Čerstvá polovica guavy

Guava - gastro tipy a triky

Guava je tropické ovocie, ktoré sa zvyčajne v kuchyni využíva ako prísada džúsov či smoothies. Guava však chutí výborne aj v zmrzline, sorbetoch či penách. Keďže obsahuje veľa pektínu, dajú sa z nej pripraviť výborné džemy, želé či guavová pasta. Ktoré časti guavy sa môžu jesť? Ako správne guavu skladovať? Prečo je guava taká zdravá?

Zverejnené:

28. máj 2023 (nedeľa) - 17:16 od:  Agata Profi Kuchárka

Guava je šťavnaté tropické ovocie, ktoré pochádza z Mexika, Karibiku, Strednej Ameriky a severnej časti Južnej Ameriky. Toto ovocie sa zvyčajne v kuchyni využíva ako prísada do tropických džúsov, smoothies alebo aj v čerstvom stave. Existuje mnoho rôznych odrôd guavy s farbou šupky od žltej až po svetlozelenú a dužina môže byť biela, žiarivo ružová alebo sýto červená. V nasledovných riadkoch zistíte ako správne guavu vybrať, ako ju skladovať a zároveň s čím ju možno skombinovať.

Ako správne vybrať guavu?
Guava počas dozrievania mení farbu, od jasne zelenej po svetlejšiu, žltozelenú, niekedy s ružovým nádychom. Zrelé plody by sa mali pri stlačení mierne poddať a mali by mať silnú, pižmovú, sladkú vôňu, ktorú by sme mali zacítiť aj bez toho, aby sme ich museli zdvihnúť k nosu. Pri kúpe je potrebné skontrolovať, či je ovocie zrelé a bez škvŕn alebo otlakov. Ak predajcovia ponúkajú iba zelené, nezrelé plody, môžeme ich aj napriek tomu kúpiť a nechať dozrieť guavu doma.

Ako pripraviť a jesť guavu?
Guavu opláchneme studenou vodou a osušíme papierovými utierkami. Potom ju položíme na dosku na krájanie a zúbkovaným nožom ju prekrojíme na polovicu. Ak nechceme jesť šupku, vezmeme lyžicu a vydlabeme vnútro. Ak máme radšej guavu so šupkou, tento krok môžeme vynechať. Potom obe polovice nakrájame na plátky ako jablko. Ak nechceme konzumovať semená, môžeme ich odstrániť prstami alebo špičkou noža. Guavu možno pred konzumáciou ochutiť, napríklad sójovou omáčkou, soľou alebo octom, alebo si ju jednoducho vychutnať samotnú.

Ktoré časti guavy sa môžu jesť?
Každá časť guavy je jedlá, vrátane dužiny, semien aj kôry. Niektorí ľudia semená a kôru odstraňujú a ponechávajú len šťavnatú dužinu, ale guava je oveľa výživnejšia, ak ju konzumujeme celú. Pred konzumáciou je vždy potrebné kôru dobre opláchnuť, aby sme odstránili prípadný vosk.

Ak si chceme vychutnať dužinu bez semienok, môžeme ich odstrániť a použiť inde. Guavové semienka chutia výborne ako posýpka na zmrzlinu alebo sa pridávajú do šalátov. Guavové semienka môžeme rozmixovať v kuchynskom robote a pridať ich do smoothies a džúsov.

Ako chutí guava?
Guava má chuť podobnú papáji. Chutí ako kríženec hrušky a jahody. Má sladkú, pižmovú vôňu a mäkkú, šťavnatú dužinu. Existuje však niekoľko odrôd guavy, pričom každá z nich sa mierne líši intenzitou chuti a sladkosťou.

Prečo je guava zdravá?
Guava je plná živín a má dokonca viac vitamínu C ako pomaranče. Je tiež bohatá na mangán, ktorý pomáha telu absorbovať ďalšie dôležité živiny z potravín, ktoré konzumujeme. Vysoký obsah sodíka a draslíka v guave reguluje krvný tlak a pomáha v boji proti vzniku cukrovky a srdcových chorôb.

Môžeme guavu variť?
Dužina guavy je krehká a pri nadmernom varení sa rozpadá, ale guava chutí výborne, keď sa mierne povarí a pridá do dezertov, ako sú zmrzliny, sorbety alebo peny. Okrem toho obsahuje veľa pektínu, takže je ideálna na prípravu želé, džemov a ovocných pást. Guavová pasta, niekedy nazývaná guavový syr, sa môže pridávať do pečiva a často sa používa ako príloha k bohatým mäsám alebo syrom. Guavový sirup je obľúbenou polevou pre buñuelos, vyprážané cesto zo Španielska a Latinskej Ameriky. Okrem toho je výborným doplnkom zdravého smoothies.

Ako guavu skladovať?
Ak naša guava ešte nie je celkom zrelá, treba ju nechať na kuchynskej linke, kým nedozreje. Proces dozrievania môžeme urýchliť tak, že ju vložíme do papierového vrecka so zrelým jablkom alebo banánom. Tieto druhy ovocia vylučujú etylén, ktorý podporuje dozrievanie ovocia v ich okolí.

Zrelé guavy by sa mali skladovať v chladničke. Opäť ich vložíme do papierového vrecka, tentoraz na ochranu pred ovocím produkujúcim etylén a zároveň aj preto, aby príliš nedozreli. Guava nevydrží dlho čerstvá, preto ju treba skonzumovať v priebehu niekoľkých dní.

Fotka od  SweetMellowChill z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#jablko #banán #smoothie #džem #domáci džem #želé #sirup #domáca zmrzlina #zmrzlina #ovocie #uskladnenie #čerstvé ovocie

----------------------------------------------------------