takou veľkou pochúťkou, že sa nemusia nutne variť s množstvom iných ingrediencií. K egrešom stačí pridať nejaké sladké dochucovadlo, ako napríklad strúhanku s cukrom, maslo alebo šľahačku. Výborné sú napríklad aj v tradičnej slovenskej bublanine - stačí bežne používané ovocie (marhule či čerešne) zameniť práve za egreše.

Egreše skvele fungujú aj v slaných jedlách. Ich kyslá chuť preniká cez bohaté a mastné jedlá. Egreše možno skombinovať dokonca aj s makrelou. Stačí pripraviť egrešový kečup, egrešový kompót či egrešové chutney.

Fotka od Bruno /Germany z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#marmeláda #domáci džem #džem #chutney #domáci džús #omáčka #ovocie #bobuľové ovocie

----------------------------------------------------------