Čašníčka za barovým pultom

Koľko by som mal zaplatiť prepitné?

Ak sme na dovolenke v niektorých európskych krajinách, nevieme, koľko prepitného by sme mali zaplatiť. A v baroch sa o prepitnom prakticky vôbec nehovorí. Pri stolovaní v reštaurácii vzniká mnoho otázok týkajúcich sa prepitného. Treba dať prepitné hostiteľovi, ktorý nás usadil? Treba dať prepitné aj barmanovi, správcovi šatne či someliérovi? Ako rýchlo vypočítať prepitné, ak sa ponáhľame?

Zverejnené:

26. apríl 2023 (streda) - 10:06 od:  Agata Profi Kuchárka

Cena prepitného v reštaurácii môže závisieť od mnohých faktorov, ako sú krajina, oblasť, typ reštaurácie, kvalita služieb a podobne. V niektorých krajinách je prepitné už zahrnuté v cene jedla, v iných sa očakáva, že zákazník pridá približne 10 až 20 percent z celkovej sumy.

V USA a Kanade sa zvyčajne očakáva prepitné v rozmedzí 15 až 20 percent z celkovej sumy, zatiaľ čo v Európe môže byť očakávaná suma nižšia, od 5 do 10 percent. V niektorých krajinách v Ázii, Afrike a Južnej Amerike sa platí tringelt zvyčajne v nižšej sume alebo žiadny.

Ak si nie sme istí, koľko prepitného by sme mali zaplatiť v reštaurácii, môžeme sa opýtať personálu alebo sa pozrieť na pravidlá stolovania, kde môže niekedy byť uvedená informácia aj o prepitnom.

Ako dávať prepitné?
Vhodná výška prepitného pre obsluhu závisí od poskytnutých služieb. Pri priemerných službách je ideálne "prihodiť" 15 %. Ak je náš obsluhujúci nadpriemerne aktívny, môžeme mu dať 20 % tringelt. Ak nám poskytli vynikajúce služby, môžeme dať bez obáv prepitné vyššie ako 20 %. Ak sme mali skúsenosť so slabou obsluhou, je lepšie sa porozprávať s manažérom, než vynechať prepitné. Ak nenecháme žiadne prepitné, nenapravíme tým problém zlej obsluhy. 

Niektoré reštaurácie zistili, že veľké skupiny s vyšším účtom majú tendenciu dávať veľmi malé prepitné. V snahe vyhnúť sa tomuto problému mnohé reštaurácie pridávajú automatické prepitné v prípade skupín so šiestimi a viacerými osobami. V tomto prípade je často prepitné stanovené na 18 %. Ak prídeme do reštaurácie so šesťčlennou alebo početnejšou skupinou, mali by sme si overiť, či sa prepitné pripočítava k účtu, aby sme sa vyhli dvojitému prepitnému.

Je zvykom vypočítať prepitné pred zdanením. Mnoho ľudí však používa celkový účet kvôli jednoduchšiemu výpočtu, alebo aby boli štedrejší. Obsluha musí z prepitného zaplatiť daň, ako aj podeliť sa o prepitné s ostatnými členmi obslužného personálu. Mnoho ľudí sa však aj tak mylne domnieva, že dať prepitné po zdanení je tá najlepšia a najspravodlivejšia možnosť.

Ako rýchlo vypočítať prepitné?
Ak chceme rýchlo zistiť 15 % prepitné, zaokrúhlime celkovú sumu, vydelíme ju dvomi, potom ju pripočítame k celkovej sume a desatinnú čiarku posunieme o jedno miesto doľava. Napríklad 27,75 EUR je po zaokrúhlení 28 EUR. 28 EUR potom vydelíme 2, čo je 14 EUR. 14 EUR pripočítame k celkovej sume 28 EUR, čo je 42 EUR. Desatinnú čiarku posunieme o jedno miesto doľava a suma prepitného je 4,20 EUR.

Komu dať prepitné a koľko?
Pri stolovaní v reštaurácii vzniká mnoho otázok týkajúcich sa prepitného. Treba dať prepitné hostiteľovi, ktorý nás usadil? Treba dať prepitné aj barmanovi, správcovi šatne či someliérovi? Koľko dať prepitné obsluhe? 

Hostiteľ - nie je potrebné dávať žiadne prepitné, pokiaľ nebola poskytnutá špeciálna služba. Prepitné možno po poskytnutí služby vyplatiť primerane veľkosti služby.

Barmani - 15 % z účtu alebo 1 € za pivo či víno.

Správca šatne - 1 € za kabát.

Someliér - 15 % z ceny fľaše.

Fotka od LuckyLife11 z Pixabay

Komentáre


michal 26. august 2023 (sobota) - 18:28
Keď sme boli v Amerike, domáci nám vysvetľoval, že tringelt je prakticky najpodstatnejšia časť platu obsluhujúceho personálu. V podstate je to povinné. 15% z ceny bol štandard, a ak sme boli spokojní 20-25% ich potešilo. V USA majú na tringelty špeciál nádobu priamo pri pokladni a videl som mnoho krát, že zákazníci dávajú tringelty sami od seba bez toho aby si to personál vôbec všimol. Ak platíte kartou napr. v reštaurácii, sa vás pred platbou spýtajú, že koľko k platbe prihodíte ako tips (tringelt).

----------------------------------------------------------

#tradičné jedlo #nápoj #nealkoholický nápoj #alkoholický nápoj

----------------------------------------------------------