Kapary v sklenej miske

Kapary

U nás sú najznámejšie asi nakladané. Sme zvyknutí ich vidieť na regáloch supermarketov v malých sklenených nádobách a používať ich opatrne, s mierou - pretože majú jasnú a veľmi zvláštnu chuť. Pri solení a nakladaní kapary „uvoľňujú“ horčičné oleje, ktoré im dodávajú jedinečnú horkú chuť.

Charakteristika:
Kapary sú plazivý ker, prekvapivo nenáročný a odolný. Ľahko znáša teplo a môže rásť aj na holých kameňoch. V období dlhého kvitnutia je pokrytý veľkými kvetmi vzácnej krásy. Niektoré druhy kapary rastú na Kaukaze a na Kryme.

Cesta k jedlu:
Na potravu sa používajú nerozkvitnuté púčiky kapary alebo zrelé plody (bobule). Čerstvo natrhané puky sú nejedlé; než sa stanú originálnou pochúťkou, musia prejsť 3-mesačnou cestou. Podľa technológie, ktorá sa vyvinula v priebehu storočí, sa púčiky triedia, sušia na slnku, zalievajú osolenou vriacou vodou a uchovávajú v marináde alebo vkladajú do zmesi olivového oleja a soli. Až potom získajú bohatú farbu, hustú štruktúru, a tiež sa zmenšia na veľkosť hrášku.

Po odkvitnutí sa na kríku tvoria bobule. Sú sladké a šťavnaté, jasne zelené s červenou dužinou. Konzumujú sa čerstvé, robia sa z nich džemy a nezrelé sa nakladajú a používajú sa rovnakým spôsobom ako puky.

Pôvod:
Predpokladá sa, že rastlina kapary pochádza zo západnej alebo strednej Ázie, hoci sa zistilo, že rastie voľne v celom Stredomorí. Kapary sa pestujú kvôli plodom vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Alžírsku, Cypre, Grécku a Severnej Amerike.

História:
Kapary boli známe už v staroveku a Heléni s nimi dokonca aktívne obchodovali. V starovekom Grécku sa bobule kapary sušili a používali ako sladidlo do jedál. Je pravdepodobné, že slovo "kaper" pochádza z gréckeho názvu pre ostrov Cyprus (Kypros), kde tieto rastliny rastú v hojnosti. V dávnych dobách boli kapary považované za vynikajúce afrodiziakum.

Kapary v kuchyni:
Nakladané kapary sú úžasné pikantné korenie používané v rôznych jedlách. Používajú sa najmä v juhotalianskej, sicílskej a cyperskej kuchyni.

Nakladané puky alebo bobule sa používajú do šalátov, polievok, mäsových jedál, do cestovín, ako korenie na hydinu, ryby a obličky.

Slané kapary sa často používajú ako prísada do omáčok, z ktorých sú najznámejšie tatárska omáčka a remuláda.

Najčastejšie sa kapary potierajú soľou alebo bylinkami, prípadne sa nasekajú nadrobno, aby sa ich chuť rozložila rovnomerne. Aby sa zachovala špecifická chuť a aróma, mali by sa pridať krátko predtým, ako je jedlo hotové. S mierou možno kapary pridávať dokonca aj do boršču, nehovoriac o mäse či rybách. Pred konzumáciou sa odporúča kapary opláchnuť alebo namočiť do vody, aby sa odstránila prebytočná soľ.

Skladovanie:
Nakladané kapary treba skladovať v marináde a vybrať tesne pred použitím.

Fotka od Nick Matz z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor