Rôzne druhy syrov

Ktorý syr sa najlepšie kombinuje s akými potravinami - food pairing

Foodpairing. Chcela som ho použiť na vytvorenie zoznamu jedál, ktoré sa hodia k môjmu obľúbenému produktu, syru. Ale je to tak, že svet syrov, ako už iste viete, je veľmi rozsiahly, takže existujú rôzne „páry“ v závislosti od druhu syra, ktorý chceme analyzovať. Vybrala som teda len niekoľko párov, aby som vám ponúkla tú najlepšiu zmes syra a jedla.

Zverejnené:

19. marec 2023 (nedeľa) - 18:48 od:  marTinka

Párovanie syra a jedla
Ako správny "blázon do syra" rada spoznávam rôzne náhody, ktoré Food Pairing môže ponúknuť, a vytváram tie najchutnejšie a najnepredstaviteľnejšie kombinácie. Je to tzv. celý "nový svet na objavovanie".

Zo všetkých rôznych druhov syrov som vybrala a analyzovala 10 z nich, aby som objavila tie najlepšie možné kombinácie. Určite vás prekvapí viac ako jedna z nich. Poďme na to.

Camembert
Syr Camembert pochádza pôvodne z oblasti Normandie. Tradične sa vyrábal zo surového kravského mlieka, ale v súčasnosti sa zvyčajne vyrába z pasterizovaného mlieka. Na povrchu má hladkú plesnivú kôrku a vo vnútri žltý krém. Pokiaľ ide o textúru, vyznačuje sa jemným a veľmi krémovým syrom.

Najlepší Camembert si môžeme vychutnať vďaka značkám ako Président, číslo 1 vo Francúzsku, ktoré nám ho predstavujú v rôznych formátoch a variantoch.

A čo nám Food Pairing hovorí o syre Camembert? Výborne sa hodí kombinovať s maslom a jahodami. Je pravda, že nás to až tak neprekvapuje, keďže všetci radi jeme hrianku napríklad s hermelínom a troškou jahodového džemu. Je ale zaujímavé dozvedieť sa, že táto kombinácia môže fungovať aj s kokosom alebo je perfektný pri ochutení syrom Gorgonzola.

Tu je úplný zoznam, čo sa hodí ku Camembertu:

    Maslo
    Jahody
    Krab
    Kokos
    Šunka
    Slanina
    Syr Gorgonzola
    Sójová omáčka

Syr Brie
Syr Brie vyniká svojou jemnou pastou s jemnou plesnivou kôrkou, celou jedlou. Tradičným spôsobom výroby tohto druhu syra je použitie surového kravského mlieka, aj keď v súčasnosti sa zvyčajne pripravuje najmä z pasterizovaného mlieka.

Má svetlo-žltú farbu a veľmi krémovú textúru, ideálnu na rozotieranie. Hoci má zvyčajne jemnú chuť, ak predĺžime dobu zrenia, môžeme získať silnejšiu chuť. Niektoré sú dokonca nízkokalorické.

Po analýze syra Brie metódou Food Pairing s prekvapením zisťujem, že v tomto prípade ide o ďalší syr, ktorý dosahuje najlepšiu chuťovú kombináciu. Je to všetko o syre Gorgonzola a zdá sa, že neexistuje lepšia zhoda.

Syr Brie tiež funguje veľmi dobre v kombinácii s maslom alebo jogurtom a spárovaný s pohárom cava.

Tu je úplný zoznam:

    Syr Gorgonzola
    Maslo
    Jogurt
    Slanina
    Guave
    Jablčný mušt
    Jahody
    Bayonnská šunka
    Mlieko

Kozí syr
Kozie syry, ako ich názov napovedá, sú všetky syry vyrobené výlučne z mlieka tohto zvieraťa.

Môžeme nájsť niekoľko druhov kozieho syra s rôznymi vlastnosťami, od belších a sviežejších pást, až po modré či plesnivé pasty, ktoré nám dodajú rôzne vône a chute.

Kozí syr a párovanie potravín nám zanechávajú niektoré prekvapivé výsledky a iné nie až tak. Už sme vedeli, že tento druh syra dokonale funguje s inými mliečnymi výrobkami, ako sú jogurt alebo jahody. Niečo, čo sme nevedeli, je, že pokiaľ ide o párovanie, jeho najlepšími spoločníkmi sú whisky a cava, a že ak chceme jahody vymeniť za iné ovocie, papája bude dobrou náhradou.

Tu je úplný zoznam:

    Jogurt
    Jahody
    Whisky
    Rukola
    Maslo
    Mliečna smotana
    Papája
    Mlieko

Ementál
Syr ementál pochádza zo Švajčiarska a výrazne sa podobá syru Gruyère, keďže obe spracovania sú vyrobené z kravského mlieka a majú vo vnútri charakteristické otvory (diery).

Dodáva sa vo veľkých kolesách, ktoré sú pokryté soľankou, ktorá mu dodáva vytvrdený a zostarnutý nádych počas procesu zrenia, ktorý môže trvať 3 až 6 mesiacov.

Má mäkkú textúru, ktorá sa ľahko strihá, s matnou žltou farbou. Jemná chuť - aróma s tónmi vlašských orechov, ktoré sú dosiahnuté zrením minimálne dva mesiace od prípravy.

Aké jedlá sa k tomuto syru najlepšie hodia? Pri analýze ementálskeho syra s Food Pairing zistíme, že tri potraviny, ktoré najlepšie fungujú s týmto druhom syra, sú šunka Bayonne, syr Gorgonzola a toastový chlieb. Možno to nie sú zvláštne ingrediencie pre náš mlsný jazýček, ale ak pôjdeme trochu ďalej, nájdeme tmavú čokoládu, jahody alebo ananás. Napadlo by vám to?

Tu je úplný zoznam:

    Bayonnská šunka
    Syr Gorgonzola
    Toastový chlieb
    Olivový olej odrody Arbequina
    Tmavá čokoláda
    Maslo
    Chlieb ciabatta
    Jahody
    Ananás

Roquefort
Roquefort je francúzsky syr vyrobený z ovčieho mlieka. Pochádza z oblasti Causses v Aveyrone a má svoje vlastné chránené označenie pôvodu.

Tento druh plesňového syra sa vyrába z mlieka oviec plemena Lacaune, keďže ako jediné dokáže žiť v náročných klimatických podmienkach regiónu Causses.

Má intenzívnu chuť, ako aj vôňu, vďaka ktorým ho spočiatku možno odmietnete, zatiaľ čo iní ho vysoko ocenia a najprofesionálnejší sektor ho klasifikuje ako syr skvelej chuti.

Analýzou syra Roquefort pomocou funkcie Food Pairing a pokusom zistiť, ktoré potraviny sa najlepšie kombinujú so silnou arómou a chuťou tohto syra, sme zistili, že ovocie môže byť jeho skvelými spojencami, pretože dodáva Roquefortu sladký a citrusový nádych. Ementál tiež vyniká ako jedna z najlepších dvojíc.

Tu je úplný zoznam:

    Syr Ementál
    Kiwi
    Guave
    Jablčný mušt
    Zelené jablko Granny Smith
    Pivo 
    Pomaranče
    Ananás
    Melón

Mascarpone
Syr Mascarpone má taliansky pôvod. Pochádza z oblasti Lombardia v severnom Taliansku. Preto nie je prekvapujúce, že značka Galbani, číslo 1 v Taliansku, ju má medzi svojimi najlepšími odrodami. Ide o čerstvý syr, ktorý sa získava z mliečnej smotany a kyseliny citrónovej alebo octovej.

Vďaka svojim ingredienciám dosahuje konzistentnú a krémovú textúru, so svetložltou farbou, takmer bielou a sladkou chuťou, vďaka čomu je ideálny na prípravu dezertov, ako je napríklad autentické talianske tiramisu.

Ale okrem toho, že ho použijeme na prípravu tohto lahodného dezertu, Food Pairing nám ukazuje, že syr Mascarpone funguje perfektne, ak sa kombinuje aj so slanými jedlami, ako je slanina alebo bravčová panenka.

