Lahmacun

Lahmacun (turecká pizza) - Najčastejšie otázky a odpovede

Lahmacun je tradičné jedlo pochádzajúce z tureckej kuchyne. Je to druh tenkej placky alebo cesta, ktorá sa rozvinie, následne naplní pikantnou mäsitou náplňou a pečie v peci. Lahmacun je veľmi populárne jedlo v celom Turecku a rýchlo sa šíri aj do iných krajín s tureckou komunitou.

Zverejnené:

27. jún 2023 (utorok) - 08:16 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak ste fanúšikom pizze, ale zaobídete sa bez syra, určite si zamilujete turecké pouličné jedlo lahmacun. Má oveľa tenšie cesto, v náplni neobsahuje syr a pred konzumáciou sa zvyčajne zroluje alebo zloží. Lahmacun je typickým príkladom tureckej regionálnej kuchyne. Pochádza z juhovýchodného Turecka, ktoré je známe svojimi pikantnými kebabmi a inými mäsitými špecialitami. Túto chutnú a pikantnú pochúťku nájdeme po celej krajine v reštauráciách, kaviarňach a sieťach rýchleho občerstvenia, ktoré sa špecializujú na lahmacun. Okrem toho mnohí domáci kuchári pripravujú lahmacun pomocou vlastnej zmesi tureckých korenín a čerstvých surovín.

Čo je lahmacun?
Lahmacun (v preklade „mäso s cestom“) je blízkovýchodný plochý chlieb s mletým mäsom (najčastejšie hovädzím alebo jahňacím), mletou zeleninou a bylinkami vrátane cibule, cesnaku, paradajok, červenej papriky a petržlenu. Ochutený je korením, ako je čili paprička a paprika, a následne upečený. Lahmacun sa často obaľuje zeleninou vrátane uhoriek, paradajok, papriky, cibule, šalátu, petržlenu a pečeného baklažánu.

S čím sa podáva lahmacun?
Lahmacun sa tradične podáva s citrónovými plátkami a zmesou talianskej petržlenovej vňate, nakrájanej červenej cibule a sumaku. Lahmacun sa môže servírovať so šalátom, nakrájanou zeleninou, bylinkami a prílohou, ako je napríklad jogurtová omáčka. Lahmacun je často zvinutý do rolky a konzumuje sa ako rýchle občerstvenie alebo jedlo na cestu.

Čím sa líši lahmacun od pizze?
Lahmacun pochádza z oblasti Levanty v arabskom svete, je obľúbeným pokrmom v Libanone, Sýrii a Palestíne. Okrem toho je veľmi obľúbený aj v Arménsku a Turecku, kde sa niekedy pre svoj tvar a povrchovú podobnosť označuje ako „arménska pizza“ alebo „turecká pizza“ či podobnými názvami. Na rozdiel od pizze sa však lahmacun zvyčajne nepripravuje so syrom a kôrka je tenšia. V Libanone a Sýrii je známa aj ako sfiha.

Aké cesto sa používa na prípravu lahmacunu?
Na prípravu lahmacunu sa používa kysnuté cesto, ktoré je rozvinuté do tenkého oválneho tvaru. Následne sa na cesto nanáša náplň z mletej jahňacej, hovädzej alebo kuracej mäsovej zmesi, ktorá je obohatená o rôzne koreniny, bylinky, cibuľu, cesnak a paradajky. Náplň môže byť pikantná a vždy je plná chute.

Prečo je lahmacun taký obľúbený?
Lahmacun je populárny pre svoju bohatú chuť, pikantnosť a kombináciu mäsa a korenín. Je to jedlo, ktoré je jednoduché, ale veľmi chutné, a je to obľúbená voľba pre milovníkov tureckej kuchyne.

Fotka od congerdesign z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#cesto na pizzu #domáca pizza #pečená pizza #pizza #vegetariánska pizza #turecko #mäsová plnka #kysnuté cesto

----------------------------------------------------------