Žena s dlhými vlasmi v lese

Ktoré potraviny zlepšujú zdravie vlasov?

Existuje prírodný liek, ako zlepšiť rast, zvýrazniť lesk či predchádzať lámavosti vlasov? Mnohé šampóny sľubujú, že majú liek na všetky tieto problémy s vlasmi. No niektoré suroviny, ktoré máme doma v kuchyni sú oveľa efektívnejším prostriedkom, ako problémom s vlasmi možno predchádzať alebo ich liečiť.

Zverejnené:

27. november 2022 (nedeľa) - 16:14 od:  Agata Profi Kuchárka

Či už na zlepšenie lesku, rastu alebo ako prevencia voči lámavosti vlasov. Na všetky problémy s vlasmi existujú určité potraviny, ktoré zlepšujú zdravie našich vlasov.

Vajíčka na rast vlasov
Ak budeme konzumovať vajcia, budeme mať postarané o bielkoviny a železo. Vajcia sú bohaté na vitamín B nazývaný biotín, ktorý pomáha rastu vlasov. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť k vypadávaniu vlasov. Biotín tiež pomáha posilniť lámavé nechty.

Losos pre lesk vlasov
Ryby ako losos, sardinky a makrela sú plné zdravých omega-3 mastných kyselín. Naše telo si tieto zdravé tuky nedokáže vytvoriť, takže ich musíme získavať z potravy alebo doplnkov výživy. Pomáhajú nás chrániť pred chorobami, ale naše telo ich potrebuje aj na rast vlasov a udržiavanie ich lesku a plnosti.

Špenát proti krehkým vlasom
Podobne ako mnoho iných druhov tmavozelenej listovej zeleniny je aj špenát plný úžasných živín. Obsahuje množstvo vitamínu A, železo, betakarotén, kyselinu listovú a vitamín C. Tieto látky spoločne prispievajú k zdravej pokožke hlavy aj vlasov. Udržujú vlasy hydratované, aby sa nelámali. 

Biely jogurt na rast vlasov
Je plný bielkovín, ktoré sú základným stavebným kameňom našich vlasov. Biely jogurt má aj zložku, ktorá pomáha s prekrvením pokožky hlavy a rastom vlasov. Nazýva sa vitamín B5 (známy ako kyselina pantoténová) a môže dokonca pomôcť proti rednutiu a vypadávaniu vlasov. Kyselinu pantoténovú obsahujú aj výrobky určené na starostlivosť o vlasy a pokožku.

Chudá hydina pre hustotu vlasov
Keď nemáme dostatok bielkovín, rast vlasov "odpočíva". Keďže sa rast zastaví a staršie vlasy vypadávajú, môže dôjsť k rednutiu vlasov. Ak chceme získať bielkoviny z mäsa, ideálne je kuracie alebo morčacie mäso, ktoré majú menej nasýtených tukov ako hovädzie a bravčové mäso.

Batáty proti nevýrazným vlasom
Ak máme suché vlasy, ktoré stratili lesk, ideálne sú sladké zemiaky. Sú plné antioxidantu betakaroténu, ktorý naše telo premieňa na vitamín A. Ten pomáha chrániť pred suchými a matnými vlasmi. Zároveň podporuje žľazy v pokožke hlavy, aby vytvárali mastnú tekutinu nazývanú maz, ktorá zabraňuje vysúšaniu vlasov. Betakarotén nájdeme aj v iných druhoch oranžovej zeleniny, ako je mrkva, tekvica, melón a mango.

Fotka od Pexels z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#vajce #biely jogurt #grécky jogurt #morčacie mäso #morčacie prsia #kuracie mäso #bataty #špenát #losos #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------