Ingrediencia kapary na bielom tanieri.

Kapary – gastro tipy a triky

Kapary sú tmavozelené, nezrelé kvetné puky kaparového kra, známeho aj pod názvom Flindersova ruža. Čo sú kapary "Non-Pareil"? Aké výživové hodnoty majú kapary? Čím v recepte nahradiť kapary?

Zverejnené:

06. marec 2023 (pondelok) - 15:38 od:  Agata Profi Kuchárka

Možno ste kapary varili, konzumovali na pizzi alebo ich jedli v kuracej piccate. Alebo ste o nich aspoň počuli. Ale čo vlastne sú kapary? 

Čo sú to kapary?
Kapary sú tmavozelené, nezrelé kvetné puky kapary (Capparis spinosa alebo Capparis inermis). Kaparový ker, známy aj ako Flindersova ruža, rastie bežne v oblasti Stredozemného mora a v niektorých častiach Ázie. 

Kapary sa zbierajú a konzervujú v soli alebo častejšie v slanom náleve. Zvyčajne ich nájdeme v obchode s potravinami v uličke s uhorkami alebo s talianskym dovážaným tovarom. Kapary sa predávajú v rôznych veľkostiach - čím sú menšie, tým majú jemnejšiu chuť a štruktúru. Najmenšie sú menšie ako 7 mm a sú označené ako "non-pareil".

Kapary je potrebné kupovať naložené v soli alebo v octovom náleve. Je potrebné chrániť ich nielen pred vlhkom a teplom, ale aj pred slnkom. Na svetle totiž stratia peknú zelenú farbu, blednú a postupne hnednú. Nasolené kapary pred použitím opláchneme, aby sme pokrmy, do ktorých ich pridáme, nepresolili.

Kapary vs. bobule kapary – je medzi nimi rozdiel?
Kým kapary sú malé, nedozreté púčiky kapary, bobule kapary sú väčšie plody, ktoré kaparový ker rodí. Oboje sa podávajú naložené v slanom náleve.

Bobule kapary sú väčšie. Zvyčajne sa podávajú s pripojenou stopkou a majú oveľa výraznejšiu chuť. Niekedy ich môžeme vidieť ako súčasť olivového predjedla.

Čo sú kapary "Non-Pareil"?
Kapary s označením "non-pareil" sú tie najmenšie, zvyčajne najbežnejšie a najžiadanejšie zo všetkých druhov kapár. Non-pareil znamená vo francúzštine "nemá obdobu". 

Aké výživové hodnoty majú kapary?
Kapary samy o sebe nie sú práve plné živín, ale podobne ako iné bobuľoviny obsahujú veľkú dávku prírodných antioxidantov. Majú vysoký obsah sodíka, preto musíme byť opatrní pri pridávaní ďalšej soli do receptov, ktoré už obsahujú v ingredienciách kapary.

Ako možno nahradiť kapary?
Ak nemáme radi kapary alebo ich nemôžeme nikde kúpiť, existujú iné prísady, ktorými ich môžeme nahradiť.

Zelené olivy majú pravdepodobne najbližšie k chuti kapár. Zelené olivy nadrobno nakrájame a použijeme ich namiesto kapár vo väčšine receptov. Zelené olivy sú najlepšou náhradou za kapary.

Podobnú chuť má aj tymián - ak použijeme bylinku spolu s niečím slaným, ako je červený vínny ocot alebo citrónová šťava, získame podobný chuťový profil.

Kôprové uhorky sú tiež ideálnou alternatívou kapár, pretože sú podobne slané a octové. Ak ich chceme použiť ako náhradu kapár, nakrájame ich na malé kúsky.

Artičokové srdiečka môžeme nakrájať a použiť ako náhradu za kapary, najmä ak sú nakladané.

Ako náhradu kapár možno použiť aj ančovičky, ktoré dodajú pikantný a slaný punc. Používame ich v malom množstve.

Fotka od Francisco de la Carrera z Pixabay 

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#kapary #artičoky #zelené olivy #tymián

----------------------------------------------------------