Tu je úplný zoznam:

    Slanina
    Bravčová panenka
    Vlašské orechy
    Čerešne
    Arašidy
    Maliny
    Hrozienka
    Cointreau
    Sladký zemiak

Mozzarella (vyrobená z kravského mlieka)
Ďalším z hviezdnych produktov Galbani je jeho Mozzarella, keďže ide o jeden z najznámejších syrov talianskej kuchyne. Pochádza z provincií Caserta a Salerno. Pripravený z kravského mlieka má tento tučný syr hladký povrch a veľmi šťavnaté vnútro. Dá sa použiť čerstvý, aj tepelne spracovaný. Možno ho konzumovať teplý aj studený do šalátov, na pizzi alebo aj sušiť na strúhanie a následné zapekanie.

Aké výsledky však dosiahneme pri hľadaní Mozzarelly v párovaní potravín? No, šunka bola dlho očakávaným výsledkom, ale poskytuje nám aj ďalšie zaujímavé kombinácie, pokiaľ ide o jej párovanie, napríklad rum alebo pivo.

Tu je úplný zoznam:

    Bayonnská šunka
    Havanský rum
    Pivo
    Mango
    Bourbon
    Ananás
    Kešu oriešky

Mozzarella (vyrobená z byvolieho mlieka)
Buffalo Mozzarella sa odlišuje od ostatných Mozzarell tým, že sa vyrába z mlieka býka, čo jej dodáva oveľa intenzívnejšiu chuť.

Z tohto dôvodu sú výsledky, ktoré ukazuje Food Pairing s Buffalo Mozzarellou, odlišné.

Prvé pozície nám ukazujú, že maslo je najlepšia voľba, nasleduje Cointreau, slanina alebo bravčové karé. Už sa neviem dočkať, kedy pripravím recept s týmito ingredienciami.

Tu je úplný zoznam:

    Maslo
    Cointreau
    Slanina
    Údené karé
    Jahody
    Bayonnská šunka
    Olivový olej odrody Arbequina
    Mliečna čokoláda
    Mango

Gorgonzola
Syr Gorgonzola sa často používa pri príprave talianskych jedál. Tento syr sa vyznačuje sladkou chuťou, hoci existuje aj pikantná Gorgonzola, ktorá má oveľa intenzívnejšiu a aromatickejšiu chuť.

Čo nás pri analýze syra Gorgonzola v Food Pairing najviac prekvapilo, je, že existujú tri druhy syra, ktoré sa s ním najlepšie spájajú: Gruyère, Ementál a Brie. Tu ide skrátka o syr.

Tu je úplný zoznam:

    Syr Gruyere
    Syr ementál
    Syr Brie
    Tmavá čokoláda
    Slanina
    Údené karé
    Maslo
    Guave
    Pivo

Krémový syr
Smotanový syr má krémovú textúru a jemnú chuť, ktorá je príjemná pre všetky nátierky. Je veľmi populárny, pretože sa používa na natieranie toastov a predáva sa v plastových nádobách, veľmi podobných tým od masla a margarínu.

Často sa konzumuje na raňajky, ako nátierka na toasty a bagely a v krémových dezertoch.

Dnes nájdeme naturálne odrody alebo s príchuťami ako cesnak a jemné bylinky, plesňový syr...

Toto je posledný syr, ktorý sme analyzovali. Food Pairing nám hovorí, že smotanový syr je perfektný, ak je doplnený jahodami alebo jogurtom, čo nás veľmi neprekvapí, ale dá sa spárovať aj s čiernym čajom, alebo dokonca s krabím mäsom.

Tu je úplný zoznam:

    Jahody
    Čierny čaj
    Jogurt
    Chlieb ciabatta
    Maslo
    Káva odrody Arabica
    Pivo typu Gueuze
    Kačacie filé
    Krabie mäso

No a čo dodať na záver? Teraz nám už len ostáva pripraviť si z tohto zoznamu nejakú skvelú syrovú delikatesu. Námety na kombinácie s potravinami už máme, takže poďme na to :-)

Fotka od Azzedine Rouichi z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#syr #mozzarella #plesnivý syr #moderné stravovanie #grilovaný camembert #gorgonzola #mascarpone #kozí syr

----------------------------------------------------------