Turecký lokum

Lokum - Najčastejšie otázky a odpovede

Cukrové želé, ktoré je tureckým potešením, sa v ústach rozpadá na lepkavú pastu. Ružová voda dodáva opojnú vôňu a kvetinovú chuť. Častými prísadami sú citrón, mäta, kokos a orechy.

Zverejnené:

27. jún 2023 (utorok) - 08:18 od:  Agata Profi Kuchárka

Lokum sú šťavnaté, sladké kocky pôvodom z Turecka, ktorých základom je gél zo škrobu a cukru. Tradične sa lokum ochucuje ružovou vodou, citrónom, bergamotom, pomarančom, mastichou alebo mätou, ale najobľúbenejší turecký lokum je stále obyčajné želé v kombinácii s pistáciami.

Existujú aj iné druhy, v ktorých sa používajú prísady ako škorica, ďatle, lieskové alebo vlašské orechy. Tieto kocky sa vo väčšine tureckých domácností zvyčajne ponúkajú s čajom a kávou po raňajkách, obede a večeri. Sladkú pochúťku vynašiel Bekir Effendi, ktorý prišiel do Istanbulu v roku 1777 z Anatólie. Pôvodný recept obsahoval kukuričnú múku, rafinovaný repný cukor, med a vodu. Táto pochúťka si čoskoro získala popularitu a lokum je dnes jedným z najznámejších symbolov Turecka.

Odkiaľ lokum pochádza?
Napriek tomu, že turecká pochúťka má korene v Osmanskej ríši a je jednou z najstarších sladkých pochúťok, ktoré človek pozná, je pre mnohých ľudí stále pomerne nová. V roku 2005 došlo k náhlemu nárastu predaja tejto tureckej pochúťky vďaka uvedeniu filmovej adaptácie knihy C. S. Lewisa Lev, šatník a čarodejnica, ale mnohí ľudia stále nevedia o jeho skutočnom pôvode.

Ako vyzerá lokum?
Turecká pochúťka lokum má rôzne tvary a veľkosti, ale všetky sú spojené gélom z kukuričného škrobu a cukru. Základné druhy tureckého lokumu sú úplne gélové s pridanými príchuťami, ako je ružová voda alebo citrón, zatiaľ čo extravagantnejšie a luxusnejšie formy tureckého lokumu obsahujú sušené ovocie a orechy.

Pochádza lokum z Turecka?
Lokum má veľmi dlhú históriu, ktorá siaha viac ako 500 rokov do Osmanskej ríše. O jej pôvode existuje niekoľko rôznych legiend, z ktorých najznámejšia hovorí, že ju vytvoril sultán, ktorý hľadal spôsob, ako si získať svoje milenky. Hoci táto legenda je určite dobrým príbehom, turecké potešenie v skutočnosti vymyslel cukrár menom Bekir Effendi. Bekir vyrastal v malom mestečku Kastamonu v horách Anatólie v dnešnom Turecku. V roku 1776 si založil obchod so sladkosťami, v ktorom predával všetky možné sladké dobroty vrátane tureckého potešenia. Bekirovo turecké potešenie, jemne zabalené v čipkovaných vreckovkách, sa čoskoro stalo obľúbeným najmä medzi aristokraciou a kráľovským dvorom.

Ako sa vyrába lokum?
Tradičná turecká pochúťka sa vyrába špeciálnym niekoľkohodinovým varením kukuričného škrobu a cukru na miernom ohni, kým sa nevytvorí hustá konzistencia podobná želé. Toto želé sa potom môže ochutiť alebo pridať do sušeného ovocia a orechov. Hoci je výroba tureckého lokumu pomerne jednoduchá, zdokonalenie tejto pochúťky si vyžaduje veľa času. Z tohto dôvodu dnes niektorí výrobcovia používajú želatínu na urýchlenie výrobného procesu.

Je lokum vegánsky?
Keďže na výrobu lokumu sa u niektorých výrobcov alebo v niektorých hoteloch používa želatína, znamená to, že nie všetky druhy lokumu sú vegánske.

Ako si môžeme pripraviť lokum doma?
S vytvorením optimálnej konzistencie tejto tureckej delikatesy majú problém niekedy aj renomovaní výrobcovia. Ak by sme sa však naozaj chceli doma pustiť do prípravy lokumu, treba mať na pamäti najmä dva kvalitatívne parametre, a to jemnosťpoddajnosť. Okrem toho by lokum nemal byť príliš tvrdý, ani príliš mäkký. Ďalším dôležitým aspektom je žuvačkovitosť. Lokum by teda nemal byť tvrdý ani lepivý.

Ak si plánujeme doma pripraviť jednoduchý lokum, nemal by počas prípravy lokumu nastať žiaden vážny problém. V prípade krémovej verzie s pridaním orechov sa však môže objaviť problém ako správne spracovať vodu. Tu netreba zabúdať ani na to, že pridanie orechov alebo smotany môže ovplyvniť aj trvanlivosť lokumu. 

Ako lokum správne skladovať?
Nesprávne skladovanie lokumu môže spôsobiť množenie plesní alebo baktérií. Dôvodom je spravidla skladovanie tejto tureckej pochúťky pri nevhodných teplotných podmienkach. Ak je lokum otvorený a dlhodobo ho vystavujeme vzduchu, jeho povrch sa zvlhčuje a v závislosti od prostredia získava lepkavú alebo suchú konzistenciu. Preto by sme mali lokum skladovať v obale alebo nádobe v miestnosti, ktorá je dobre vetraná.

Fotka od Serdar Ablak z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#cukor #pistácie #želatína #lieskové orechy #orechy #vlašské orechy #datle #škorica #turecko #uskladnenie

----------------------------------------------------------